در شرایطی که انصارالله یمن بارها اعلام کرده که به طور مستقل تصمیم‌گیری می‌کند، وزیر دفاع انگلیس از جمهوری اسلامی خواسته تا بعنوان واسطه عمل کند.

بازی خطرناک انگلیس با دم شیر
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در شرایطی که انصارالله تأکید کرده که جمهوری اسلامی ایران هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌های این جنبش ندارد، وزیر فاع بریتانیا گرانت شاپس، ایران را وارد بازی‌ سیاسی غرب علیه یمن کرد.

شاپس در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «دیلی‌تلگراف» با لحنی تهدیدآمیز از تهران خواست تا به گروههای مقاومت درمنطقه بگوید «متوقف شوند و کنار بکشند» زیرا «صبر جهان رو به اتمام است».

وزیر دفاع انگلیس با اشاره به این‌که انصارالله یمن و حزب‌الله لبنان از متحدان کلیدی جمهوری اسلامی و حامیان حماس محسوب می‌شوند، تأکید کرد که ایران نقش حیاتی درتنش‌زدایی در منطقه غرب آسیا دارد.

در عین حال، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن  حزام الاسد تصریح کرد که ادعاهای آمریکا درباره نقش داشتن ایران در تصمیم‌گیری‌های یمن نخ‌نما و تکراری است.

روز جمعه هفته گذشته و امروز شنبه، نیروهای آمریکا و انگلیس به بهانه مقابله با انصارالله مواضعی در داخل یمن را هدف قرار دادند و مدعی شدند که با هدف پاسخ به حملات یمن به کشتی‌های تجاری این اقدام صورت گرفته است. انصارالله بارها گفته که تنها کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی را در حمایت از غزه هدف می‌گیرد.

شاپس در پیامی به جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آن‌که انصارالله را نائبان ایران در منطقه توصیف کرد گفت: «ما آن‌چه شما انجام می‌دهید و نحوه انجام آن را به خصوص از طریق حوثی‌ها (انصارالله) مشاهده می‌کنیم».

وزیر دفاع انگلیس در واکنش به موجی از انتقادات به حملات دو روز اخیر به یمن استدلال کرده که این اقدامی در دفاع از خودشان بوده است تا از کشتی‌های خود محافظت کنند.