موسسه کپلر گفته این کشتی باری حامل ذرت برزیلی بوده و به سمت بندر امام ایران در حرکت بوده است. سنتکام اعلام کرده این کشتی در دریای سرخ هدف 2 موشک حوثی ها قرار گرفته و آسیب جزئی دیده است.

ادعای آمریکا: حوثی ها کشتی باری عازم ایران را هم زدند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

موسسه کپلر گفته این کشتی باری حامل ذرت برزیلی بوده و به سمت بندر امام ایران در حرکت بوده است. سنتکام اعلام کرده این کشتی در دریای سرخ هدف 2 موشک حوثی ها قرار گرفته و آسیب جزئی دیده است. 

مقامات ارتش آمریکا اعلام کردند: حوثی‌های یمن ( جنبش انصارالله ) روز دوشنبه 2 موشک به یک کشتی باری عازم ایران در دریای سرخ شلیک کردند که منجر به صدماتی جزئی به کشتی شد اما آسیب جدی به کشتی و خدمه آن وارد نشد.

به نقل از رویترز، فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در حساب کاربری شبکه اجتماعی "ایکس" (توییتر سابق) خود اعلام کرد: شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران 2 موشک از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سمت باب المندب شلیک کردند.

بر اساس این خبر: هر 2 موشک به سمت کشتی MV Star Iris، که یک کشتی باری متعلق به یونان و با پرچم جزایر مارشال که از دریای سرخ عبور می کرد ، پرتاب شد.

بنا به اعلام منابع آمریکایی این کشتی باری حامل محموله ذرت برزیلی به سمت ایران بوده است.

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه ای تلویزیونی گفت که این کشتی آمریکایی بوده اما ردیاب های کشتی های دریایی می گویند کشتی با پرچم جزایر مارشال متعلق به یونان است.

طبق گزارش سنتکام و تجزیه و تحلیل موسسه "کپلر" ( یک مرکز ردیابی کشتی) کشتی "استار ایریس"  Star Iris حامل محموله ذرت از برزیل به ایران بوده است.

"ایشان بانو"، تحلیلگر مسئول رصد کالاهای کشاورزی موسسه کپلر، گفت: " کشتی Star Iris، مانند همه کشتی های باری عازم به ایران، بدون نگرانی از حملات احتمالی حوثی ها از مسیر دریای سرخ در جرکت بوده به این امید که هیچ خطری وجود ندارد.

همزمان یک مقام امنیتی منطقه ای نیز در گفتگو با رویترز مدعی ساختگی بودن این حمله شده و گفته: "به نظر می رسد این حمله برای "نشان دادن استقلال عمل حوثی ها از ایران " طراحی شده است و حوثی ها از قبل تهران را مطلع کرده اند."

انصارالله یمن (حوثی ها) که کنترل پرجمعیت ترین مناطق این کشور را در دست دارند، از اواسط نوامبر سال 2023 کشتی های عازم بنادر اسراییل را در دریای سرخ و تنگه باب المندب هدف قرار می دهند.

 انصارالله یمن می گوید تا زمانی که جنگ و محاصره ظالمانه غزه از سوی اسراییل ادامه داشته باشد، به این حملات ادامه خواهند داد.  

این حملات باعث شده است که چندین شرکت بزرگ کشتیرانی بین المللی سفرهای دریای سرخ خود را متوقف کنند و مسیر طولانی‌تر و گران‌تر دور زدن "دماغه امید نیک" در جنوب آفریقا را انتخاب کنند. 

شرکت امنیتی بریتانیایی آمبری گفته که بر اساس گزارش‌ها، این کشتی به سمت بندر امام خمینی ایران در حرکت بوده است.