در ادامه جزئیات جدید از واریز پاداش فرهنگیان را بخوانید.

واریز پاداش فرهنگیان آغاز شد | عیدی شعبانیه دولت برای معلمان در این تاریخ
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

صحرایی اضافه کرد: حقیقتا بنده در هیأت دولت همواره زبان گویای بازنشستگان هستم و هر مسأله‌ای درباره آنها ضرورت طرح در دولت داشته است، آن را پیگیری کرده‌ام.

رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش، درباره گلایه فرهنگیان بازنشسته در مورد عدم پرداخت به موقع و تجمیع پاداش پایان خدمت آن‌ها، اظهار کرد: "این گلایه حقیقی است و ما نیز آن را قبول داریم و بارها به مسئولان ذی‌ربط نکات لازم را منتقل کرده‌ایم."

وی ادامه داد: فقط فرهنگیان بازنشسته نیستند که پاداش آنها به صورت یکجا پرداخت نمی‌شود بلکه بازنشستگان سایر دستگاه‌ها جز در سازمان‌هایی که تعداد بازنشسته آنها بسیار محدود است، پرداخت پاداش به صورت مرحله‌ای اتفاق می‌افتد.

صحرایی به طرح پیشنهادی برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان پرداخت و گفت: برای سال آینده یک پیشنهاد به سازمان برنامه و بودجه داده شده و این است که پاداش بازنشستگان هر ماه در ماه متناظر سال بعد پرداخت شود؛ به عنوان مثال پاداش بازنشستگان مهر ۱۴۰۲ در مهر ۱۴۰۳ پرداخت شود و پاداش بازنشستگان آبان ۱۴۰۲ در آبان ۱۴۰۳ پرداخت شود.

وی تصریح کرد: البته در آموزش و پرورش تراکم بازنشستگی در نیمه اول سال است و در نتیجه تلاش همه ما این است که در نیمه نخست سال آینده پاداش بازنشسستگان امسال را پرداخت کنیم.وزیر آموزش و پرورش در خصوص گلایه فرهنگیان بازنشسته نسبت به عدم اجرای رتبه‌بندی برای آنها، گفت: درباره اجرای رتبه‌بندی برای بازنشستگان قبل از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، قانون تعیین تکلیف کرده است؛ قانون رتبه‌بندی زمان اجرای آن را از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اعلام کرده است و در نتیجه راهی جز اجرای این قانون وجود ندارد.

وی در واکنش به این جمله که «فرهنگیان بازنشسته گلایه دارند که چرا وزیر آموزش و پرورش برای حفظ کرامت و عزت بازنشستگان فرهنگی در هیأت دولت اقدامی نمی‌کند؟»، بیان کرد: دولت همواره به بازنشستگان توجه داشته است و در سال آینده هم موضوع متناسب‌سازی حقوق آنها را دنبال خواهد کرد.

صحرایی اضافه کرد: حقیقتا بنده در هیأت دولت همواره زبان گویای بازنشستگان هستم و هر مسأله‌ای درباره آنها ضرورت طرح در دولت داشته است، آن را پیگیری کرده‌ام و همین پیگیری‌ها باعث شد که پاداش فرهنگیان بازنشسته عزیز که بالغ بر ۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است، در سه مرحله پرداخت شود؛ تاکنون دو مرحله آن به حساب بازنشستگان فرهنگی واریز شده است و ان‌شاءالله بخش انتهایی آن نیز به‌زودی واریز خواهد شد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، برخی بازنشستگان دولتی به ویژه معلمان بازنشسته برای دریافت پاداش پایان خدمت بیش از یک سال در نوبت قرار داشتند و نسبت به این مساله گلایه می‌کردند.

با توجه به صحبت‌های علی فرهادی سخنگوی وزارت آموزش و پرورش، تعداد بازنشستگان در امسال نزدیک به ۶۷ هزار نفر بوده است. او اظهار کرده است که معمولاً ۷۰ درصد از نیروهای آموزش و پرورش در وضعیت بازنشستگی قرار دارند، به این معنی که نسبت بازنشستگان به کارکنان فعال ۷۰ درصد است.

وی ادامه داد: «حدود ۳۴ هزار نفر از بازنشستگان در سال تحصیلی جاری در حال همکاری با آموزش و پرورش هستند و برای سال آینده نیز از حضور آنها استقبال می‌کنیم. ما معتقدیم که معلمان بازنشسته، معلمان باتجربه هستند و چه خوب است که اگر تدریس اضافه داشتیم آن را به معلمان بازنشسته و شاغل خودمان بسپاریم و به این شکل، بخش زیادی از کمبود نیروی انسانی ما جبران می‌شود.»

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: «بحران کمبود معلم از سال ۹۷ اوج گرفته و در ‌۱۴۰۲ به قله رسیده است. مهر ۱۴۰۲ وحشتناک‌ترین وضعیت کمبود نیروی انسانی بوده است. این قضیه در مهر ۱۴۰۳ هم به همین شکل است ولی در مهر ۱۴۰۴ سقوط خیلی زیادی خواهد داشت و کمبود کمتر می‌شود و وضعیت بهبود پیدا خواهد کرد. در سال ۱۴۰۵ اوضاع نرمال خواهد شد.»

فرهادی تصریح کرد: «در ۵ سال آینده، در حوزه ابتدایی به تثبیت خواهیم رسید اما اوج نیاز ما به نیروی انسانی در حوزه متوسطه خواهد بود چون نسبت به الان، در ۵ سال آینده ۱.۵۰۰ هزار نفر دانش‌آموز بیشتر خواهد شد.»

وی درباره تامین اعتبارات بازنشستگی معلمان نیز گفت: «درست این است که به محض بازنشستگی، مبلغی که تعیین شده است به او پرداخت شود؛ ولی آموزش و پرورش نهادی نیست که خود درآمد داشته باشد و باید از درآمد عمومی کشور به او تحویل شود و پرداخت کند. عموما توسط سازمان برنامه و بودجه تامین می‌شود، توسط خزانه نقدینگی تامین ‌و واریز می‌شود.»

فرهادی تاکید کرد: «برای پاداش بازنشستگان محترم، ‌در سال ۱۴۰۱، ۶ هزار میلیارد را پرداخت کرده‌ایم و ۸ هزار میلیارد دیگر را تخصیص گرفتیم و اکنون در حال تامین نقدینگی در خزانه هستیم که فکر می‌کنم این ۸ هزار میلیارد را در صورت تامین نقدینگی ‌تا قبل از پایان بهمن پرداخت کنیم.»