وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امکان استعلام یارانه را از چند روش فراهم کرده است. استعلام با کد ملی سرپرست، تلفن گویا و کد دستوری مهم ترین روش های استعلام یارانه هستند. در این گزارش با این روش‌ها آشنا خواهید شد.

مبلغ یارانه نقدی افزایش یافت | استعلام یارانه نقدی جدید با کد ملی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرماه یارانه نقدی را به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌کند و از بیستم (هرماه) یارانه معیشتی قابل برداشت می‌شود. با ارائه و اجرای طرح جدید هدفمندسازی یارانه ها، ساختار کلی پرداخت یارانه نقدی تغییر کرده و مردم به چند گروه مختلف تقسیم شدند. بر این اساس، دهک های اول تا سوم درآمدی از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و دهک های چهارم تا نهم هم از یارانه ۳۰۰ هزار تومانی برخوردار می شوند.

 استعلام یارانه نقدی با کد ملی

 استعلام یارانه با کد ملی تا حدودی امکان اطلاع شما از دهک درآمدی تان را فراهم می کند. به هر حال، در طرح جدید به افرادی که در دهک های ۱ تا ۳ قرار گرفته اند، ۴۰۰ هزار تومان و به افرادی که در دهک های ۴ تا ۹ قرار گرفته اند، ۳۰۰ هزار تومان یارانه تعلق می گیرد. کسانی هم که در دهک آخر یعنی ۱۰ ام باشند، مشمول دریافت یارانه نخواهند شد. برای استعلام یارانه با کد ملی باید به آدرس اینترنتی hemayat.mcls.gov.ir (http://hemayat.mcls.gov.ir/)  مراجعه کنید. پس از ورود در گوشه بالا و سمت چپ این صفحه گزینه «ورود / ثبت نام» قرار گرفته است. بر روی آن کلیک کرده تا وارد مراحل بعدی استعلام شوید.

برای استعلام یارانه با کد ملی در این سامانه، باید به رقم سمت راست کد ملی تان توجه کنید؛ زیرا افرادی که رقم آخر یا سمت راست کد ملی شان زوج است، در روزهای زوج امکان وارد شدن به این سامانه و استفاده از آن را دارند. اشخاصی هم که رقم سمت راست کد ملی شان فرد باشد، در روزهای فرد می توانند به این سامانه وارد شده و از آن جهت اطلاع از وضعیت یارانه شان استفاده کنند. با این روش می توانید وضعیت دهک بندی درآمدی، مشمول بودن یارانه و اطلاعات اقتصادی خانوارتان را بررسی کنید.

 استعلام یارانه نقدی با شماره گویا

جهت استعلام یارانه می‌توان با شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس گرفت.

 استعلام یارانه نقدی با کد ussd

برای استعلام یارانه با کد ussd باید کد دستوری #کد ملی*۴۳۸۵۷*۴* را در تلفن خود شمار گیری نمایید. بلافاصله پس از شماره گیری این کد، استعلام یارانه با کد ملی و سریال شناسنامه برای شما انجام گرفته و وضعیت دریافت یارانه تان مشخص می شود.   این روش تنها مشمول بودن یا نبودن خانواری که کد ملی سرپرست آن وارد شده برای دریافت یارانه را مشخص می کند؛ یعنی اطلاعات دیگری در مورد دهک بندی خانوار ارائه نمی دهد و امکان اعتراض به وضعیت یارانه از طریق این روش را هم نخواهید داشت.