سخنگوی وزارت خارجه آمریکا متیو میلر سه شنبه شب اظهارات دو وزیر اسرائیلی درباره کوچاندن مردم غزه را «غیرمسؤولانه» و «تحریک‌آمیز» توصیف کرد.

آمریکا اظهارات وزرای صهیونیست درباره کوچاندن فلسطینیان را رد کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا متیو میلر به اظهارات دو وزیر اسرائیلی درباره کوچاندن مردم غزه واکنش نشان داد. 

او در بیانیه‌ای اعلام کرد «ایالات متحده اظهارات اخیر وزرای اسرائیلی بزالل اسموتریچ و ایتمار بن گویر را درباره اسکان مجدد فلسطینیان خارج غزه رد می‌کند. این لفاظی، تحریک‌آمیز و غیرمسؤولانه است. اسرائیل از جمله نخست‌وزیر آن بارها و به طور مداوم به ما گفته که چنین اظهاراتی منعکس‌کننده سیاست آن‌ها نیست. باید فوراً متوقف شود». 

این ادعای آمریکا در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، بنیامین نتانیاهو در جریان نشست اخیر حزب لیکود گفته که تلاش‌ها برای یافتن کشورهایی که ساکنان غزه را به عنوان پناهجو بپذیرند در حال انجام است.

بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی دوشنبه با اشاره به حملات همه‌جانبه این رژیم به نوار غزه گفت که این فرصتی برای تمرکز بر پروژه کوچاندن فلسطینیان و ترغیب ساکنان غزه برای مهاجرت به دیگر کشورهاست.

اسموتریچ وزیر امور مالی رژیم صهیونیستی هم روز یکشنبه در سخنانی تاکید کرد که اسرائیل باید ساکنان نوار غزه را برای مهاجرت و ترک این باریکه ترغیب کند.

میلر با بیان این که غزه سرزمینی فلسطینی است و فلسطینی خواهد ماند، مدعی شد حماس آینده آن را در دست ندارد و این آینده‌ای است که آمریکا به دنبال آن است که «به نفع اسرائیلی‌ها و فلسطینیان، منطقه اطراف و جهان است». 

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به طوفان الاقصی را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردند و علاوه بر کشتن رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم اسرائیل در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. بیش از ۲۲ هزار فلسطینی که اکثر آنها زن و کودک هستند تاکنون در این حملات به شهادت رسیده‌اند.

اسرائیل هدف جنگی خود از این عملیات را نابود کردن جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، اعلام کرده است. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان، حتی در داخل فلسطین اشغالی این هدف را غیرواقع‌بینانه و غیرقابل دستیابی می‌دانند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به اظهارات صهیونیست‌ها درباره کوچ فلسطینیان، بر مبارزات خود برای رویارویی با جنگ ریشه‌کنی فلسطینیان و کوچاندن آن‌ها تاکید کرد.

جهاد اسلامی همچنین دولت آمریکا را مسؤول تشویق دشمن به اجرای برنامه‌های خود از طریق ابداع واژه «کوچ داوطلبانه» دانست. 

حماس هم دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد «اظهارات سران کابینه اشغالگر فاشیست درباره کوچاندن مردم فلسطین و سخنان تروریستی اخیر بن گویر درباره کوچاندن فلسطینیان از غزه و ایجاد شهرک در آنجا، خیالاتی است که محقق نخواهد شد».