وزیر کشور تصریح کرد: مساله آب میان ایران و افغانستان باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسوولان کشورمان از سد (کمال خان) دیدن کنند

وزیر کشور: مساله آب میان ایران و افغانستان باید با تفاهم حل شود
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر کشور تصریح کرد: مساله آب میان ایران و افغانستان باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسوولان کشورمان از سد (کمال خان) دیدن کنند.

احمد وحیدی روز جمعه در مصاحبه با خبرنگاران اُستان اصفهان در سالن اجتماعات استانداری اصفهان افزود:حق آبه ایران (در تالاب هامون) یک حق تاریخی است و حاکمان افعانستان و طالبان بارها به وجود حق آبه برای ایران اقرار کرده‌اند و گفته‌اند درصورت وجود آب، حق‌آبه ایران رها سازی می شود.

وی ادامه داد: طالبان در حال حاضر می گوید آبی نیست و برخی گزارش ها حاکی از آن است که آب پشت سد مربوطه ( سد کمال خان و بند کجکی) وجود دارد و برای این که ابهام موجود از بین برود باید به یک تفاهم با طالبان برسیم و در هماهنگی با وزارت خارجه و طالبان، مسوولان ذیربط از وضعیت آب پشت سد دیدن کنند.

وی تاکید کرد:این مساله باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسوولان کشورمان از سد دیدن کنند و با توجه به آنکه مردم شرق کشور بویژه در اُستان سیستان و بلوچستان از کمبود آب در تنگنا هستند و باید سوء تفاهم ‌ها در این زمینه حل شود.

وی اظهار داشت: اگر آبی وجود نداشته باشد موضوع حق آبه و تعهد موضوعیت ندارد ولی در غیر این صورت حق آبه ایران باید جاری شود.