پاکو خمس به مدیران باشگاه اعلام کرد که با این وضعیت چمن استادیوم یادگار امام، به هیچ وجه قصد ندارد که تیمش را در این ورزشگاه به زمین بفرستد.

تصمیم جنجالی خمس بعد از تمدید چهار ساله
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، از زمان ورود پاکو خمس به تراکتور، محل میزبانی این تیم از حریفان مسئله مورد مناقشه بوده است. پیش از ورود تماشاگران به ورزشگاه، او با حداقل مشکل در استادیوم بنیان دیزل تیمش را به زمین می‌فرستاد اما همه چیز از مجوز حضور هواداران در استادیوم صادر شد. جایی که تراکتور به یادگار امام نقل مکان کرد و خمس دریافت که این ورزشگاه از کیفیت لازم برای بازیهای تیمش برخوردار نیست.

پاکو خمس که در بازیهای بنیان دیزل نیز بارها و بارها نکات مختلف در مورد کیفیت زمین به مدیران باشگاه انتقال داده بود، در مورد ورزشگاه یادگارامام با ادبیاتی تند لب به انتقاد گشود اما حالا بعد از تمدید قرارداد چهار ساله، تصمیمی جدید را در این خصوص گرفته است. به نظر می‌رسد این تصمیم شروعی برای تغییرات بنیادین در باشگاهی است که به عنوان یک مجموعه خصوصی، سخت‌افزار مطلوبی برای حضور در سطح اول فوتبال ایران دارد اما حالا با خمس، قصد دارد گام‌های بعدی را نیز بردارد.

نکته جالب در مورد سرمربی اسپانیایی این است که او زیست خود در تبریز را کاملا بر اساس کار برای تراکتور سازمان داده است. زندگی در خوابگاه مجاور زمین تمرینی در بنیان دیزل باعث شده که خمس از ابتدای روز در دفتر کارش حاضر شود و به همراه دستیاران، برنامه خود را پیش ببرند تا ساعاتی بعد بازیکنان هم سر برسند و تمرین آغاز شود.

خمس حتی دیدار دوستانه امروز تیمش را هم در ورزشگاه بنیان دیزل برگزار کرد تا نشان دهد علاقه‌ای به بازی در ورزشگاه یادگار ندارد.

به عبارتی، تمرین 90 دقیقه‌ای در زمین شماره دو بنیان دیزل، تمام آن چیزی نیست که خمس برای تراکتور انجام می‌دهد. او پروژه‌ای را آغاز کرده که برای انجامش نیاز به سخت افزار مناسب دارد و یکی از نیازمندی‌های او، زمین چمن باکیفیتی است که خروجی تمرینات هفتگی را در روز مسابقه نشان دهد و استادیوم یادگار به هیچ وجه، از کیفیت موردنظر خمس برخوردار نیست.

ارزیابی کادرفنی تراکتور نشان می‌دهد یادگار چمن ناهموار و غیرمسطحی دارد که نمایش تراکتور را با اختلال روبرو می‌کند. همچنین چمن این ورزشگاه از چند نوع مختلف چمن تشکیل شده که حتی چمن پارک و بوستان هم در بخشی از آن دیده می‌شود که این موضوع باعث تعجب سرمربی تراکتور شده است.

این کیفیت نامطلوب اثر خود را در آخرین نمایش تراکتور برابر مس رفسنجان نیز نشان داد و ضربات ساده بازیکنان به شکلی عجیب در این ورزشگاه تبدیل به گل نشد تا سرخپوشان تبریزی بازی حساس با حریف مستقیم را واگذار کنند.

نکته جالب این است که چند سال پیش بار دیگر کیفیت زمین یادگار دچار افت فاحشی شد و مسئولان ورزش استان آذربایجان شرقی، تصمیم گرفتند چمن ورزشگاه را زیر کشت ببرند. در حالی که قرار بود چمن برای کاشت از خارج کشور وارد تبریز شود اما این موضوع با تاخیر فراوان مواجه شد و در نهایت هم کاشت با چمن داخلی انجام شد.

به زعم کادرفنی تراکتور، نمایشهای این تیم در ورزشگاه بنیان دیزل از کیفیت بهتری برخوردار است.

این در حالی است که حتی آن زمان تیم فوتبال تراکتور بازی‌های خود را به استادیوم اختصاصی منتقل کرد تا شاید یک بار برای همیشه تکلیف این ورزشگاه روشن شود اما حالا بعد از 5 سال، چمن دوباره کیفیت خود را از دست داده و به چالشی برای باشگاه تراکتور تبدیل شده است.

البته موضوع کیفیت زمین چمن شاید تکراری‌ترین مسئله فوتبال ایران باشد. با ورود سرمربیان خارجی، آنها اولین نیاز خود را چمن باکیفیت عنوان می‌کنند که شاید تعداد آن به اندازه انگشتان یک دست هم نرسد. در این فصل علاوه بر خمس، نفراتی چون مورایس، ساپینتو و حتی یحیی گل‌محمدی هم در این خصوص هشدار داده‌ بودند اما حالا سرمربی اسپانیایی حریف جدیدی را به میان آورده است.

نکته مهم اینکه بازی بعدی تیم تراکتور در تبریز، رودرروی سپاهان خواهد بود و اگر مسئولان ورزش تبریز در روزهای نوروز فکری عاجل برای کیفیت ورزشگاه یادگار نکنند، خمس بازی‌های خود را به استادیوم بنیان دیزل منتقل خواهد کرد.

البته متغیر مهم در این زمینه، حضور هوادارانی است که یکی از مولفه‌های مهم باشگاه تراکتور محسوب می‌شوند و شاید تنها در یادگار بتوانند حمایت موردنظر خود را از تیم داشته باشند. اما خمس باوجود علاقه شدید با حضور هواداران، برگزاری بازی در چمن باکیفیت بنیان دیزل را راهی میانه برای حل این چالش می‌داند.

هفته گذشته تمرین تیم تراکتور در حضور تماشاگران و در مجموعه بنیان دیزل به انجام رسید تا مشخص شود این ورزشگاه مشکلی برای میزبانی از تماشاگران، حتی در دوره جدید، ندارد.

چرا که از یک سو این ورزشگاه امکان حمایت 7 هزار نفری تماشاگران را در خود دارد و از سوی دیگر از چمن بسیار خوبی هم برخوردار است. نکته مهم اینکه پرسپولیس و استقلال هم حداکثر امکان میزبانی در حضور 7 هزار نفر را دارند و اگر باشگاه تراکتور بتواند مجوز میزبانی در بنیان دیزل با حداکثر تماشاگران را بگیرد، شاید این راه حل میانه برگزیده شود.

البته و اگرچه که خمس دیدگاه خود در این خصوص را بیان کرده اما او تصمیم‌گیر نهایی نیست. صدور مجوز بازی با تماشاگر در استادیوم بنیان دیزل، نکته‌ای است که این گره را باز می‌کند. هرچند که شاید هواداران تراکتور امیدوار باشند مسئولان ورزش استان در همین روزها، با قید فوریت تصمیم به بهبود موقت کیفیت زمین چمن بگیرند و برای فصل آینده ایده اساسی را در مشورت با پاکو خمس، اجرایی کنند که در این صورت سرمربی اسپانیایی هم به برگزاری بازی حساس با سپاهان در استادیوم بزرگ شهر رضایت می‌دهد.