خبرنگار جماران در حاشیه مراسم تشییع آیت الله سلیمانی در شهر قم با چند تن از اعضای مجلس خبرنگان رهبری و علما گفت و گوهای کوتاهی در خصوص شخصیت ایشان انجام داده است.

وزیر سابق اطلاعات: ائمه جمعه دفاع شخصی را یاد بگیرند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

خبرنگار جماران در حاشیه مراسم تشییع آیت الله سلیمانی در شهر قم با چند تن از اعضای مجلس خبرنگان رهبری و علما گفت و گوهای کوتاهی در خصوص شخصیت ایشان انجام داده است.

چند روز قبل آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده سابق ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و کاشان و عضو مجلس خبرگان رهبری، در شهر بابلسر حین مراجعه به بانک بر اثر تیراندازی نگهبان بانک به شهادت رسید.

خبرنگار جماران در حاشیه مراسم تشییع آیت الله سلیمانی در شهر قم با چند تن از اعضای مجلس خبرنگان رهبری و علما  گفت و گوهای کوتاهی در خصوص شخصیت ایشان انجام داده است که در پی می آید:

حجت الاسلام و المسلمین علی فلاحیان وزیر اسبق اطلاعات و عضو سابق مجلس خبرگان رهبری

لطفا درباره ابعاد شخصیت شهید آیت‌الله سلیمانی سخن بگویید.

آیت‌الله سلیمانی عضو مجلس خبرگان بودند. شخصیت با‌ صلابت، قاطع و با سوادی داشتند. نسبت به توطئه‌های دشمن آگاه و توجیهه بودند. در خط ولایت در هر جا که بود چه در منصب امامت جمعه و چه در سایر مناصب خوب عمل کرد، خوب رفتار کرد؛ به گونه‌ای که همه  دوستان به نیکی از ایشان یاد می‌کنند و تحت تاثیر جاذبه شخصیتی او هستند.

حیف شد که از دست ما رفت واقعا ضربه‌ای بود بر پیکر روحانیت.

با توجه به این سوء قصد چه توصیه‌ای به ائمه جمعه دارید.

من از این حوادث و حوادث دیگر به ائمه جمعه گفتم بی توجهی به حفاظت خیلی کار خطرناکی است و اکنون بعد از این اتفاق پیشنهاد می‌کنم که ائمه جمعه دفاع شخصی را یاد بگیرند و بدانند دشمن غفلت نمی‌کند.

امیر المومنین علیه‌السلام می‌فرمایند، «من کسی نیستم که سرم را زیر برف کنم تا دشمن به سراغم بیاید». ائمه جمعه این سخن امیرالمؤمنین ع را عمل کنند.

این حوادث خیلی غم‌انگیز و کمر‌شکن است. آماده مقابله باشند همه باید احتیاط بکنند.

به نظر شما عقبه‌ای پشت این ترور هست.

حتما هست و این‌ها روش‌های جدیدی است که راه انداختند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

به نظر شم مهم ترین ویژگی‌های شهید آیت‌الله سلیمانی چه بود؟

آقای سلیمانی به معنای واقعی کلمه یک شخصیت مردمی بودند یعنی طبع‌گرمی داشتند و بسیار خوش اخلاق و بامحبت بودند. همچنین در کارهایشان به شدت سخت‌کوش و جدی و پیگیر بودند و همیشه این سیره را حفظ کردند به همین سبب هرجایی که حضور داشتند و خدمت کردند این خاطرات شیرین از ایشان در بین مردم باقی مانده است.

همین‌جا (در مراسم تشییع ) دیدم عده زیادی از سیستان و بلوچستان و از شهرهای مختلف حتی از خاش آمدند.

ایشان احساس خوبی داشت. روی صراط مستقیم ولایت همیشه در خدمت انقلاب اسلامی از روز اول عاشقانه بودند. شخصیتی خوش تدبیر و به معنای درست کلمه روحانی خدوم و خدمتگزاری بودند حسنات فراوانی از ایشان باقی ماند و امیدواریم خداوند به لطف و کرمش به احسن وجه از ایشان قبول کند.

تا زمانی که در سیستان و بوچستان بودند آرامشی در آنجا حکم فرما بود این موفقیت ناشی از چه بود.

آقای سلیمانی به معنای دقیق کلمه یک شخصیت انفتاحی و تقریبی بودند. واقعی بود 

احساسات ایشان نسبت به همه اقوام و گروه‌ها و نسبت به اهل سنت واقعا همان قدر بسیار گرم بود. 

مبنا داشتند؛ که این وحدت بین اقوام و گروه‌ها و اهل سنت باید برقرار و حفظ شود. در این سال‌ها منشا خیر و برکت زیادی در آنجا بودند.

به مبلغان دینی و ائمه محترم جمعه برای الگو گیری از ایشان چه توصیه‌ای دارید؟

آقای سلیمانی هم یک خطیب به معنای فنی کلمه و توانمند بود و هم اهل مطالعه  و البته پر مطالعه بودند.

همچنین اهل خدمت‌گذاری و ارتباط خوب با بخش‌‌های  مختلف مردم و دارای  روحیه مردمی بود. به نظر من دوستان طلبه ما هم می‌توانند از همین اخلاق مردمی و گرم صمیمی ایشان و هم می‌توانند از آن قریحه خطبه‌ای و هم از قریحه منبری ایشان الگو بگیرند.

آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور

لطفا مختصری درباره شخصیت آیت‌الله سلیمانی بفرمایید.

آیت‌الله سلیمانی یکی از چهره‌های بسیار برجسته در خدمت به مردم بودند. در طول سالیانی که با ایشان معاشرت داشتم حسن خلق، سعه صدر، تواضع و فروتنی و در عین حال آمادگی برای خدمت به مردم هر جایی که باشد در ایشان به وفور دیده می‌شد.

خداوند مقرر کرد که دوره خدمت صادقانه و خالصانه ایشان منتهی به اوج افتخار که شهادت باشد بینجامد.

درباره موفقیت ایشان در موضوع تقریب به ویژه در استان سیستان و بلوچستان تحلیلتان را بیان کنید.

ایشان در واقع یک الگویی بود در تعامل با مذاهب اسلامی و اقوام مختلف. 

اخلاق ایشان همراه با یک شناخت درست در سیستان و بلوچستان ظهور و بروز پیدا کرد و افراد زیادی را مجذوب اسلام و انقلاب و اهل بیت کرد. 

آن روحیه مردمی و بیان خوب و چهره گشاده ایشان همراه شد با نگاه درست در تقریب و نتیجه بسیار خوبی هم داد.

توصیه شما به طلاب و ائمه جمعه برای الگو گرفتن از ایشان چیست؟

فداکاری، ایثار و این‌که روحانی باید در همه احوال در دل و درون مردم باشد و با مردم انس بورزد و رابطه ‌اش با مردم قطع نشود و این‌کا همیشه خود را مبلغ بداند ویژگی‌هایی است که همه باید درس بگیریم.

خداوند درجات ایشان را متعالی‌تر کند و به همه ما توفیق بدهد که راه امام و شهدا را ادامه بدهیم.

مصاحبه با آیت‌الله محمد سلیمانی کوتنایی موسس حوزه علمیه امام صادق(ع) کوتنا قائمشهر​

از ویژگی‌های مثبت شخصیتی آیت‌الله سلیمانی برای ما صحبت کنید.

این شخصیت بزرگوار مورد عنایت مقام معظم رهبری بودند و نمایندگی ایشان را داشتند. تنها در کنار مردم نبودند بلکه در میان مردم بودند. در مسائل مهم اسلام و انقلاب نقش بسیار مهمی داشتند. ایشان قبل از شهادت در حال خدمت به مردم و پیگیر مسائل مردمی بودند. ما چنین شخصیت‌های جامعی را کم داریم که متاسفانه از ما گرفتند.

من معتقدم این شخصیت بزرگوار را از قبل شناسایی کرده بودند و پشت این جریان کسانی قرار دارند که از خدا می‌خواهیم همه آنها را رسوا کند و بر درجات این عالم بزرگوار بیافزاید.

حجت الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان

با توجه به این‌که آیت‌الله شهید سلیمانی مدتی را در کاشان بودند درباره این جمعیت و علت این حضور در مراسم تشییع آیت‌الله سلیمانی بگویید.

تسلیت عرض می‌کنم شهادت آیت الله سلیمانی را به همه مردم عزیز منطقه کاشان خداوند روح ایشان را با پیامبر اعظم محشور بفرماید 

این اجتماع و این جمعیت زیادی که امروز مشاهده می‌کنید که علمای بزرگ و مردم شرکت داشتند و تقریبا تمام صحن مطهر مملو از جمعیت بود نشان‌ دهنده این است که ایشان در زندگی خودش و در عملکرد خودش اخلاص داشته است.

خداوند متعال دل‌ها را متوجه می‌کند و این یکی از بزرگترین درس‌هایی  است که از ایشان می‌گیریم اخلاص در کار است هر کاری که انجام می‌دهیم در آن اخلاص و برای رضای خدا باشد.