سرویس دیپلماسی: نتانیاهو می‌ گوید که اسرائیل در به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان در غزه «ناموفق» بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

این تازه ترین اعتراف صریح نخست وزیر تندروی اسرائیل در رابطه با قتل عام غیرنظامیان در غزه است. قتل عامی که عدد آن فراتر از ۱۲ هزار نفر رفته و احتمال دارد در روزهای آینده نیز باز هم افزایش یابد.

قتل عامی یک ذهن خطرناک که سبب شده تا دوستان این رژیم نیز در مقابل آن قرار گیرند وخواهان متوقف شدن هر چه سریع تر این کشتارها شوند. مرتضی مکی در رابطه با این اختلافات در اسرائیل می گوید: اسرائیل با موانع و چالش‌ های جدی در حمله به غزه مواجه شده است.

به همین دلیل برای رفع یا کاهش این موانع و چالش‌ ها از مهم‌ترین مزیت نظامی خود که عملیات هوایی است، بیشتر استفاده می کند اما از درون با مشکلات جدی مواجه است.

وی افزود: اسرائیل تلاش می‌ کند غزه را به یک سرزمین سوخته تبدیل کند. این هدف را از شمال غزه شروع کرده و می‌ خواهد ساکنان این منطقه را به جنوب غزه کوچ بدهد و شرایطی فراهم کند که بازگشت فلسطینیان به این مناطق را عملاً ناممکن کند و بی توجهی به آزادی اسرا سبب شده تا نارضایتی از آن ها بیشتر شود.

البته تردیدهایی هم نسبت به موفقیت اهداف اسرائیل وجود دارد. زیرا در زیر سرزمین‌ نوار غزه شبکه‌ای از تونل‌های حماس وجود دارد که تاکنون حماس و جهاد اسلامی با اتکا به این شبکه ها از آنجا اسرائیل را هدف قرار داده‌اند. گفته می‌شود حماس هنوز دست خود را برای ضربه جدی به اسرائیل رو نکرده است. همچنین ممکن است که اسرائیل بار دیگر شاهد اعتراض هایی جدی باشد و این کار را برای آن ها سخت تر می کند زیرا هم اکنون خشونت بیشتری به خرج می دهند.

اگر اسرائیل بخواهد زمینی وارد جنوب غزه شود با یک شرایط پیچیده و غیرقابل انتظاری روبه رو خواهد شد.

در این میان سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که از شیوع بیماری در غزه بسیار نگران است. اسرائیل هفته‌هاست در حال بمباران این منطقه است و باعث شده که جمعیت زیاد در پناهگاه‌هایی با غذا و آب کم و بهداشتی جمع شوند.

ریچارد پیپرکورن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در سرزمین‌های اشغالی فلسطین گفت: «با فرا رسیدن فصل سرما، ما به شدت نگران شیوع بیماری هستیم.»

او گفت: «بیش از ۷۰ هزار مورد عفونت حاد تنفسی و بیش از ۴۴ هزار مورد اسهال در این منطقه پرجمعیت ثبت شده و این ارقام بسیار بالاتر از حدانتظار است.»

از سوی دیگر رییس ستاد کل ارتش اسرائیل بدون اشاره به کشتارها در غزه گفت که ارتش این رژیم نزدیک به متلاشی کردن سیستم نظامی موجود در شمال غزه است.

هرزی حلوی در ویدئویی که در کانال تلگرامی ارتش اسرائیل منتشر شده گفت: «در حالی که هنوز کار برای تکمیل باقی مانده، ما با موفقیت به آن [از بین بردن سیستم نظامی غزه] نزدیک شده‌ ایم.» او گفت: «ارتش اسرائیل به عملیات خود در نوار غزه تا از بین بردن سیستماتیک افسران فرماندهی و حذف عوامل عملیاتی و از بین بردن زیرساخت‌ها ادامه خواهد داد.»

این اظهاراتنشان می دهد که برای دولت نتانیاهو کشتار غیرنظامیان هیچ اهمیتی ندارد و برای جبران شکست اولیه خود حاضر به نسل کشی هستند.

در عین حال یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل گفته است که مرحله بعدی عملیات آغاز شده که نشان می‌ دهد اسرائیل ممکن است حملات خود را در بخش‌های جنوبی این سرزمین هم متمرکز کند.

این در حالی است که ساکنان جنوب می‌ گویند نیروهای اسرائیلی اعلامیه‌هایی را در مناطق خاصی پخش کرده‌ و به آنها هشدار داده ‌اند که آنجا را ترک کنند. گالانت گفته است که عملیاتی زمینی در نهایت شمال و جنوب را دربرمی‌ گیرد.

این اقدامات اسرائیل سبب شد تا کشور نزدیک به آن هایعنی ترکیه نیز وارد فاز متفاوتی با آن ها شود.

در این رابطه اردوغان گفته بود که ارتباط خود را با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قطع خواهد کرد. او همچنین اقدامات اسرائیل در غزه را محکوم کرده و آن را «جنایت علیه بشریت» خوانده بود.

روز چهارشنبه اردوغان همچنین اسرائیل را «دولتی تروریست» توصیف کرد و ماه گذشته هم گفته بود که حماس «سازمان آزادی‌بخش» است، این در حالی است که برخی این گروه را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی کرده اند، بدون توجه به این که نتانیاهو سال هاست عملیات های مختلفی علیه مردم غزه انجام می دهد. این تمام ماجرا نیست زیرا بلینکن در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پس از پایان جنگ از حضور اسرائیل در غزه حمایت می‌کند یا خیر گفت: «ما این کار را نمی‌کنیم.» بلینکن ادامه داد: «اشغال مجدد غزه توسط اسرائیل امکان پذیر نیست، همانطور که غزه نمی‌تواند همچنان به عنوان سکویی برای انجام حملات مورد استفاده قرار گیرد. ما باید در مسیری پیش برویم که فلسطینی‌ ها از حقوق سیاسی برخوردار باشند و توانایی اداره خود در کشور خودشان را داشته باشند.»