رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره قیمت مرغ گفت: ما فقط قیمت مصوب هر کیلو ۶۳ هزار تومان را قبول داریم و بالاتر از آن تخلف است.

قیمت شوکه کننده مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ امروز 30 فروردین 1402
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بعد از افزایش قیمت مرغ، با کاهش قدرت خرید مردم رو به رو شدیم. بر همین اساس قیمت مرغ روند کاهشی پیش گرفت. قیمت مرغ هم اکنون 37 تا 40 هزارتومان است. قیمت مرغ کاهش داشته و در بازار نیز هیچ کمبودی نداریم. قیمت مرغ نسبت به ماه های گذشته روند تعادلی خود را حفظ خواهد کرد.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره قیمت مرغ گفت: ما فقط قیمت مصوب هر کیلو ۶۳ هزار تومان را قبول داریم و بالاتر از آن تخلف است.

در روزهای اخیر اخباری مبنی بر افزایش قیمت مرغ به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان منتشر شد. این در حالی است که نرخ مصوب مرغ کیلویی ۶۳ هزار تومان است.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با رد این قیمت  گفت: این قیمت‌ها اصلا درست نیست و با رصدی که انجام شده است چنین قیمتی نداریم.

این در حالی است که مرغ تنها در میادین میوه و تره‌بار شهرداری نزدیک به نرخ مصوب عرضه می‌شود و در قصابی‌های سطح شهر و سوپرگوشت‌های آنلاین، مرغ تازه تا ۹۰ هزار تومان هم به فروش می‌رود. محمد یوسفی در این باره گفت: ما فقط قیمت مصوب را قبول داریم و بالاتر از آن تخلف است.

یوسفی ادامه داد: هرچند ما به قیمت مصوبی که اعلام شده است اعتراض داریم ولی تا زمانی که ستاد تنظیم بازار و مسئولین مربوطه قیمت مصوب را تغییر نداده‌اند ما این قیمت‌ها را تایید نمی‌کنیم و به مردم پیشنهاد نمی‌کنیم که مرغ را گران‌تر از نرخ مصوب بخرند و وقتی مرغ تازه هر روز در میادین میوه و تره‌بار موجود است بهتر است مرغ را از این مراکز تهیه کنند.

تولید مرغ کاهش یافت

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار باید هر چه زودتر نرخ واقعی مرغ را اعلام کند، افزود: باید قیمت نهاده‌ها و هزینه‌هایی که برای تولید مرغ استفاده می‌شود راستی‌آزمایی شود چرا که نرخ ۶۳ هزار تومان در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ تعیین شد و همان زمان هم ما به آن اعتراض داشتیم حال که از ابتدای سال ۱۴۰۲ مباحثی مانند نرخ تورم و افزایش حقوق و دستمزدها را داشته‌ایم این نرخ باید اصلاح شود.

یوسفی در مورد نقش مرغداران در گرانی قیمت مرغ گفت: من نمی گویم که مرغداران، مرغ خود را حتما به قیمت مصوب می‌فروشند اما اینکه همه تقصیر را گردن تولیدکنندگان بیندازند هم درست نیست چون در مقطعی قرار داریم که به دلیل اینکه جوجه‌ریزی از دو ماه قبل کم شده است، تولید مرغ کاهش یافته و باید ستاد تنظیم بازار در نرخ‌گذاری به همه این مسائل توجه کند.

یوسفی در مورد اینکه تولید مرغ نسبت به ماه‌های قبل چقدر کاهش یافته است، گفت: در حالی که قرار بوده در حدود ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی شود در حدود ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داشتیم که علت آن به مشکل تامین نهاده‌ مرغداران مربوط می‌شود.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی افزود: ۳ ماه قبل جوجه را اصلا نمی‌خریدند و قیمت جوجه به قطعه‌ای ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان رسید و بسیاری از تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه ورشکست شدند و همین مسائل باعث شد که امروز قیمت جوجه یک روز به ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان برسد.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی اخیرا اعلام کرد که مشکل تامین نهاده‌های مورد نیاز مرغداران حل شده است. یوسفی در این باره گفت: این موضوع به طور کامل صحت ندارد و مشکل تا حدودی حل شده است و تا نهاده‌های مورد نیاز به دست همه مرغداران برسد کار قدری طول می‌کشد در حالی که باید این محموله نهاده‌ها ۳ ماه قبل ارسال می‌شد اما باز ما منتظر تصمیم نهادهای مربوطه و ستاد تنظیم بازار هستیم تا با نرخ‌گذاری منطقی از ضرر بیشتر تولیدکنندگان کاسته شود.

آخرین قیمت مرغ در میادین

طبق آخرین نرخنامه میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران، قیمت هر کیلو مرغ تازه کامل بسته‌بندی ۶۱ هزار تومان است.

قیمت مرغدر حالی سازمان فائو در روزهای ابتدایی ماه نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که قیمت «گوشت، شکر، غلات، لبنیات و دانه‌های روغنی» کاهش یافته است که آمارها نشان می‌دهد شاخص نسبت به سال‌های اخیر به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و از سوی دیگر با توجه به نرخ دلار، تامین مواد غذایی را به‌طور خاص برای کشورهای واردکننده مواد غذایی دشوار کرده است. با این وجود به گفته کارشناسان روند کاهشی قیمت جهانی مواد غذایی متاثر از چندین عامل است.

توافقات اوکراین و روسیه قیمت‌ها را کاهشی کرد

به‌طوری که مهدی تولایی، کارشناس و فعال بخش کشاورزی در این خصوص می‌گوید: طی چند ماه اخیر روند قیمت‌های جهانی مواد غذایی کاهشی بوده است که غالبا متاثر از وقوع خشکسالی‌های شدید در اغلب کشورهای جهان و به تبع آن کاهش تولیدات و همچنین روند جنگ روسیه و اوکراین بوده است. به عبارت دیگر در ابتدای وقوع این جنگ به‌دلیل بسته شدن بنادری که غالبا غلات و دانه‌های روغنی کشور اوکراین از آن طریق به کشورهای مختلف ارسال می‌شد جهش قیمت‌ها را شاهد بودیم. اگرچه افزایش قیمت جهانی مواد غذایی در پی خشکسالی و وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه تشدید شد، اما با انجام توافقات برای صادر شدن غلات از اوکراین به بازارهای جهانی کاهش قیمت‌ها طی ماه‌های اخیر رقم خورده است.

تولایی افزود: با این وجود در پی توافقات صورت گرفته مبنی بر باز شدن بنادر جهت خروج غلاتی که در این کشور به نوعی انبار شده بود قیمت‌ها روندی منطقی‌تر پیدا کرد و به عبارتی کاهشی شد.

وی ادامه داد: با این وجود در صورت ایجاد هر اختلالی در این روند و بازگشتن به شرایط قبل می‌تواند خود آغازگر افزایش قیمت‌ها باشد که امیدواریم این‌گونه نشود.

علیرضا الوندی دیگر فعال بخش کشاورزی و رئیس سازمان مردم نهاد هکا نیز می‌گوید: خوشبختانه اصلی‌ترین کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی در مورد محصولات و مواد علوفه‌ای همچون جو و ذرت رقم خورده است که به تبع بر کاهش قیمت مواد غذایی همچون گوشت و لبنیات موثر بوده است.

الوندی خاطرنشان می‌کند: این روند در ایران نیز قابل مشاهده است که در کشور ما عاملی که تاثیر گذاشته در حقیقت عدم توانایی مردم در خرید مکفی محصولات کشاورزی با قیمت‌های فعلی است.

وی ادامه می‌دهد: به‌عبارت ساده‌تر این عدم توانایی اقتصادی مردم باعث شده یک مقدار مازاد محصول داشته باشیم و این‌ها باعث شد که قیمت یک مقدار افت پیدا کند.

این فعال بخش کشاورزی افزود: در حال حاضر عدم توانایی خرید مردم به‌طور محسوس روی کاهش قیمت لبنیات و مرغ به نسبت دیگر محصولات مشهودتر بوده و مصرف مردم روی این دو قلم کاهش پیدا کرده است.

الوندی همچنین در پاسخ به این سوال که با این حال چرا افت قیمت‌ها در بازار محسوس نیست، گفت: اگر ما تورم را در نظر بگیریم و نسبت تورم به افزایش قیمت را در نظر بگیریم می‌بینیم که مدتی است مرغ روی قیمت ثابتی ایستاده است و هیچ نشانه‌ای از این تورمی که در جامعه است را در قیمت مرغ نمی‌بینیم. بنابراین به معنای واقعی نمی‌گوییم قیمت کاهش یافته بلکه می‌گوییم افزایش قیمتی که همراه با تورم باشد را در این محصول مشاهده نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: با این وجود ایستادن قیمت روی قیمت‌های قبلی در کشوری که به گفته مسئولان تورم ۴۰درصدی را تجربه می‌کند خود نوعی روندی مثبت محسوب می‌شود. با توجه به افزایش نرخ دلار با وارد شدن علوفه‌های دامی با نرخ‌های جدید طی یک تا دوماه آینده شاهد افزایش نرخ چند محصول از جمله مرغ و لبنیات خواهیم بود

رئیس سازمان هکا همچنین در پاسخ به این سوال که این ایستایی قیمت بیشتر روی کدام محصولات رخ داده نیز می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید در چند ماه گذشته برای تولیدکننده قیمت گوشت گوسفندی روندی کاهشی را داشته چون با توجه به شرایط فعلی نگهداری دام برای دامدار به‌صرفه نیست و گله‌های مولد در حال وارد شدن به بازار است.

قیمت مرغوی افزود: این روند به ما این هشدار را می‌دهد که در آینده با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد؛ یعنی بعد از تمام شدن ذخایر ژنتیکی ما احتمالا با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد.

الوندی افزود: با این وجود به‌طور کلی وضعیت بازار به گونه‌ای است که به نسبت افزایش که روی قیمت دلار می‌بینیم و افزایشی که باید روی محصولات ببینیم فعلا دیده نشده است.

وی ادامه داد: به‌نظر بنده چندین سال طول می‌کشد تا دوباره کفه قدرت خرید مردم و عرضه و تقاضا بتواند باعث شود که بازارها به شکل گذشته‌اش رونق بگیرد.

الوندی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰تومانی واردات کالاهای اساسی می‌گوید: ما در هر صورت باید این را تجربه می‌کردیم و این عمل فعلی بود که باید اتفاق می‌افتد و لذا باید از آن گذر کنیم و پیامدهای آن را نیز بپذیریم.

وی درخصوص پیش‌بینی روند بازار طی ماه‌های پیش‌رو نیز می‌گوید: قطعا در ماه‌های آینده افزایش قیمت را در مورد محصول مرغ و لبنیات خواهیم داشت.

الوندی گفت: علت این افزایش قیمت‌ها نیز در ماه‌های آینده این است که الان چون نرخ دلار افزایش یافته تا بخواهد علوفه این دلار وارد بازار شود یک تا دوماه طول می‌کشد و با افزایش قیمت علوفه، افزایش قیمت محصولات کشاورزی را که وابسته به علوفه وارداتی است را خواهیم داشت. بنابراین می‌توان گفت ظرف یک تا دو ماه آینده افزایش قیمت‌ها را در بازار خواهیم داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع شده است، گفت: تاکنون ۶هزار تن مرغ منجمد در سامانه ستکاوا در استان تهران بارگذاری شده است و کنار خرید نقدی در سامانه، خرید توافقی نیز به‌زودی انجام خواهد شد.

در این جلسه، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت ثبت سفارش مرغ منجمد در سامانه ستکاوا تأکید و اظهار کرد: فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع است تا مرغ به‌صورت بهداشتی و بدون دخالت واسطه به دست مصرف‌کننده برسد.

وی بر استفاده از ظرفیت صنایع تبدیلی و زنجیره‌های تولید در توزیع مرغ تأکید کرد.