امروز عربستان متوجه شده است که هیچ منفعت امنیتی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی در زنده نگه داشتن درگیری‌ها با جمهوری اسلامی ایران ندارد.

چرا توافق ایران و عریستان توافقی راهبردی است؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حالی راهی ریاض  شد که بهبود روابط دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، فرصتی تاریخی را برای تحکیم همکاری‌های منطقه‌ای بالاخص در حوزه تامین امنیت خلیج فارس با ساز و کار امنیت دسته‌جمعی ایجاد کرده است. حالا و به بهانه سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به عربستان چشم‌اندازی از روابط دو کشور را ارائه می‌دهیم.

واقعیت این است که دیپلماسی جدید چین در خدمت کمربند جاده‌ای شکل می گیرد که بیش از صد و سی کشور را شامل می‌شود، می گوید، نقش چین در احیای  روابط دیپلماتیک ایران و عربستان متمایز است چرا که از طریق بازی دیپلماتیک جدید یعنی بازی اقتصادی رخ می دهد. حسان علیان با اشاره به توسعه چین از نظر اقتصادی و نیز دوستی و روابط پکن با هر دو کشور ایران و عربستان، می گوید: این موضوع باعث نگرانی آمریکایی ها شده است.

با توجه به اهمیت ایران و عربستان سعودی در منطقه که آمریکا از نظر سیاسی و نظامی بر آن تسلط دارد و در حال نفوذ بیشتر در آن از طریق جنگ فرقه‌ای است، چین وارد مقوله از سرگیری روابط با این دو کشور در راستای تامین منافع اقتصادی منطقه شده است. استراتژی جدیدی وجود دارد که ولیعهد سعودی روی آن کار می کند و روابط ایران و عربستان سعودی در راستای ارتقای موفقیت این استراتژی که در خدمت چین نیز هست و نقش ایالات متحده را در این کشور و منطقه کاهش می دهد، صورت می گیرد.

توافق ایران و عربستان قطعی است و بر اساس داده های موجود در عرصه بین المللی و منطقه ای این روند تغییر نخواهد یافت و پر واضح است که منطق قبلی عربستان منطق جنگ بود اما امروز منطق آن صلح است.

بر خلاف ادعای برخی غربی‌ها توافق عربستان و ایران موقتی نست و بر اساس منافع سیاسی است. عربستان سعودی و ایران می خواهند وارد دنیای جدید چندقطبی شوند که در آن منطق صلح، جایگزین جنگ گردد. امروز عربستان متوجه شده است که هیچ منفعت امنیتی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی در زنده نگه داشتن درگیری‌ها با جمهوری اسلامی ایران ندارد. از این رو، به نظر می رسد ریاض بیش از هر کشور دیگری در روابط خود با ایران شتاب دارد.