در ضلع شمالی ورزشگاه آزادی ساختمان جدیدی سر از خاک برآورده و عملیات عمرانی آن به سرعت در حال نهائی شدن است.

کشتی و آبرومندترین ساختمان ورزش ایران (عکس)
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش ورزش سه، باید از در غربی ورزشگاه آزادی بالاتر بروید و باز هم کمی بالاتر، هتل المپیک را رد کنید و بعد از آن محوطه کمپ تیم‌های ملی فوتبال و بعد دری که شما را به سمت پنج سالن معروف می‌رساند. سالن‌هایی که برای مسابقات آسیایی ۱۹۷۴ تهران ساخته شده و ورزش‌های سالنی ایران، از شمشیربازی تا بسکتبال و از والیبال تا کشتی و وزنه برداری، بخشى از ساختمان هاى ادارى خود را در این بخش برپا کرده و مسابقات خود را در این سالن ها برگزار مى کنند.

رییس فدراسیون جهانى پرورش اندام چندى قبل از امکانات فدراسیون کشتى بازدید کرد و در صحبت هاى خود اعلام کرد چنین امکاناتى را در هیچ کجاى دنیا ندیده است

این سالن‌ها به صورت سوله و با معماری مشابه و نمای آجری زرد ساخته شده و با گذشت سالیان، همچنان پایدار است و بار مهمی از ورزش ایران را به دوش می‌کشد. اما با کمی گشت و گذار در این فضا، چشم‌تان به ساختمان عظیمی که به تازگی در محوطه شمالی پنج سالن در ظرف کمتر از یک سال افتتاح شده، می‌افتد. ساختمانی شبیه به سالن ۱۲ هزار نفری آزادی که نمای آجری و شیشه‌ای زیبایی دارد. در ضلع جنوب، در ابتدا چشم‌تان به نام یک شهید کشتی‌گیر برمی‌خورد؛ حسین شکورى که سالن بدنسازی ساختمان جدید فدراسیون کشتی به نام او مزین است.

این عکس از سالن کنفرانس تازه تاسیس فدراسیون کشتى به نام شهید جنگرودى منتشر شده که در مجاورت دفتر رییس فدراسیون واقع شده است

باید این سالن را هم رد کنید و به سمت راست بروید تا درهای خودکار ورودی ساختمان فدراسیون کشتی به رویتان باز شود و از آنجا به دفتر علیرضا دبیر بروید تا در جای کمی مرتفع‌تر، محوطه اطراف را زیر نظر بگیرید. دبیر هر روز در این اتاق می‌نشیند؛ اتاقی بزرگ و مصفا و مدرن که او در آنجا جلسات شخصی‌اش را برگزار می‌کند. دبیر با دست گوشه‌ای از زمین محوطه ساختمان فدراسیون را نشان می‌دهد و می‌گوید: «آنجا قرار است ساختمان جدیدی افتتاح کنیم برای بحث مربوط به تولید محتوا، پخش زنده و ... مربوط به کشتی و بچه‌های روابط عمومی و رسانه کشتی هم در آنجا ساکن خواهند شد.»

در طرح جدید خانه کشتى شهید ابراهیم هادى که به صورت کامل بازسازى شده، قرار است ١٢ تشک براى کشتى گیران کف سالن پهن شود

ساختمان جدید فدراسیون کشتی، یک محوطه عظیم را در بر گرفته و شامل ساختمان اداری، سالن بدنسازی مجهز، مرکز همایش‌ها و سالن کنسرت (نمایش) و همچنین سوئیت‌هایی برای میهمان‌های VIP است. این ساختمان همچنین اتاق‌هایی مجزا برای خوابگاه نیز دارد. جایی که به تازگی به مایملک فدراسیون کشتی اضافه شده است؛ فدراسیونی که علاوه بر این ساختمان بزرگ و مجلل، دو سالن بزرگ از پنج سالن را نیز نوسازی کرده و علاوه بر ساخت ۳۰۰ اتاق برای خوابگاه، سر و شکل فوق‌العاده‌ای به این سالن‌ها داده تا تمرین‌های تیم‌های مختلف کشتی در این دو سالن برگزار بشود. در حال حاضر بچه‌های تیم ملی کشتی فرنگی و چهره‌های تیم‌های پایه کشتی، مشغول تمرین روی تشک‌های نو و تمیز این دو سالن هستند که دور تا دور آن با تصاویری از شهدای کشتی‌گیر و همچنین قهرمان‌های جهان و البته جایگاهی برای قهرمان‌های المپیک با تصاویر خاص، در آن به چشم می‌خورد.

این هم نماى داخلى خانه کشتى شهید صدرزاده که کاملا براى یک تمرین حرفه اى فراهم است

گوشه و کنار سالن، کارگران مشغول تمیزکاری و رنگ آمیزی و آماده‌سازی هستند تا پروژه‌های علیرضا دبیر که با توجه به سابقه حضورش در شورای شهر، کاملا به این بخش علاقمند و مسلط است، یکی یکی پیش بروند. او قبلا در گوشه‌ای از سالن شهید صدرزاده ساکن بود که دفتر او تبدیل به خوابگاهی شیک و در مجاورت یک اتاق بازی بیلیارد و پلی استیشن و ... شده و در اختیار کشتی‌گیران قرار گرفته است.

میز بیلیارد تا پلى استیشن و تنیس روى میز، از جمله امکانات تفریحى کشتى گیران در خانه کشتى است

از این دو سالن که بیرون می‌آیید، در سمت چپ استخر جدیدی برای کشتی‌گیران افتتاح شده که شامل جکوزی و حوضچه آب گرم هم است و بعد از آن نوبت به سالن غذاخوری نوسازی می‌رسد که مشرف به استخر و پشت به حصاری که با گل و گیاه پوشیده شده و این محوطه را از اتوبان جدا می‌کند، همه روزه پذیرای کشتی‌گیران و همین‌طور افرادی است که به دلایل مختلف به فدراسیون کشتی مراجعه می‌کنند؛ یک غذاخوری زیبا و خوش ساخت در یکی از بهترین قسمت‌های مجموعه ورزشی آزادی.

دبیر و تیمش در حال حاضر در حال محوطه‌سازی برای ساختمان فدراسیون کشتی و پیش‌برد پروژه‌های ساخت و ساز مربوط به سایر سازه‌های اطراف فدراسیون هستند و این پروژه احتمالا تا چند ماه دیگر به صورت کامل افتتاح خواهد شد. ساختمانی که می‌تواند آبروی کشتی و البته کل ورزش ایران باشد. این در حالی است که او سالن کهنه هفت تیر در جنوب تهران را نیز به طور کامل بازسازی کرده و از این جنبه کارنامه‌ای درخشان از خود به جای گذاشته است.

نماى بیرونى خانه کشتى شهید مصطفى صدرزاده که پیست تارتان از جلوى آن رد شده است

وقتی ساختمان زیبای فدراسیون کشتی و امکانات موجود در آن را تماشا می‌کنید که ظاهرا بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه‌اش شده، از خود سوال می‌کنید چرا در طول این‌همه سال و با وجود امکانات و مبالغ بی حساب و کتابی که به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و البته فدراسیون فوتبال ایران تزریق شده، آن‌ها هرگز موفق نشده‌اند چنین کاری را برای خود انجام بدهند؟ (جالب است که دو ورزشگاه کاظمی و امام رضا که در اختیار دو باشگاه پرسپولیس و استقلال است، در دوره مدیریت علیرضا دبیر در شورای شهر، به آنها اهدا شده است.)

در روزهایی که کشتی ایران بعد از انجام مسابقات قهرمانی کشور، خود را برای جام تختی و سپس رقابت‌های قهرمانی جهان آماده می‌کند، این ساختمان احتمالا با حضور مقامات عالی فدراسیون جهانی و البته کشوری افتتاح خواهد شد؛ مقاماتی که از دست دبیر و مراجعات مکررش برای دریافت بودجه برای ساخت و ساز برای کشتی، به تنگ آمده‌اند.

عکس قهرمانان طلایى کشتى ایران در المپیک در خانه کشتى به شکل زیبایى طراحى شده تا کشتى گیران جوان با دیدن آن ها انگیزه بگیرند

او البته با وجود دعوای مکرر با مدیران وزارت ورزش و حتی خود کشتی، آنقدر خوب کار کرده که کسی قابلیت‌هایش را زیر سوال نبرد. رییسی که حتی اگر در بین مدیران غالبا گوش به فرمان فدراسیون‌ها، یک رییس ماجراجو و همراه با رفتاری شیطنت‌آمیز به نظر بیاید اما غیرقابل تصور است که کسی بتواند کلنگی را که او به زمین کوبیده است، بالای سر ببرد.

این تصویر متعلق به بازدید وزیر ورزش از سالن شهداى هفتم تیر در زمان بازسازى است؛ سالنى که حالا کاملا شیک و مدرن میزبان مسابقات قهرمانى کشور است