مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی درباره قیمت مرغ زنده اظهارداشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به طور میانگین در کشور بین 56 تا 58 هزار ...

قیمت مرغ همه را به زانو درآورد | قیمت مرغ گرم امروز اعلام شد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بعد از افزایش قیمت مرغ، با کاهش قدرت خرید مردم رو به رو شدیم. بر همین اساس قیمت مرغ روند کاهشی پیش گرفت. قیمت مرغ هم اکنون 37 تا 40 هزارتومان است. قیمت مرغ کاهش داشته و در بازار نیز هیچ کمبودی نداریم. قیمت مرغ نسبت به ماه های گذشته روند تعادلی خود را حفظ خواهد کرد.

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی درباره قیمت مرغ زنده اظهارداشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به طور میانگین در کشور بین 56 تا 58 هزار ...

محمدعلی کمالی در گفت‌و‌گو با «ایران اقتصادی»، درباره افزایش مجدد گوشت مرغ در بازار به قیمت‌های بین 80 تا 100 هزار تومان گفت:بر اساس آخرین آمارهای شرکت پشتیبانی امور دام کشور، حداقل روزانه ۱۱۰۰ تن گوشت مرغ در تهران توزیع می‌شود و ما کمبودی در بازار این محصول نداریم.

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی درباره قیمت مرغ زنده اظهارداشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به طور میانگین در کشور بین 56 تا 58 هزار تومان است که بالاتر از نرخ مصوب به فروش می‌رسد. با توجه به قیمت فعلی مرغ زنده باید قیمت گوشت مرغ نهایتاً بین ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان به فروش برسد.وی اظهارداشت:بنابراین قیمت گوشت مرغ در بازار با قیمت‌هایی بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان گرانفروشی و اجحاف به مصرف‌کنندگان است.به گفته وی، این درحالی است که قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده ۵۲ هزار تومان و گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان ۷۳ هزار تومان تعیین شده است.

کمالی تصریح کرد:در ارتباط با افزایش مجدد قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ در بازار با مشکل افزایش مجدد قیمت جوجه یک‌روزه، افزایش تقاضا به دلیل مناسبت‌ها و اعیاد، کمبود کنجاله سویا، تأخیر در تحویل ذرت طیور و کاهش تولید در استان‌های گرمسیر به دلیل افزایش دمای هوا روبه‌رو هستیم، به طوری که اخیراً با تلاش‌های اتحادیه مرغداران گوشتی با ایجاد محدودیت‌هایی، نرخ این محصول به نرخ مصوب ۱۵ هزار و ۹۰۰ تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده که این اقدام برای منظم کردن سطح تقاضا بوده و جوجه‌ریزی کاهش پیدا نکرده است.

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی بر این باور است که اگر تقاضای جوجه یک‌روزه نسبت به عرضه زیاد بود، باعث ایجاد حباب می‌شد و با تمهیداتی که اتحادیه در نظر گرفت سبب شد به سطح تقاضا نظم داده شود. کمالی گفت:در این اقدام اهرم کاهش قیمت جوجه یک‌روزه، فاصله جوجه‌ریزی ۷۵ روزه و تأخیر در صدور مجوزهای تولیدکنندگانی که مرغ‌هایشان را در دوره‌های قبل دیر تحویل داده بودند بود، اما برخی استان‌ها تصور کردند جوجه‌ریزی کاهش پیدا کرده، بنابراین به دستور وزارت جهاد کشاورزی محدودیت‌ها برداشته شد که باعث افزایش مجدد جوجه یک‌روزه به قطعه‌ای ۲۴ هزار تومان شد.

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی افزود:با برنامه‌ریزی تولید پیش‌بینی می‌شود این ماه با تخم‌مرغ‌های وارداتی که تبدیل به جوجه یک‌روزه می‌شوند بتوانیم حدود ۱۲۷ تا ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داشته باشیم و اگر این میزان جوجه وارد بازار شود به طور قطع روی قیمت جوجه و گوشت مرغ تأثیر خواهد داشت.

وی اضافه کرد:امیدواریم از اول مردادماه جاری آثار تخم‌مرغ وارداتی را در کشور داشته باشیم. مشکل جدی دیگر تأمین نهاده‌های طیور است که کمالی در این‌باره اظهار داشت:یکی دیگر از مشکلات این است که با وجود اینکه مرغداران، پول در بازارگاه برای تأمین کنجاله سویا و ذرت واریز کرده‌اند اما طی ۴۵ روز گذشته کنجاله سویا تحویل داده نشده است، بنابراین تولیدکنندگان مجبور شدند علاوه بر پولی که در بازارگاه واریز کرده‌اند این محصول را از بازار آزاد با قیمت‌های ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان خریداری و تأمین کنند و این درحالی است که تولیدکنندگان با مشکل جدی نقدینگی روبه‌رو هستند.

قیمت مرغدر حالی سازمان فائو در روزهای ابتدایی ماه نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که قیمت «گوشت، شکر، غلات، لبنیات و دانه‌های روغنی» کاهش یافته است که آمارها نشان می‌دهد شاخص نسبت به سال‌های اخیر به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و از سوی دیگر با توجه به نرخ دلار، تامین مواد غذایی را به‌طور خاص برای کشورهای واردکننده مواد غذایی دشوار کرده است. با این وجود به گفته کارشناسان روند کاهشی قیمت جهانی مواد غذایی متاثر از چندین عامل است.

توافقات اوکراین و روسیه قیمت‌ها را کاهشی کرد

به‌طوری که مهدی تولایی، کارشناس و فعال بخش کشاورزی در این خصوص می‌گوید: طی چند ماه اخیر روند قیمت‌های جهانی مواد غذایی کاهشی بوده است که غالبا متاثر از وقوع خشکسالی‌های شدید در اغلب کشورهای جهان و به تبع آن کاهش تولیدات و همچنین روند جنگ روسیه و اوکراین بوده است. به عبارت دیگر در ابتدای وقوع این جنگ به‌دلیل بسته شدن بنادری که غالبا غلات و دانه‌های روغنی کشور اوکراین از آن طریق به کشورهای مختلف ارسال می‌شد جهش قیمت‌ها را شاهد بودیم. اگرچه افزایش قیمت جهانی مواد غذایی در پی خشکسالی و وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه تشدید شد، اما با انجام توافقات برای صادر شدن غلات از اوکراین به بازارهای جهانی کاهش قیمت‌ها طی ماه‌های اخیر رقم خورده است.

تولایی افزود: با این وجود در پی توافقات صورت گرفته مبنی بر باز شدن بنادر جهت خروج غلاتی که در این کشور به نوعی انبار شده بود قیمت‌ها روندی منطقی‌تر پیدا کرد و به عبارتی کاهشی شد.

وی ادامه داد: با این وجود در صورت ایجاد هر اختلالی در این روند و بازگشتن به شرایط قبل می‌تواند خود آغازگر افزایش قیمت‌ها باشد که امیدواریم این‌گونه نشود.

علیرضا الوندی دیگر فعال بخش کشاورزی و رئیس سازمان مردم نهاد هکا نیز می‌گوید: خوشبختانه اصلی‌ترین کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی در مورد محصولات و مواد علوفه‌ای همچون جو و ذرت رقم خورده است که به تبع بر کاهش قیمت مواد غذایی همچون گوشت و لبنیات موثر بوده است.

الوندی خاطرنشان می‌کند: این روند در ایران نیز قابل مشاهده است که در کشور ما عاملی که تاثیر گذاشته در حقیقت عدم توانایی مردم در خرید مکفی محصولات کشاورزی با قیمت‌های فعلی است.

وی ادامه می‌دهد: به‌عبارت ساده‌تر این عدم توانایی اقتصادی مردم باعث شده یک مقدار مازاد محصول داشته باشیم و این‌ها باعث شد که قیمت یک مقدار افت پیدا کند.

این فعال بخش کشاورزی افزود: در حال حاضر عدم توانایی خرید مردم به‌طور محسوس روی کاهش قیمت لبنیات و مرغ به نسبت دیگر محصولات مشهودتر بوده و مصرف مردم روی این دو قلم کاهش پیدا کرده است.

الوندی همچنین در پاسخ به این سوال که با این حال چرا افت قیمت‌ها در بازار محسوس نیست، گفت: اگر ما تورم را در نظر بگیریم و نسبت تورم به افزایش قیمت را در نظر بگیریم می‌بینیم که مدتی است مرغ روی قیمت ثابتی ایستاده است و هیچ نشانه‌ای از این تورمی که در جامعه است را در قیمت مرغ نمی‌بینیم. بنابراین به معنای واقعی نمی‌گوییم قیمت کاهش یافته بلکه می‌گوییم افزایش قیمتی که همراه با تورم باشد را در این محصول مشاهده نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: با این وجود ایستادن قیمت روی قیمت‌های قبلی در کشوری که به گفته مسئولان تورم ۴۰درصدی را تجربه می‌کند خود نوعی روندی مثبت محسوب می‌شود. با توجه به افزایش نرخ دلار با وارد شدن علوفه‌های دامی با نرخ‌های جدید طی یک تا دوماه آینده شاهد افزایش نرخ چند محصول از جمله مرغ و لبنیات خواهیم بود

رئیس سازمان هکا همچنین در پاسخ به این سوال که این ایستایی قیمت بیشتر روی کدام محصولات رخ داده نیز می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید در چند ماه گذشته برای تولیدکننده قیمت گوشت گوسفندی روندی کاهشی را داشته چون با توجه به شرایط فعلی نگهداری دام برای دامدار به‌صرفه نیست و گله‌های مولد در حال وارد شدن به بازار است.

قیمت مرغوی افزود: این روند به ما این هشدار را می‌دهد که در آینده با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد؛ یعنی بعد از تمام شدن ذخایر ژنتیکی ما احتمالا با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد.

الوندی افزود: با این وجود به‌طور کلی وضعیت بازار به گونه‌ای است که به نسبت افزایش که روی قیمت دلار می‌بینیم و افزایشی که باید روی محصولات ببینیم فعلا دیده نشده است.

وی ادامه داد: به‌نظر بنده چندین سال طول می‌کشد تا دوباره کفه قدرت خرید مردم و عرضه و تقاضا بتواند باعث شود که بازارها به شکل گذشته‌اش رونق بگیرد.

الوندی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰تومانی واردات کالاهای اساسی می‌گوید: ما در هر صورت باید این را تجربه می‌کردیم و این عمل فعلی بود که باید اتفاق می‌افتد و لذا باید از آن گذر کنیم و پیامدهای آن را نیز بپذیریم.

وی درخصوص پیش‌بینی روند بازار طی ماه‌های پیش‌رو نیز می‌گوید: قطعا در ماه‌های آینده افزایش قیمت را در مورد محصول مرغ و لبنیات خواهیم داشت.

الوندی گفت: علت این افزایش قیمت‌ها نیز در ماه‌های آینده این است که الان چون نرخ دلار افزایش یافته تا بخواهد علوفه این دلار وارد بازار شود یک تا دوماه طول می‌کشد و با افزایش قیمت علوفه، افزایش قیمت محصولات کشاورزی را که وابسته به علوفه وارداتی است را خواهیم داشت. بنابراین می‌توان گفت ظرف یک تا دو ماه آینده افزایش قیمت‌ها را در بازار خواهیم داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع شده است، گفت: تاکنون ۶هزار تن مرغ منجمد در سامانه ستکاوا در استان تهران بارگذاری شده است و کنار خرید نقدی در سامانه، خرید توافقی نیز به‌زودی انجام خواهد شد.

در این جلسه، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت ثبت سفارش مرغ منجمد در سامانه ستکاوا تأکید و اظهار کرد: فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع است تا مرغ به‌صورت بهداشتی و بدون دخالت واسطه به دست مصرف‌کننده برسد.

وی بر استفاده از ظرفیت صنایع تبدیلی و زنجیره‌های تولید در توزیع مرغ تأکید کرد.