درپی اعلام افزایش بودجه صداوسیما درسال۱۴۰۳ ازسوی مجلس شورای اسلامی، اظهارنظرهای متفاوتی را در این خصوص شاهد هستیم. در نوشتار پیش‌رو با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کردیم و از دلایل‌شان برای لزوم افزایش بودجه این سازمان و روند قانونی تنظیم بودجه سازمان صداوسیما براساس برنامه هفتم پرسیدیم.

 حمایت تمام‌قد خانه ملت از رسانه ملی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

افزایش بودجه برای رسالتی سنگین

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی درخصوص افزایش بودجه صداوسیما به جام‌جم می‌گوید: با توجه به این‌که صداوسیما تنها مرجع رسمی انقلاب و جمهوری اسلامی است و در مقابل هجمه سنگین و عظیم رسانه‌های معاند علیه انقلاب و نظام-‌که اتفاقا ۲۴ ساعته در حال تضعیف و تخریب هستند-کار می‌کند، قاعدتا رسالت سنگین و ماموریت بسیار بزرگی دارد. طبیعی است سازمان صداوسیما باید متناسب با این ماموریت، حرکت کند. لازم است حمایت‌های کافی از صداوسیما در این ماموریت و رسالت بزرگ صورت گیرد تا براساس آن تجهیز شود و از جهات مختلف مادی و معنوی خودش را به‌روز کند. در این صورت می‌تواند زیرساخت‌های لازم را برای تحقق اهداف خود فراهم کند. من معتقدم در سال‌های گذشته و قبل از دولت فعلی و مجلس یازدهم، آن‌طور که باید و شاید، به این ماموریت بزرگ توجه نشده بود. امروز این رسالت و وظیفه متوجه دولت و مجلس است که باید حرف انقلاب اسلامی، شهدا و مردم مظلوم و مقتدر ایران اسلامی را به‌دنیا‌برسانند.وی همچنین درخصوص برخی انتقادها نسبت به افزایش بودجه هم عنوان می‌کند: برخی از منتقدان ممکن است نسبت به این موضوع و ابعاد آن اطلاعات کاملی نداشته باشند برای همین از روی عدم آگاهی نظری می‌دهند؛ نیت‌سوء ندارند. ممکن است برای‌شان سوءتفاهم پیش آمده باشد که با توضیح قابل حل است اما برخی افراد به‌طور کلی با رسالت سازمان صداوسیما مخالف هستند. این افراد در چارچوب نظام اسلامی نیستند و ممکن است حتی در این مرز زندگی نکنند. در واقع احتمال دارد ماموریت‌شان این باشد که هجمه‌هایی را به اهداف صداوسیما وارد کنند. برداشت من این است که همه آنهایی که به منافع ملت ایران توجه می‌کنند، به این مسأله آگاه هستند و می‌دانند رسانه‌ملی، صداوسیمای همه ملت ایران است. در واقع، رسالت صداوسیما این است که نگاه و ظلم‌ستیزی ملت را تبیین و در جهان مطرح کند. من معتقدم برخی از افرادی که مقابل این افزایش بودجه جریان‌سازی می‌کنند، اطلاع ندارند و آگاه نیستند.نصیرایی می‌افزاید: البته قبول دارم بخش‌های دیگر هم باید تقویت شود. با این حال، مسأله اصلی این است که مخالفان نظام علاقه ندارند رویکردهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تقویت شود و به همین خاطر در رسانه‌ها و مجموعه‌های‌شان سیاه‌نمایی می‌کنند.

باید از صداوسیما حمایت شود

حجت‌الاسلام حسین میرزایی، عضوکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با جام‌جم درخصوص افزایش اعتبارات بودجه‌ای صداوسیما بیان می‌کند: اگر ما صداوسیما را یک دانشگاه عمومی می‌دانیم و اگر حفظ صیانت از فرهنگ ایرانی اسلامی در مقابل هجمه فرهنگی جهان غرب برعهده صداوسیماست، بنابراین نمی‌توانیم سربازان این میدان را با دست خالی و بدون امکانات به این میدان بفرستیم. از این رو باید به اندازه کافی بودجه و امکانات در اختیارشان قرار بدهیم تا آنها هم بتوانند وظیفه و مسئولیت خودشان را به خوبی انجام بدهند. یعنی باید از آنها حمایت شود.

صداوسیما حیثیت ماست

حجت‌الاسلام حسن نوروزی، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون تلفیق در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به این‌که باید بودجه بیشتری به صداوسیما اختصاص داده شود، بیان می‌کند: ما معتقدیم صداوسیما یک رسانه‌ملی است و به همین دلیل باید از آن حمایت شود. چون هر چقدر بیشتر به آن بها داده شود، همه چیز بهتر می‌شود و می‌تواند رسانه تاثیرگذاری باشد. نوروزی همچنین درباره دلیل برخی مخالفت‌ها و جبهه‌گیری‌ها نسبت به این مسأله هم می‌افزاید: آنهایی که مخالف افزایش بودجه صداوسیما هستند، متوجه اهمیت این رسانه نیستند. نمی‌دانند صداوسیما، حیثیت ملی ماست. این رسانه‌ملی ماست که از هویت و فرهنگ ما دفاع می‌کند، نه رسانه‌های خارجی. لذا باید در حد توان به‌رسانه‌ملی کمک و از آن حمایت کنیم.

حمایت در جهت تولید آثار فاخر

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق مجلس درباره اختصاص بودجه و اعتبارات بیشتر به صداوسیما به جام‌جم می‌گوید: در مجلس درباره اعتبار و بودجه صداوسیما صحبت شد و به دو دلیل هم رای آورد؛ یکی این‌که صداوسیما بتواند آثار فاخر و مورد نیاز کشور را بسازد. یعنی سریال‌هایی که در زمینه مسائل خانوادگی یا فرزندآوری و فرهنگ دینی و اسلامی است؛ یعنی با محتوای مومنانه آثار فاخری ساخته شود.بیگی‌نژاد همچنین می‌افزاید: نکته بعد که باعث شد بودجه مناسب‌تری برای صداوسیما در نظر گرفته شود این بود که صداوسیما، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است. در مقابل هجمه‌ای که دشمن دارد، ما فقط این مرکز را داریم که به دشمن پاسخ بدهد. بنابراین اعتبار و بودجه‌ای که برای صداوسیما در نظر گرفته شد برای این بود که در مقابل هجمه دشمن تقویت بنیه داشته باشد.

صداوسیما زبان گویای انقلاب است

یعقوب رضازاده، نماینده مجلس درباره افزایش بودجه صداوسیما به جام‌جم می‌گوید: ما در نشست‌هایی که با ریاست سازمان صداوسیما و معاونان ایشان داشته و بازدیدهایی که در برخی سفرهای خارجی از صداوسیمای برون‌مرزی داشتیم، متوجه شدیم به‌رغم دلسوزی و تعهد و مسئولیتی که در وجود این عزیزان دیدیم اما متاسفانه از نظر اعتبارات بسیار ضعیف عمل شده است. یعنی اگر بخواهیم بودجه و اعتبارات صداوسیما را با همه کشورهای دنیا مقایسه کنیم، از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.وی می‌افزاید: صداوسیما، صدای رسانه جمهوری اسلامی ایران در بیش از ۱۸۰کشور دنیاست، بنابراین اگر قرار باشد ما به نوعی صدای ملت‌مان را به گوش تمام کشورهای دنیا برسانیم و در اولویت‌ها، اصطلاح ایران‌هراسی را از کشور خودمان حذف کنیم، ابتدا باید در دنیا عملیات روانی ایجاد کنیم. رضازاده ادامه می‌دهد: عملیات روانی با تبلیغات و با رسانه ایجاد می‌شود؛ چه رسانه تصویری و چه رسانه گفتاری و نوشتاری.  اگر بخواهیم نقش توسعه انقلاب و فرهنگ اسلامی ناب محمدی را در دنیا پیاده کنیم باید به صداوسیما بودجه مناسبی اختصاص داده شود که هم بتواند مخاطبان خود را در داخل کشور و خارج از کشور تغذیه کند و زبان گویای انقلاب اسلامی باشد.

نیاز رسانه‌ملی به پشتوانه مالی

رحمت‌‌ا... فیروزی‌پوربادی، نماینده مجلس در همین رابطه به جام‌جم می‌گوید: صداوسیما با توجه به حجم گسترده‌ای که در فعالیت‌های خود دارد و برای این‌که بتواند به اهداف و برنامه‌هایش نزدیک شود، نیاز به پشتوانه مالی است، به همین علت لازم است بودجه این نهاد تقویت شود.  وی ادامه می‌دهد: به‌طور کلی معتقدم باید صداوسیما را در این حوزه یاری کرد تا بتواند به برنامه‌هایش برسد. بر همین اساس، امروز بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به تقویت این نهاد داریم. سازمان صداوسیما بر این اساس می‌تواند در جهت اطلاع‌رسانی واعتلای فرهنگ جامعه قدم بردارد وباید دراین حوزه حمایت شود.این نماینده مجلس درخصوص برخی مخالفت‌هایی که نسبت به افزایش بودجه صداوسیما مطرح می‌شود هم این‌طور می‌گوید: هرنقد یا مخالفتی باید براساس سند صورت گیرد. اگر قراراست نقدی انجام شود بایدبراساس شرایط وامکانات باشد تا بتواند در مورد آن صحبت کرد.

لزوم نمایش دستاوردها

فریدون عباسی دوانی، نماینده مجلس درخصوص اهمیت افزایش بودجه سازمان صداوسیما به جام‌جم می‌گوید: صداوسیما سازمانی است که می‌تواند در نمایش دستاوردهای کشور به هموطنان و سایر کشورها مفید باشد و در مسیر پیشرفت موثر واقع شود. از طرفی، این سازمان می‌تواند کارکرد فرهنگی در جهت قوام خانواده داشته باشد و با تقویت و تولید فیلم‌های مورد نیاز، در این حوزه هم موثر واقع شود. به همین خاطر است که نیاز به بودجه مناسب دارد. به نظرم در سال‌های گذشته بودجه لازم برای این سازمان تخصیص پیدا نکرده بود و گاهی بی‌مهری‌هایی نسبت به آن انجام می‌شد. الان لازم است گذشته جبران و این سازمان بیشتر از قبل تقویت شود. عباسی عنوان می‌کند: مخالفت یک جریان خاص با افزایش بودجه بیشتر به این دلیل است که صداوسیما در جهت اهداف آنها حرکت نمی‌کند. این جریان که بیشتر غربگرا هستند، تنها در صورتی از رسانه‌ملی حمایت می‌کنند که ببینند صداوسیما طبق اهداف آنها جلو می‌رود‌. 

هرچه برای فرهنگ هزینه کنیم، کم است

حسین محمدصالحی دارانی، نماینده مجلس درباره لزوم افزایش بودجه صداوسیما عنوان می‌‎کند: در بسیاری از مناطق محروم که حتی پوشش مناسب اینترنت نداریم، صداوسیما به عنوان رسانه‌ای که در کشور کار فرهنگی می‌کند، خیلی موثر است. بسیاری از مخاطبان برنامه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... متناسب خود در شبکه‌های تلویزیونی را پیدا می‌کنند و با این رسانه در ارتباط هستند.  به نظرم این مقدار افزایش که برای بودجه صدا‌وسیما درنظر گرفته‌شده باز هم کم است ولی توان اقتصادی و مالی کشور در این حد است. اگر در سال‌های آینده اعتبارات بیشتری برای صداوسیما گذاشته شود، خوب است. هرچه درخصوص فرهنگ هزینه کنیم، باز هم کم است؛ چون تاثیرات فرهنگی‌اش را در کل جامعه بیشتر و بهتر خواهیم دید. 

وی درباره برخی انتقادها نیز مطرح می‌‎کند: خاطرم هست زمانی که سریال امام علی (ع) شروع می‌شد، مطمئن بودم هیچ ویدئویی در خانه‌ها روشن نیست. امروز هم مطمئنم همزمان با بسیاری از سریال‌ها که در صداوسیما ساخته می‌شود، خیلی از ماهواره‌ها در خانه‌ها خاموش‌اند. پس اثر فرهنگی صداوسیما فراگیر و موثر است. تلویزیون برای کودکان الگو و آینده فکری می‌سازد. هر چه در این زمینه اعتبارات بیشتر باشد، آینده کشورمان درخشان‌تر خواهد‌شد. 

صداوسیما نیازمند حمایت است

ا...‌وردی دهقانی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس است که با افزایش بودجه صداوسیما موافق است. وی در این باره به جام‌جم می‌گوید: صداوسیما یک رسانه‌ملی است و نقش به‌سزایی در ابعاد مختلف فرهنگی، آموزشی و تبیین کارکرد نظام و انعکاس مشکلات جامعه و نظرات مردم دارد. ایفای این نقش نیازمند اعتبارات کافی، ایجاد زیرساخت‌ها و بسترهای لازم است. صداوسیما مثل تلویزیون‌ کشورهای دیگر نیست که خودش درآمدزایی کند، بنابراین هرقدر بودجه و اعتبارش را افزایش بدهیم، در واقع جای خوبی استفاده شده و بسیار مؤثر خواهد بود.

تقویت صداوسیما به نفع کشور است

محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در گفت‌وگو با جام‌جم درباره افزایش اعتبار و بودجه صداوسیما بیان می‌کند: تنگناهایی که امروز برای صداوسیما در بحث ایجاد جریان آزاد اطلاعات در سطح بین‌الملل داریم، نشان‌دهنده تاثیرگذاری صداوسیما در مسائل برون مرزی کشور است لذا هرقدر در این رابطه تقویت انجام شود به نفع کشور ماست.وی ادامه می‌دهد: ما امروز در حوزه فرهنگی و سیاسی باید با یک‌سری ابزار و رسانه، انقلاب را به اطلاع مردم کشور و دنیا برسانیم. هرقدر این اطلاع‌رسانی روشن‌تر و دقیق‌تر باشد و بتوانیم روایت‌های درست از انقلاب‌مان ارائه بدهیم، ایران‌هراسی که آمریکایی‌‌ها به دنبالش هستند با شکست مواجه خواهد شد. رسالت صداوسیما به‌عنوان رسانه‌ای که متعلق به نظام و انقلاب است، تبیین این مسائل در دنیاست. به‌جای این‌که آنها روایت‌های نادرست ارائه کنند، امروز صداوسیما باید روایت‌های درست و به‌موقع ارائه کند .