معاون سیاسی وزارت امور خارجه در دیدار با همتای برزیلی گفت: همکاری ایران و برزیل در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکارهای چندجانبه گرایی و صیانت از منافع کشورهای مستقل داشته و زمینه‌ساز تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود.

باقری: همکاری ایران و برزیل زمینه‌ساز تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در دیدار با همتای برزیلی گفت: همکاری ایران و برزیل در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکارهای چندجانبه گرایی و صیانت از منافع کشورهای مستقل داشته و زمینه‌ساز تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود.

علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و «کارلوس دو آرچی» معاون آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه برزیل دوازدهمین دور رایزنی‌های سیاسی دو کشور را در پایتخت برزیل برگزار کردند. 

در این نشست که سه تن از معاونان وزیر خارجه برزیل همراه با تعدادی دیگر از مدیران وزارت خارجه این کشور حضور داشتند، طرفین درباره روابط دوجانبه و موضوعات متنوع بین‌المللی به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

در جریان این گفتگوها که طرفین در خصوص طیفی از موضوعات دوجانبه از جمله تسهیل روابط اقتصادی و تجاری و ضرورت متنوع سازی آن، ارتقای روابط فرهنگی و علمی، همکاری در زمینه مسائل زیست محیطی و گسترش گردشگری بین دو کشور و نیز افزایش تعاملات پارلمانی تبادل نظر کردند، معاون وزارت خارجه ایران تصریح کرد: همکاری ایران و برزیل در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکارهای چندجانبه گرایی و صیانت از منافع کشورهای مستقل داشته و زمینه‌ساز تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود.

باقری با اشاره به علل افول یکجانبه گرایی از جمله زیاده‌خواهی و برتری جویی، تأکید کرد: مشارکت هر بازیگر بر اساس ظرفیت‌های خود در سازوکارهای سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، عامل اصلی ثبات و پایداری نظم مبتنی بر چندجانبه گرایی است.

معاون وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اراده دو طرف برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی طی چند ماه آینده، تصریح کرد: ظرفیت‌های مکمل اقتصادی نویدبخش همکاریهای پایدار و باثبات اقتصادی ایران و برزیل است. 

تاکید بر چندجانبه گرایی و راههای صلح آمیز حل و فصل منازعات جاری، مردود دانستن تحریم‌های یکجانبه و نقش تشکل های چندجانبه همچون بریکس در ایجاد نظم پایدار و توسعه محور از جمله سایر مسائل مورد بحث طرفین طی جلسات روز چهارشنبه بود. 

علی باقری که برای  یک دیدار رسمی از قبل پیش بینی شده در پایتخت برزیل به سر می‌برد، علاوه بر حضور در گفتگوهای سیاسی و دیدار جداگانه با قائم مقام وزارت خارجه برزیل، با رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس، رئیس گروه دوستی و برخی دیگر از نمایندگان کنگره برزیل دیدار کرد. وی همچنین قرار است با تعدادی دیگر از مقامات برزیلی دیدار کرده و روز پنجشنبه در جمع گروهی از نخبگان به نمایندگی از بخش های مختلف اندیشکده‌ای، رسانه‌ای و تجاری برزیل سخنرانی کند.