سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌ گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از مهار کامل آتش‌ سوزی ۲ فروند لنج باری در بندر بهمن قشم و آغاز بررسی دلایل و میزان خسارت این حادثه خبر داد.

مهار آتش‌سوزی ۲ فروند لنج باری در بندر بهمن قشم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌ گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از مهار کامل آتش‌ سوزی ۲ فروند لنج باری در بندر بهمن قشم و آغاز بررسی دلایل و میزان خسارت این حادثه خبر داد.  

مختار گرشاسبی اظهار داشت: این ۲ شناور حامل بار از مبدا دوبی امارات متحده عربی به مقصد جزیره قشم بوده اند که به دلایل نامعلوم صبح امروز جمعه (هشتم اردیبهشت ماه) دچار آتش‌ سوزی شده اند.

وی ادامه داد: در نخستین دقایق بروز این حادثه نیروهای آتش‌ نشانی عملیات اطفا حریق را انجام دادند و با حضور میدانی و دستور ویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، بررسی علل و برآورد میزان خسارت این آتش‌ سوزی در دستور کار قرار گرفته است.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌ گذاری سازمان منطقه آزاد قشم افزود: لنج‌ های حادثه دیده در نوبت تخلیه در اسکله بندر بهمن قشم بوده اند و لنج و کالاهای وارداتی، به طور کامل در اختیار مالک شناور بوده است.

به گفته گرشاسبی؛ از آنجا که فرآیند تخلیه بارهای وارداتی لنج‌ های حادثه دیده شروع نشده بود و کالایی تحویل انبار شرکت توسعه بنادر و فرودگاهی نشده و قبض انبار برای آن صادر نشده، شناسایی نوع و حجم کالای ورودی و برآورد میزان خسارت آن زمان‌ بر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: صاحبان شناورهای حمل کالا طبق کنوانسیون‌ های حمل و نقل بین‌ المللی باید شناور و کالای خود را بیمه کنند، از این رو مالکین این شناورها در صورت داشتن بیمه جهت جبران خسارت می‌ توانند پس از برآورد خسارت، از بیمه مربوطه تامین خسارت کنند.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز درپی بروز این حادثه با حضور در بندر تجاری بهمن قشم، دستورات لازم جهت استقرار استانداردهای بین‌ المللی، تجهیزات فنی لازم و دستور العمل‌ های مدیریت بحران و جلوگیری از بروز حوادث و همچنین بررسی دلایل حوادث مشابه در سال‌ های گذشته و رفع نواقص آن را صادر کرد.

ساعت ۹:۱۵ صبح امروز جمعه (هشتم اردیبهشت ماه) ۲ فروند لنج باری به نام‌ های سیمرغ ۲ و ۱۱۴۸۲ که حامل کالاهای وارداتی از کشور امارات متحده عربی بودند، در بندر تجاری بهمن شهر قشم دچار حریق شدند که با تلاش تیم آتش‌ نشانی منطقه آزاد قشم و حضور میدانی و کمک نیروهای سپاه، فرمانداری و اداره بنادر و دریانوردی ضمن ایمن‌ سازی و جلوگیری از سرایت حریق به سایر شناورها، آتش‌ سوزی به صورت کامل مهار شد.

بندر بهمن قشم، با ظرفیت ۵۵۰ تن دارای پنج پست اسکله، یک پست پانتون مسافری و یک پست رو - رو است.

این اسکله دارای ۱۵ هزار مترمربع محوطه کانتینری و بیش از ۱۲ هزار مترمربع انبار مسقف است و سالانه ۹۷۰ فروند شناور در این بندر رفت و آمد دارد.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر از توابع استان هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌ های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.