وزارت خارجه آمریکا با ادعای اینکه هیچ کشوری در جهان اورانیوم را برای اهداف صلح‌آمیز تا ۶۰ درصد غنی‌سازی نمی‌کند، گفت که تماس‌ها با نمایندگی سوئیس درخصوص توافق مبادله زندانیان با ایران ادامه دارد.

واکنش آمریکا به گزارش آژانس انرژی اتمی درباره ایران
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزارت خارجه آمریکا با ادعای اینکه هیچ کشوری در جهان اورانیوم را برای اهداف صلح‌آمیز تا ۶۰ درصد غنی‌سازی نمی‌کند، گفت که تماس‌ها با نمایندگی سوئیس درخصوص توافق مبادله زندانیان با ایران ادامه دارد.

«ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه به اتهام‌زنی علیه جمهوری اسلامی ایران درخصوص غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم پرداخت.

پاتل طی نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حول ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد در ایران، گفت: «ما آن گزارش‌های مطبوعاتی را در مورد میزان انباشت اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده ایران دیده‌ایم، اما قرار نیست درباره گزارش آژانس که هنوز علنی نشده اظهار نظر کنیم».

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، وی در ادامه مدعی شد: «همانطور که قبلاً به صراحت گفته‌ایم، تولید اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد در ایران، هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد. هیچ کشور دیگری در جهان امروز از اورانیوم با غنای ۶۰ درصد برای اهداف مسالمت‌آمیز استفاده نمی‌کند».

این دیپلمات آمریکایی همچنین افزود: «من هیچ اطلاعات جدید دیگری در مورد بحث یا گفتگو در مورد موضوع هسته‌ای با ایران ندارم، و بنابراین اظهار نظر درباره آن را به زمانی که چند هفته پیش در مورد این موضوع صحبت کردیم، ارجاع می‌دهم».

پیش از این، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» با بیان اینکه گزارش محرمانه آژانس اتمی درباره ایران را مشاهده کرده، نوشت که در این گزارش آمده که رشد ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد ایران رشد بسیار کُندی داشته است. 

پاتل در مواجه با این سوال که آیا گزارش آژانس اتمی را معتبر نمی‌داند، تاکید کرد: «من فقط در مورد گزارشی که هنوز عمومی نشده اظهار نظر نمی‌کنم. اما می‌گویم که ما به آژانس و مدیرکل آن [رافائل] گروسی اعتماد کامل داریم و البته به‌طور منظم با آنها در ارتباط هستیم».

وی درباره انتقال پنج آمریکایی بازداشت‌شده در ایران از زندان به حبس خانگی نیز اظهار داشت: «آن پنج نفر اکنون در حبس خانگی هستند. ما با کمک شرکای سوئیسی خود به نظارت دقیق بر سلامت و رفاه آنها ادامه می‌دهیم. این فرایند در حال انجام است».

بر این اساس، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «انتقال آنها به حبس خانگی، البته گام مثبتی [از سوی ایران] است، اما ما به کار خود ادامه می‌دهیم و هر کاری که می‌توانیم انجام می‌دهیم تا زمانی که این افراد به آمریکا بازگردند و به خانواده‌هایشان ملحق شوند».