سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه این شورا همواره باید به‌عنوان یک نهاد بی‌طرف شناخته شود، تاکید کرد: باید مرّ قانون را مبنای عمل خود قرار دهیم.

طحان نظیف: شورای نگهبان همواره به‌عنوان نهادی بی‌طرف باید شناخته شود
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه این شورا همواره باید به‌عنوان یک نهاد بی‌طرف شناخته شود، تاکید کرد: باید مرّ قانون را مبنای عمل خود قرار دهیم.

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان روز سه‌شنبه در جمع اعضای شبکه نظارت و کارشناسان انتخاباتی با تبریک ایام سالروز میلاد پربرکت امام عصر(عج)، ظهور حضرت صاحب‌الزمان(عج) را مصداق تحقق وعده‌ تخلف‌ناپذیر الهی دانست و تصریح کرد: ظهور یعنی برچیدن بساط ظلم و استقرار حکومت جهانی مستضعفین و انقلاب اسلامی ایران در راستای تحقق این وعده الهی شکل‌گرفته و ان‌شاءالله با حرکت به سمت جامعه مهدوی زمینه ظهور حضرت مهدی(عج) را فراهم می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: انقلاب اسلامی اکنون از مرزهای جغرافیایی ایران گذشته و به اقصی نقاط دنیا رسیده و به یک حرکت جهانی تبدیل شده ‌است. شاید یکی از دلایل اصلی دشمنی مستکبرین با جمهوری اسلامی ایران این باشد که یک حرف نو را در دنیا مطرح کرده که این حرف خریدار دارد و قرار نیست در بر پاشنه مستکبران بچرخد و مقرر گردیده که مستضعفان، وارثان زمین باشند.

طحان نظیف با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران تنها شکست یک قدرت سیاسی و استقرار یک نظام سیاسی نبود، بلکه تلاش برای حاکمیت ارزش‌های الهی بود، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران امید را در دل مستضعفان جهان ایجاد کرد و نشان داد که قدرت‌های ظالم پایدار نیستند و عاقبتی جز نابودی در انتظار ظالمان نیست.

وی با تأکید بر اینکه بالندگی و اقتدار امروز مقاومت جهانی متشکل از جوانانی است که این ارزش‌های الهی را باور دارند، گفت: پیام انقلاب اسلامی برخاسته از فطرت الهی و پاک بشری است که این امر، تمام معادلات و مناسبات ظالمانه جهان سلطه را برهم می‌زند و این است که استکبار جهانی تمام تلاشش را می‌کند تا مانع تحقق آرمانهای این انقلاب و پیروزی مردم ایران شود که البته راه به جایی نخواهد برد.

سخنگوی شورای نگهبان عزت و سربلندی ملت ایران را برخاسته از ایمان راسخ یک ملت و ایستادگی آن‌ها دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران به فضل خدا، مقدمه برپایی حکومت مهدوی خواهد بود.

طحان نظیف در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه گستردگی جوامع امروز موجب شده مردم نتوانند موضوعات را به صورت مستقیم ببینند از این رو به روایت‌ها اتکا می‌کنند، خطاب به اعضای شبکه نظارت و کارشناسان انتخاباتی شورای نگهبان تاکید کرد: روایت دقیق و درست خیلی تعیین کننده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه روایتها و گزارشها باید به صورت توصیف باشد، گفت: هرچه توصیف دقیق‌تر و جامع‌تر باشد حکمی که بر مبنای آن صادر می‌شود، دقیق تر خواهد بود.

طحان نظیف با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب درباره شورای نگهبان تأکید کرد: شورای نگهبان در جایگاهی قرار دارد که استقلال و بی‌طرفی‌اش باید حفظ شود.

وی افزود: طبیعتا هرکس در انتخابات رأی می‌دهد، نظر دارد ولی با توجه به جایگاهی که ما در آن قرار داریم، باید تلاش کنیم بی‌طرفی ما محرز باشد تا در معرض اتهام قرار نگیریم.

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید براینکه شورای نگهبان همواره باید به‌عنوان یک نهاد بی‌طرف شناخته شود، گفت: باید مرّ قانون را مبنای عمل خود قرار دهیم.

طحان نظیف در ادامه تصریح کرد: گزارشها باید مستند، مبتنی بر واقعیت، مبتنی بر دلایل و از منابع موثق و مورد اعتماد باشد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه گزارشها باید دقیق و جامع باشد، افزود: گزارشها باید حاوی همه نکات اعم از نکات مثبت و منفی باشد تا به شناخت دقیق افراد کمک می‌کند.

انتخابات در جمهوری اسلامی تجلی مردم‌سالاری دینی است‌

همچنین محمدحسن صادقی‌مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در نشست با گروهی از اعضای شبکه نظارت و کارشناسان دفاتر استانی با تبریک اعیاد شعبانیه و فرا رسیدن سالروز ولادت امام زمان (عج) به چگونگی شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نظریه مردم سالاری دینی اشاره کرد و گفت: بنیان و اساس شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی بر اساس نظریه حاکمیت مطلق خداوند یا همان تعین اراده الهی خداوند بر زمین بنا شده است.

صادقی مقدم خاطرنشان کرد که پس از سال‌ها یاس و ناامیدی بر جوامع بشری به دلیل ظلم و ستم نظام‌های شاهنشاهی، در ایران مردی الهی بر اساس احکام اسلامی حرکتی را آغاز کرد. وقتی به زندگی امام خمینی(ره) نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که از همان ابتدای جوانی اراده‌ای پولادین داشت. یکی از ویژگی‌های ممتاز امام خمینی(ره) این بود که توانست قلوب مردم ستمدیده از نظام شاهنشاهی را تسخیر و آنها را به حرکت درآورد.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان افزود: امام خمینی(ره) به همراه یاران اندکش در اوایل نهضت، مردمی را که به دلیل شرایط حاکم بر فضای سیاسی کشور در حالی که به ستوه آمده بودند و در زندگی‌شان در یک رخوت و سستی به سر می‌بردند، به حرکت در مسیر الهی درآورد که تعین آن را می‌توان در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و حرکت‌ عظیم مردم قم در سال ۱۳۵۶ و چهلم‌هایی پی در پی در تبریز و یزد و شیراز و جهرم که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد، مشاهده کرد.

صادقی مقدم با طرح این پرسش که چرا همه دنیا به دنبال نابودی نظام اسلامی بوده و خواستار کوتاه آمدن از آرمان‌ها و اهداف انقلاب هستند؟ پاسخ داد: چون حرکت نظام اسلامی و مردم ایران در مسیر الهی است، کوتاه آمدن از اهداف و ارزش‌های انقلاب قطعا باعث ذلت می‌شود، بنابراین برای دفاع از ایران که به گفته شهید حاج قاسم سلیمانی حرم است باید مثل شهدا خالص شد و از تعلقات دنیایی گذشت و در مسیر شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم و مدافعان امنیت حرکت کرد.

وی تاکید کرد: شهدای گرانقدری همچون حاج قاسم سلیمانی، دکتر بهشتی، رجایی، باهنر، حججی، علی‌وردی، عجمیان و هفده هزار شهید ترور راه را برای هدایت بشر باز کرده است، از این رو دشمن همه توان خود را گذاشته که این پرچم را از اهتزار باز دارد. البته با درایت امامین انقلاب و هوشیاری مردم، همواره ناکام مانده و در آینده هم شکست خواهد خورد.

عضو هیات علمی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در عین حال ابراز امیدواری کرد: همان‌طور که در عرصه‌های گوناگون نظامی، علمی، فناوری و پزشکی تفوق و برتری خود را نشان داده‌ایم، ان‌شاءالله بتوانیم در حوزه‌های دیگر به ویژه بر مشکلات اقتصادی هم فائق بیاییم.

صادقی مقدم افزود: نظام اسلامی مبتنی بر احکام الهی، ولایت مطلقه فقیه و اراده مردم پایه‌ریزی شده و رهبری‌ آن بر عهده عالمی حکیم و مدیر و مدبر، با تجارب ارزنده در مبارزات انقلابی است و در مکتب امام راحل پرورش یافته است.

همه ما برای حضور در این مقطع حساس و مهم، شاکر خداوند هستیم و باید برای خدمت به این مردم خوب، تلاش مضاعف کنیم.

این حقوقدان شورای نگهبان، انتخابات در جمهوری اسلامی را تجلی مردم سالاری دینی برشمرد و گفت: شورای نگهبان و ناظرانش تجارب زیادی در انتخابات‌ها دارند و باید به عنوان «مدافعان حریم مردم سالاری دینی» از این دستاوردها مراقبت کنند.

وی در ادامه به یکی از شبهه‌ افکنی‌ها علیه شورای نگهبان مبنی بر اینکه باید در فرایند بررسی صلاحیت‌های داوطلبان اصل بر برائت باشد، پاسخ گفت و اظهار داشت: اینکه عده‌ای می‌گویند در بررسی صلاحیت‌ها اصل بر برائت است، این اظهارات مبتنی بر اصول نیست، وقتی قانونگذار برای عهده دار شدن مسئولیتی مانند نمایندگی مجلس شورای اسلامی شرایطی تعیین کند احراز شرایط و صلاحیت داوطلبان بر عهده شورای نگهبان است.

صادقی مقدم با بیان اینکه برخی افراد بی بصیرت یا جاهل می‌گویند شورای نگهبان چه نیازی به تشکیلات و ساختار دارد، گفت: شورای نگهبان برای انجام وظیفه خطیر و قانونی خود که همان محافظت از جمهوریت و اسلامیت نظام است، نیازمند سازمان تخصصی است که در فرایند نظارت بر انتخابات و نظارت بر مصوبات، نظارت قانونی خود بر اساس قانون اساسی را اعمال کند. به عبارت دیگر تشکیلات و سازمان، اسباب و لوازم کار شورای نگهبان است.

وی افزود: برابر فرمایش رهبر معظم انقلاب و برابر قوانین، همه دستگاه‌ها موظف به ارائه اطلاعات درباره داوطلبان انتخابات به شورای نگهبان هستند. به همین دلیل از تعامل سازنده و همکاری موثر و تلاش‌های همه سازمان‌ها و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و قضایی در این زمینه قدردانی می‌کنیم.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود به نکات و تذکرات مهمی درباره گزارشهای مربوط به داوطلبان پرداخت و خطاب به محققان و کارشناسان پرونده صلاحیتی داوطلبان گفت: آبروی داوطلبان انتخابات برای ما بسیار مهم است و حفظ آبروی داوطلبی که صلاحیتش احراز نمی‌شود بر ما واجب است. از این رو هر گزارش و خبری که برای شما می‌آید، باید مستند بوده و مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه گزارش و خبری که قابلیت صدق و کذب دارد، نباید پیش از بررسی دقیق و مستند، ضمیمه پرونده افراد شود، متذکر شد: در بررسی گزارش‌ها و مستندات درباره افراد نباید حب و بغض شخصی دخیل شود و اساسا دخالت دادن گرایش حزبی و جناحی و قومی در فرایند بررسی صلاحیت‌ها مطلقا ممنوع است، البته فهم خطوط سیاسی، مستقل از رفتار جناحی و حزبی و قومی است.

صادقی مقدم تصریح کرد: در شورای نگهبان کسی آخرت خود را برای دنیای کسی فدا نمی‌کند، همکاران در شورای نگهبان صرفاً به وظیفه قانونی خود عمل و صلاحیت داوطلبان را بر اساس موازین قانونی بررسی و اعلام می‌کنند و این مردم هستند که نامزد خود را از میان احراز صلاحیت شدگان انتخاب می‌کنند؛ برای ما رای مردم و محافظت از آن، حق الناس است.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در پایان بر اتقان گزارش‌ها و نتایج تحقیقات و دقت همکاران در بخش‌های تحقیقات و اسناد در کلیه استان‌های کشور تاکید کرد.