نخست‌وزیر اسبق عراق در سخنانی گفت که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پایه‌های اولیه توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک را بنا نهاد.

عبدالمهدی: شهید سلیمانی توافق ایران و عربستان را پایه‌گذاری کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نخست‌وزیر اسبق عراق در سخنانی گفت که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پایه‌های اولیه توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک را بنا نهاد.

به گزارش شبکه العهد عراق، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر اسبق عراق در این باره با استناد به آیه شریفه "ولا تبخسوا الناس اشیائهم" در این باره اظهار داشت: شهید سلیمانی کسی بود که توافق ایران و عربستان را بنیان گذاری کرد.

عبدالمهدی گفت: اگر تحولات منطقه ای و جهانی و تقویت نقش چین نبود، توافق ایران و عربستان حاصل نمی‌شد.

وی افزود: تضمین‌هایی با دیدگاه‌های جدید برای مسیرهای کلی منطقه به طرف‌های ایرانی و سعودی ارائه شد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که به‌دنبال سفر بهمن‌ ماه آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به پکن، «علی شمخانی» از روز دوشنبه ۱۵ اسفند با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به‌منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران - ریاض با همتای سعودی خود در چین آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر و توافق تهران - ریاض برای ازسرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی مجدد سفارتخانه‌های دو کشور بعد از ۷ سال قطع رابطه اعلام شد.