"متیو میلر" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن از دیپلماسی در قبال برنامه هسته ای ایران استقبال می کند، اما توپ احیای مذاکرات هسته ای را همچنان در زمین ایران انداخت و مدعی شد که احیای این مذاکرات به ایران بستگی دارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

"متیو میلر" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن از دیپلماسی در قبال برنامه هسته ای ایران استقبال می کند، اما توپ احیای مذاکرات هسته ای را همچنان در زمین ایران انداخت و مدعی شد که احیای این مذاکرات به ایران بستگی دارد.

"متیو میلر" (مت میلر) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر توافق تبادل زندانیان میان تهران – واشنگتن به خوبی پیش رود، آیا آمریکا به فکر احیای مذاکرات هسته ای با ایران خواهد بود؟ گفت: فکر می‌کنم آنچه در آینده خواهد بود در نهایت به ایران و تصمیمی که خواهد گرفت، بستگی دارد.

میلر با بیان اینکه آزادی زندانیان و احیای مذاکرات هسته ای "دو مساله جداگانه" هستند، با تکرار ادعاهای واشنگتن گفت: ما بر محدود کردن توانایی هسته ای ایران و فعالیت های بی ثبات کننده این کشور متمرکز و متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ادعاهایش افزود: ما همیشه اعلام کرده ایم که از دیپلماسی برای حل این مساله حمایت می کنیم. اما اگر به اقدامات ایران توجه کنید آنها بطور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نمی کنند و این نشان می دهد که آنها اقدامات لازم را در این مرحله انجام نمی دهند.

میلر اضافه کرد که واشنگتن به همراه سایر کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر از ایران بصراحت می خواهد بطور کامل با آژانس همکاری کند.

تداوم مداخله جویی مقامات و کنگره آمریکا در آستانه سالگرد ناآرامی های ایران

خبرنگاری از میلر پرسید واکنش وزارت خارجه آمریکا به اظهارات مقامات ایران با توجه به نزدیک شدن سالگرد درگذشت مهسا امینی چیست؟ و با توجه به بحث ها درباره آزادی زندانیان، برای کمک به "معترضان" در ایران انجام می دهید؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ مدعی شد: این اظهارنظرها به ویژه در اولین سالگرد اعتراضات سال گذشته، ناخوشایند و توهین آمیز هستند. ما به حمایت از مردم ایران ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه ادعاهایش افزود: در اوج اعتراضات سال گذشته وقتی ما دسترسی به اینترنت را بری مردم ایران فراهم می کردیم و دولت ایران اینترنت را مسدود کرده بود، از هر سه ایرانی یک نفر از از ابزارهای ضد سانسور و امنیت دیجیتال مورد حمایت آمریکا استفاده می کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد:  ما مسوولان مرگ مهسا امینی را مسوولیت پذیر کردیم و به این کار ادامه خواهیم داد و از دولت ایران می خواهم به حقوق و خواسته های شهروندان خود احترام بگذارد.