وزیر کار می‌گوید که استقبال مردم از کالابرگ بالا رفته است. با اینحال، کارشناسان اصرار دولت بر استفاده از کالابرگ به‌جای یارانه نقدی را ناشی از کسری بودجه می‌دانند.

جزئیات نهایی از توزیع کالابرگ الکترونیکی | مبلغ کالابرگ الکترونیک تغییر کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

کالابرگ الکترونیکی برای بالابردن توان اقتصادی مردم راه اندازی شد.عرضه کالابرگ الکترونیکی با توجه به وضعیت اقتصادی مردم مورد حمایت فعالان اقتصادی قرار گرفت. طبق گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور راه  اندازی شده است و در این راستا 50 هزار فروشگاه به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده است. کالابرگ الکترونی در فروشگاه های زنجیره ای و غیر زنجیره ای فعال شده است.

وزیر کار می‌گوید که استقبال مردم از کالابرگ بالا رفته است. با اینحال، کارشناسان اصرار دولت بر استفاده از کالابرگ به‌جای یارانه نقدی را ناشی از کسری بودجه می‌دانند.

همزمان با واریز مبلغ یارانه نقدی مرداد ماه بود که اخباری مبنی بر اعطای یارانه تشویقی از سوی وزارت کار منتشر شد. ماجرا هم از این قرار بود که مبلغ یارانه نقدی برای سه دهک اول درآمدی که پیش از این هم مشمول یارانه 400 هزار تومانی شده بودند، افزایش پیدا کند.

البته این کار دولت مشروط است؛ اگر سرپرست خانوار به میزان 200 هزار تومان از سبد کالایی خرید کند، 520 هزار تومان یارانه او شارژ خواهد شد. البته این خرید در قالب همان طرح کالابرگ الکترونیک انجام می‌شود که اختیاری است نه اجباری. اما آنچه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند حکایت از این دارد که مردم بیشتر تمایل دارند یارانه نقدی به جیبشان برود نه اینکه کالا بخرند. حتی یک نظرسنجی اعلام کرده بود که 80 درصد مردم انتخابشان این است. اما حالا وزیر کار می‌گوید استقبال مردم از کالابرگ بالا رفته است.

با اینحال برخی کارشناسان اصرار دولت برای افزایش استفاده مردم از کالابرگ را به دلیل کسری بودجه هنگفتی می‌دانند که خود ابراهیم رئیسی ادعا می‌کند دولتش آن را بدون استقراض جبران کرده است.

اینکه مردم یارانه را انتخاب می‌کنند یا کالابرگ؛ سوالی بود که پیشتر از محمدتقی فیاضی تحلیلگر بودجه پرسیدیم. او در پاسخ به تجارت‌نیوز گفته بود که مطالعات و شواهد امر نشان می‌دهند که درمجموع مردم برای سبد مصرفی خودشان بهتر از دولت می‌توانند تصمیم بگیرند. بنابراین، هم مردم راغب هستند که یارانه نقدی دریافت کنند و هم بهتر است دولت یارانه را به شکل نقدی پرداخت کند.

وی افزوده بود: هرچند این یارانه‌ها کمک چندانی به جبران رفاه از دست ‌رفته خانوار نمی‌کنند، اما وقتی دولت بخواهد مبلغ یارانه‌های نقدی را بالا ببرد، قیمت مواد غذایی و کالاها را افزایش می‌دهد تا حدودی بتواند از کسری بودجه خودش جلوگیری کند.

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره اجرای طرح کالابرگ الکترونیک، اظهار کرد: اجرای این طرح  بهتر از گذشته شده و خوشبختانه بیش از ۱۲ درصد استقبال کرده‌اند. روش‌های دیگری هم پیش‌بینی می‌کنیم که استقبال بیشتر شود.

وی در پاسخ به این پرسش که کالاهای دیگری هم به این طرح افزوده خواهد شد،. گفت: خیر؛ طرح با همان کالاهای اعلام‌شده ادامه می‌یابد.

مرتضوی همچنین درباره اقدامات وزارت کار برای حمایت از تعاونی‌‌ها گفت: بانک توسعه تعاون افزایش سرمایه برای کمک به تعاونی‌ها داشته است و هم صندوق ضمانت تعاون سقف ضمانت‌ها را افزایش داده و تا حدود 10 میلیارد تومان نیازی به گذاشتن تعهد و وثیقه نیست و خود صندوق بازپرداخت را تضمین می‌کند. فرآیندهای اداری در معاونت تعاون سامانه محور شده‌اند و سامانه‌ای تعریف کرده‌اند که رفت و آمدها و دخالت اشخاص در صدور مجوزها کمتر شود.

کالابرگ الکترونیک

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تقریبا سامانه کالابرگ در سراسر کشور راه‌اندازی شده و چیزی حدود ۵۰ هزار فروشگاه به این سامانه متصل شده است.

سید صولت مرتضوی درباره آخرین وضعیت ارائه کالابرگ‌های الکترونیکی گفت: تقریبا سامانه کالابرگ در سراسر کشور راه‌اندازی شده است چیزی حدود ۵۰ هزار فروشگاه؛ چه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چه غیرزنجیره‌ای تا این لحظه به این سامانه متصل شده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با ایلنا گفت و گو می کرد ادامه داد: همان‌طور که از قبل گفته شد مردم عزیز می‌توانند به صورت اعتباری تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی‌شان خرید اعتباری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم جدیدی هنوز در رابطه با شیوه‌ها و بسته‌های جدید اتخاذ نشده است.

مرتضوی درخصوص وضعیت افزایش حقوق بازنشستگاه تأمین اجتماعی با توجه به انتقادهای صورت گرفته به مصوبه شورای عالی کار عنوان کرد: افزایش حقوق‌ها در شورای عالی کار مصوب شده و احکام‌شان در حال صادر شدن است.

کالابرگ الکترونیکی شامل چه کالاهایی می شود

به هر حال در بهمن 1401، برای اولین بار این طرح در استان هرمزگان کلید خورد و مقامات اقتصادی خبر دادند که به‌زودی در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد. بدین ترتیب تمام خانوارهای یارانه‌بگیری که حساب‌شان در استان افتتاح شده، مشمول طرح کالابرگ می‌شوند.

دولت سیزدهم تصمیم گرفت تا با هدف حمایت از سبد غذایی خانوار، این امکان را برای این خانوار فراهم کند تا با اعتبار یارانه‌ای که پیشتر به آنها تعلق می‌گرفت، بتوانند 10 قلم کالای اساسی را یک ماه زودتر خریداری کنند.

آنگونه که امروز اطلاعیه وزارت کار هم نشان می‌دهد این کالاها به ارزش ۵۳۰ هزار تومان است که شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود. مردم مختارند که از هر نام و نشان و برند تجاری کالای مورد نیاز خود را از بین ۱۰ قلم کالای ذکر شده تهیه کنند و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه‌التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.

در ضمن، مبلغ این کالاها به نرخ شهریور ماه سال 1400 خواهد بود. برای مثال، روغن 810 گرمی حدود 14 هزار تومان است. مابه‌التفاوت از محل یارانه فرد پرداخت می‌شود.

کالابرگ الکترونیکی

کالابرگ الکترونیکی در 50 هزار فروشگاه زنجیره ای و غیر زنجیره ای

به گفته صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه کالابرگ الکترونیکی تقریبا در سراسر کشور راه اندازی شده است و 50 هزار فروشگاه؛ چه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چه غیر زنجیره‌ای تا این لحظه به این سامانه متصل شده‌اند.

در اسفند سال گذشته نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرده بود مردم عزیز می‌توانند به صورت اعتباری تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی‌شان برای خرید ۱۰ قلم کالای اساسی خرید اعتباری داشته باشند و اگر هم چیزی باقی ماند یا از کالابرگ استفاده نکردند، می‌توانند از حساب یارانه خود برداشت کنند.باشند.

شبکه ملی کالابرگ الکترونیکی همزمان خرید اعتباری و پرداختی را پوشش می دهد

پیشتر حمید فرداد، مدیر پروژه طرح کالابرگ الکترونیکی درباره شبکه ملی اعتبار توضیح داد: این شبکه قابلیت تعریف حساب‌های مختلف برای هر کد ملی به شکل جداگانه را دارد و شبکه‌ای اعتباری و پرداختی به حساب می‌آید که همزمان خرید اعتباری و پرداختی را پوشش می‌دهد. بر این اساس، کاربران با استفاده از سامانه شما می‌توانند از اعتبار یارانه‌ای که به ۱۰ گروه کالایی تعلق گرفته است، از طریق کارت بانکی، USSD و اپلیکیشن موبایلی استفاده و کالاهای تعیین‌شده را خریداری کنند. در حال حاضر چیزی حدود ۵۸ هزار کارتخوان به این سامانه متصل شده است.

کالابرگ الکترونیکی جایگزین یارانه نقدی می شود

کالابرگ الکترونیکی در حقیقت جایگزینی برای یارانه نقدی است. به گفته وزیر دولت تصمیم دارد کالابرگ الکترونیکی را از اوایل تیرماه توزیع کند. کالابرگ الکترونیکی به صورت کاغذ جدا نیست و در همان حساب بانکی مردم عرضه می شود. باتوجه به شرایط اقتصادی بنظر می رسد دریافت کالابرگ الکترونیکی توان خرید مردم را بیشتر می کند.