جزئیات جدید از دریافت وام فرزندآوری را در ادامه بخوانید.

شرایط جدید وام فرزندآوری در کمترین زمان | سورپرایز دولت برای پدر و مادرها
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وام فرزندآوری تسهیلاتی است که به خانواده‌های دارای نوزاد اهدا می‌شود تا کمک هزینه‌ای برای تأمین مخارج فرزندان باشد. مطابق قانون، به ازای هر کودکی که از ابتدای سال 1400 و بعد از آن به دنیا بیاید، تسهیلاتی می‌دهند که در شبکه بانکی به آن «وام فرزندآوری» می‌گویند. مبلغ وام فرزندآوری البته به تعداد فرزندان خانواده و این که نوزاد به دنیا آمده فرزند چندم خانواده است، بستگی دارد.

برای دریافت وام فرزندآوری باید شرایط زیر را داشته باشید:

متقاضی وام باید تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.

فرزندتان باید در ایران به دنیا آمده باشد.

برای دریافت وام  باید تاریخ تولد کودک از اول فروردین 1400 به بعد باشد. به کودکانی که قبل از این تاریخ متولد شده‌اند، وام تعلق نمی‌گیرد.

مهلت ثبت نام این وام، حداکثر دو سال بعد از تاریخ تولد نوزاد است.

به هر کدام از فرزندها مبلغ خاصی وام تعلق می‌گیرد و مدت زمان بازپرداخت هر کدام از آن‌ها متفاوت است.

 به سپرده‌گذاری احتیاجی ندارد.

به هر فرزند فقط یک بار تسهیلات تعلق می‌گیرد.

طبق قانون، تسهیلات تولد فرزند برای کسانی است که نرخ باروری در شهرستان محل زادگاه پدر کمتر از 2.5 باشد. نرخ باروری را می‌توانید در سامانه تسهیلات تولد فرزند پیدا کنید.

برای دریافت این وام به کارت پایان خدمت احتیاج ندارید و بدون این کارت هم می‌توانید برای گرفتن وام اقدام کنید.

اولین قسط بازپرداخت وام، 6 ماه بعد از زمان دریافت آن است و اگر پیش از تمام شدن اقساط وام اول، خانواده صاحب فرزند دیگری شوند، می‌توانند باز هم درخواست وام بدهند.

چطور وام فرزندآوری بگیریم؟

متقاضیان دریافت وام فرزندآوری اول باید وارد سایت تسهیلات قرض الحسنه فرزند به آدرسve.cbi.ir  شوند. بعد از ورود به سایت، باید اطلاعاتی مانند کد ملی پدر و فرزند، اطلاعات شهر و محل سکونت، سال تولد فرزند و دیگر اطلاعات هویتی را به سایت بدهید. بعد از تکمیل اطلاعات و پایان ثبت نام، کد رهگیری 10 رقمی برای شما ارسال می‌شود که به معنای تایید تقاضای شما برای دریافت وام فرزندآوری خواهد بود. بعد از گرفتن کد رهگیری دوباره به سایت مراجعه کنید. در این مرحله شعبه بانک تعیین شده برای گرفتن وام مشخص خواهد شد. رفتن به بانک و تکمیل مدارک موردنیاز بانک و گرفتن وام هم مراحل بعدی این تسهیلات خواهد بود.

از زمان مشخص شدن شعبه بانک، متقاضی وام 12 روز فرصت دارد به شعبه مراجعه و نسبت به تکمیل پرونده اقدام کند.

بعد از رفتن به شعبه، متقاضیان دریافت وام فرزندآوری 45 روز برای تکمیل مدارک لازم به بانک فرصت دارند. بعد از این مدت نام متقاضی از سامانه دریافت وام حذف خواهد شد.

نکته: اگر فرم وام فرزندآوری را پر کرده‌اید اما هیچ پیامکی دریافت نکردید، این به آن معناست که ثبت نام شما کامل نشده است و برای تکمیل ثبت نام باید مجددا وارد سامانه شوید.

مبلغ وام فرزندآوری 1403 چقدر است؟

بخشنامه بانک مرکزی مشخص کرده متقاضیان دریافت وام فرزندآوری چه مبلغی وام خواهند گرفت. براساس مصوبه شورای پول و اعتبار تسهیلات با مبلغ بالای 20 میلیون تومان نیاز به داشتن دوضامن دارند. اما با مصوبه بانک مرکزی برای این وام یک ضامن معتبر هم کافی است. بخش جالب ماجرا اینجاست زیرا با وثیقه قرار دادن حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه یک یا ارائه یک فقره سفته در کنار یک ضامنی که قبلا ذکر شد می‌توان این وام را دریافت کرد. حالا برویم سراغ مبلغ تسهیلات فرزندآوری. واضح است که مبلغ این وام به تعداد فرزندان و این که برای چندمین فرزند خود درخواست وام داده‌اید، فرق می‌کند. وام برای فرزندانی که از سال 1402 به بعد به دنیا آمده‌اند از 40 میلیون تومان شروع می‌شود و تا سقف 200 میلیون تومان به متقاضیان داده می‌شود.

مبلغ تسهیلات فرزندآوری، به ازای فرزند اول، 40 میلیون تومان است.

مبلغ تسهیلات فرزندآوری، به ازای فرزند دوم، 80 میلیون تومان است.

مبلغ تسهیلات فرزندآوری، به ازای فرزند سوم، 120 میلیون تومان است.

مبلغ تسهیلات فرزندآوری، به ازای فرزند چهارم، 150 میلیون تومان است.

مبلغ تسهیلات فرزندآوری، به ازای فرزند پنجم و بعد از آن، 200 میلیون تومان است.

نکته: مبلغ تسهیلات فرزندآوری برای فرزندان دوقلو، یک وام به ازای هر فرزند خواهد بود.

اگر قصد گرفتن وام فرزند را دارید، اول باید در سایت ثبت‌نام اینترنتی کنید. در مرحله بعد هم مدارک مورد نیاز بانک را تحویل بدهید.

مدارک لازم برای ثبت‌نام اینترنتی وام فرزندآوری

مشخصات کارت ملی و شناسنامه پدر و مادر

مشخصات شناسنامه نوزاد

آدرس کامل محل سکونت متقاضی وام

کدپستی 10 رقمی آدرس محل سکونت

گرفتن کد رهگیری 10 رقمی از سامانه تسهیلات وام فرزند

همراه داشتن اصل کارت ملی و شناسنامه پدر و مادر نوزاد و ارائه کپی آن‌ها

اصل شناسنامه نوزاد و ارائه فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه

فتوکپی کارت ملی و شناسنامه ضامن

دادن یک فقره سفته

شرایط اقساط وام فرزندآوری

دوره بازپرداخت برای وام فرزندآوری با توجه به انتخاب متقاضی ۳۶، ۴۸، ۶۰، ۷۲ و ۸۴ ماهه محاسبه خواهد شد. این وام با سود 4 درصد سالانه به متقاضیان داده می‌شود. طبیعی است که مبلغ اقساط وام براساس مدت زمان بازپرداخت و مبلغ وام متغیر خواهد بود.