سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه عملیات ۷ اکتبر ریشه‌ای ۷۵ ساله دارد، ‌متهم کردن جنبش حماس به آغاز جنگ جاری در ‎غزه و تروریستی توصیف کردن این حمله را شعاری انحرافی از سوی رژیم صهیونیستی و حامیان شناخته شده آن خواند.

سخنگوی وزارت خارجه: عملیات «طوفان الاقصی» ریشه‌ای ۷۵ ساله دارد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه عملیات ۷ اکتبر ریشه‌ای ۷۵ ساله دارد، ‌متهم کردن جنبش حماس به آغاز جنگ جاری در ‎غزه و تروریستی توصیف کردن این حمله را شعاری انحرافی از سوی رژیم صهیونیستی و حامیان شناخته شده آن خواند.

امروز (شنبه) ۲۰ آبان ماه ۳۶ روز از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان و تشدید محاصره این منطقه می‌گذرد. جنایاتی که در واکنش و به بهانه عملیات طوفان الاقصی از سوی صهیونیست‌ها صورت گرفت و همچنان نیز ادامه دارد.

براساس آخرین آمار در پی حملات رژیم صهیونیستی در غزه ۱۱ هزار و ۷۸ نفر شهید و ۲۷ هزار و ۴۹۰ هم مجروح شده‌اند. از میان این شهدا، چهار هزار و ۵۰۶ نفر کودک، سه هزار و ۲۷ نفر زن، و ۶۷۸ نفر هم سالمند هستند.

عملیات طوفان الاقصی روز شنبه ۱۵ مهر ماه (هفتم اکتبر ۲۰۲۳) از سوی حماس در سرزمین‌های اشغالی انجام شد و پس از آن سایر گروه‌های مقاومت فلسطین نیز با حماس همراه شدند و خسارات زیادی به این رژیم وارد شد. رژیم صهیونیستی هم در واکنش و به بهانه این عملیات اقدام به حمله به غزه کرد.

در همین خصوص ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) ۲۰ آبان ماه در شبکه اجتماعی ایکس به زبان‌های، فارسی، انگلیسی و عربی نوشت: ‌متهم کردن جنبش حماس به آغاز جنگ جاری در ‎غزه و تروریستی توصیف کردن حمله ۷ اکتبر، یک شعار انحرافی از سوی رژیم صهیونیستی و حامیان شناخته شده آن است.

وی با بیان اینکه عملیات ۷ اکتبر ریشه‌ای ۷۵ ساله دارد، خاطرنشان کرد: جنگ جاری صهیونیست‌ها علیه غزه نیز تکرار وسیع‌تر و فجیع‌تر جنایاتی است که رژیم غاصب طی ۷۵ سال گذشته به طور مستمر علیه ملت مظلوم ‎فلسطین مرتکب شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد:  افکار عمومی جهان، فریب تبلیغات دروغین رژیم صهیونیستی در توجیه نسل‌کشی جاری در غزه را نخواهد خورد.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها و بارها نسبت به نسل‌کشی در غزه و وقوع فاجعه انسانی در این منطقه هشدار داده بود.

کنعانی روز گذشته (جمعه) ۱۹ آبان نیز در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس با اشاره به حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی در جنگ غزه نوشته بود: این لکه ننگ هیچگاه از پیشانی آمریکا پاک نخواهد شد که در سایه حمایت تمام عیار دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی آسوده خاطر در حال قتل عام و نسل‌کشی فلسطینی‌هاست!

وی با طرح این سؤال که ‌آیا جهان منتظر شورای امنیت سازمان ملل است؟! افزود: این شورا در سایه حق وتوی آمریکا و حمایت انگلیس و فرانسه از رژیم شرور صهیونیستی، اراده‌ای برای توقف ماشین کشتار رژیم صهیونیستی و پایان نسل‌کشی فلسطینی‌ها ندارد! ‌غزه آزمونی است تا بشریت وجدان خود را بیازماید! هیچ وجدان زنده‌ و بیداری با دیدن تصاویر قتل عام فلسطینی‌ها در ⁧غزه⁩، محاصره کامل بیش از ۲ میلیون انسان، بمباران بیمارستان‌ها و کشتار بیماران و محاصره بیمارستان کودکان سکوت نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین روز پنجشنبه ۱۸ آبان ماه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: رژیم صهیونیستی بیمارستان کودکان «النصر» در غزه را مورد حمله قرار داد. کودکان فلسطینی از اولین روزهای ولادت، الفبای صبر، شجاعت، مقاومت و شهادت برای آرمان آزادی فلسطین را در مکتب مادران و پدران و برادران و خواهران خود مشق می‌کنند و این همان کابوس همیشگی صهیونیست‌ها بوده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: صهیونیست‌ها به خیال باطل خود گمان می‌کنند که اگر همه کودکان غزه را سلاحی کنند، مبارزان و مجاهدان فردای فلسطین را امروز در گهواره‌هایشان از میدان برداشته‌اند، در حالی که به اذن الهی، دوباره مادری کودک خود را به آب می‌سپارد تا در فردایی نزدیک، حکومت بی بنیاد فرعونیان صهونیست را نابود کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز چهارم آبان ماه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک طی اظهاراتی گفت: ذات و ماهیت رژیم صهیونیستی بر تجاوز، اشغال، جنایت و دروغ و فریب استوار است. این رژیم تاکنون بیش از ۲۰ جنگ در منطقه به راه انداخته، بدون استثناء به همه همسایگان خود تجاوز کرده، به تعدادی از کشورهای خارج از این منطقه حمله نظامی کرده، کماکان علاوه بر فلسطین، خاک برخی کشورهای عربی دیگر را تحت اشغال دارد، همه چهار جنایت بین‌المللی اصلی یعنی جنایت تجاوز، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت نسل‌کشی را نه یک بار بلکه بارها و در مواردی هر چهار جنایت را به صورت همزمان مرتکب شده است ، و برای پیشبرد اهداف نامشروع خود به هیچ اصول انسانی و قاعده حقوقی پایبند نبوده و نیست.