علی مطهری به تازگی گفته است که برقراری ارتباط با آمریکا منافاتی با آرمان‌های انقلاب اسلامی ندارد.

آقای مطهری هنوز پی به آرمان‌های انقلاب نبرده‌اید؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: علی مطهری هر وقت نزدیک به انتخابات می‌شویم دز اصلاح‌طلبی‌اش بالا می‌زند و با طرح سخنانی عجیب سعی می‌کند به نوعی خود را همچنان در معرض توجه قرار دهد؛ از جمله اینکه او به تازگی با طرح این موضوع که ارتباط با آمریکا با آرمان‌های انقلاب اسلامی منافاتی ندارد، گفته است: «برقراری رابطه با آمریکا که با آرمان‌های انقلاب منافاتی ندارد، چه کسی گفته ما نباید تا ابد ارتباط داشته باشیم، رابطه با آمریکا هم مثل رابطه با انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین است. اگر موضوع ارتباط نداشتن ما با آمریکا، بحث فلسطین است که اینها همه با اسرائیل ارتباط دارند و طرفدارش هستند».

او به نوعی همان خطی را در سیاست خارجی دنبال می‌کند که همسر خواهرش یعنی علی لاریجانی دنبال می‌کند؛ عادی‌جلوه‌دادن اوضاع میان ایران و آمریکا؛ همان خطی که البته حسن روحانی و حامیان اصلاح‌طلب او نیز هشت‌سال در پیش داشتند. در پاسخ به این سخن چند نکته را باید گفت:

یکم: هیچکس چنین ادعایی نداشته است که سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا مانند اسرائیل است؛ چه آنکه از منظر نظام ایران اسرائیل، صرفا یک رژیم جعلی و غاصب است و کشور محسوب نمی‌شود که با آن ارتباط داشته باشیم اما آمریکا کشوری است مانند همه کشورهای دنیا و درست است که در آرمان‌های انقلاب، عدم ارتباط با کشوری چون آمریکا وجود ندارد اما حتما زیر بار حرف زور نرفتن و حق‌طلبی وجود دارد. قطعی ارتباط ایران و آمریکا در طی تمام این سال‌ها نه به واسطه ذات کشور آمریکا بلکه به دلیل استمرار زورگویی‌ها و زیاده‌طلبی‌های مقامات این کشور بوده است و تا وقتی روحیه قلدرمأب دولتمردان آمریکا از هر طیفی که می‌خواهند باشد، تغییر نکند، ایران در برابر آنها گردن کج نمی‌کند.

نکته دوم آن است که شاید گفته شود، می‌توان مشکلات را در گفت‌وگوی مستقیم با این کشور رفع کرد اما در پاسخ به این گزاره هم باید گفت که تجربه طولانی ما نشان می‌دهد که آمریکا کشوری بد عهد و تا وقتی تعهدات پیشین خود را اجرا نکند چه دلیلی وجود دارد بار دیگر با این کشور مذاکره کرد؟ مگر در دولت روحانی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه وقت، با جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا، دونفره قدم هم نزدند؟ و مگر علاوه بر مذاکرات برجامی، مذاکرات مستقیم با یکدیگر نداشتند؟ و مگر ظریف نگفت امضای کری، تضمین است؟ آیا همه اینها باعث شد که صرفا در موضوع برجام و نه فرای آن آمریکا پای تعهداتش بماند؟ و آیا باز هم بر اصلاح‌طلبان و نزدیکان به آنان سخنان رهبر انقلاب ثابت نشد که ایشان فرمودند آمریکا کشور بدعهدی است؟

نکته آخر هم آن است که علی مطهری باید بداند مقابله با خوی استبدادی از آرمان‌های انقلاب اسلامی و از این باب است که جمهوری اسلامی ایران تمایلی برای برقراری ارتباط با آمریکا ندارد و اگر بعد از این همه سال علی مطهری هنوز به درک واقعی از آرمان‌های واقعی انقلاب اسلامی پی نبرده است، جای تأمل دارد!