یک‌ رسانه اروپایی در گزارشی درباره تلاش چهره‌های معاند و مخالفان جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد اتحادی خارج از کشور، این تلاش‌ها را شکست خورده توصیف و تاکید کرد که این ائتلاف فروپاشیده است.

خبرگزاری فرانسه: ائتلاف اپوزیسیون ایران فروپاشیده است
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

یک‌ رسانه اروپایی در گزارشی درباره تلاش چهره‌های معاند و مخالفان جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد اتحادی خارج از کشور، این تلاش‌ها را شکست خورده توصیف و تاکید کرد که این ائتلاف فروپاشیده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود با اشاره به تلاش‌های مخالفان جمهوری اسلامی ایران برای اتحاد با یکدیگر در جریان اغتشاشات سال گذشته در کشور نوشت: «ائتلافی که از گروه‌ها و شخصیت‌های ایرانی اپوزیسیون خارج از این کشور که با هدف به چالش کشیدن مقامات ایرانی تشکیل شده بود، فروپاشید و نمایندگانِ آن‌ها را برای یافتن راه‌هایی جدید به منظور ایجاد وحدتی که مدت‌ها به دنبالش بودند، به حال خود رها کرد».

خبرگزاری فرانسه ادامه داد: «از زمانی که انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ به حکومت پادشاهی محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران پایان داد، تبعیدیان ایرانی به دلیل وجود خصومت میان خود بدنام بوده‌اند اما اعتراضاتی که سال گذشته در ایران شکل گرفت سبب ایجاد جنبشی واحد در خارج از ایران شد».

«رضا پهلوی» پسر شاه مخلوع ایران در فوریه سال جاری به دیگر چهره‌هایی که اغلب با یکدیگر اختلاف داشتند، پیوست تا جنبش موسوم به «اتحاد برای دموکراسی و آزادی در ایران» را ایجاد کند؛ ائتلافی که سپس «منشور مهسا» را منتشر کرد؛ نقشه راهی که مسیری را برای گذار به آنچه «دموکراسی سکولار« خوانده‌اند، تعیین می‌کند.

این خبرگزاری با اشاره به نام تشکیل‌ دهندگان این به اصطلاح «اتحاد مخالفان ایرانی»، از «حامد اسماعیلیون» به‌عنوان یکی از اعضای آن نام برد و گزارش داد که او تنها یک ماه پس از تشکیل گروه اعلام کرد که به دلیل وجود روش‌های غیر دموکراتیک در آن، گروه را ترک می‌کند.

باقی اعضا نیز با ابراز تاسف از این که «شرایط، ادامه همبستگی ما را دشوار کرده است» از همین رویه پیروی کردند.

رسانه فرانسوی نوشته اکنون با نزدیک‌شدن به اولین سالگرد درگذشت «مهسا امینی» وحدت مورد انتظار «کاملاً نابود» شده است.

این خبرگزاری همچنین با اشاره به حضور رضا پهلوی و «مسیح علی‌نژاد» در کنفرانس امنیتی مونیخ در فوریه سال جاری، آن را تلاشی دیگر برای ایجاد این اتحاد علیه جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و افزود: «اما بسیاری از ساکنان خارج از ایران به‌طور ذاتی نسبت به پهلوی بی‌اعتماد هستند. پهلوی در حالی که اصرار دارد به دنبال احیای سلطنت در ایران نیست، هرگز از حکومت استبدادی پدرش فاصله نگرفته است».

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که وضعیت درباره گروهک تروریستی منافقین که از گروه‌های اپوزوسیون خارج از ایران به شمار می‌آید نیز همین‌طور است. بسیاری از ایرانی‌های خارج‌نشین به دلیل کشتارهای این گروه و حمایت آن از «صدام حسین» دیکتاتور پیشین عراق در جریان جنگ هشت ساله‌اش علیه ایران با آن‌ها با تحقیر و تنفر رفتار می‌کنند.

«نازنین بنیادی» بازیگر و مخالف اهل بریتانیا که یکی از اعضای ائتلاف اولیه بود، ابراز تاسف کرد که شکاف‌های قدیمی چپ در مقابل راست و سلطنت‌طلب در مقابل جمهوری‌خواه پس از تشکیل ائتلاف حتی گسترده‌تر و عمیق‌تر شد.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، در نهایت، اپوزیسیون نشان داد که متفرق است و تا زمانی که نظام جمهوری اسلامی متحد است و مخالفان متفرق هستند، آن‌ها در قدرت باقی خواهند ماند.