جزئیات جدید از دریافت شناسنامه جدید را بخوانید.

شناسنامه قدیمی داری بخون | شناسنامه کاغذی جمع می شود
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

با حضور وزیر کشور از سامانه احراز هویت دیجیتال ایرانیان رونمایی و از امروز صدور شناسنامه نوزاد به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

صبح امروز با حضور احمد وحیدی؛ وزیر کشور و هاشم کارگر؛ معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت‌ احوال از سامانه احراز هویت دیجیتال ایرانیان (هدا) و طرح ثبت ولادت شناسنامه نوزاد و طرح مشترک‌سازی چاپ و صدور شناسنامه رونمایی و بهره‌برداری شد.

بر اساس اعلام سازمان ثبت‌ احوال از این پس به بعد صدور و چاپ شناسنامه نوزاد غیرحضوری و الکترونیکی خواهد بود.

سازمان ثبت‌ احوال کشور در راستای تحقق سازمان هوشمند و در جهت کاهش جعل گواهی‌های ولادت کاهش هزینه‌های ناشی از چاپ گواهی‌های فیزیکی و جلوگیری از امکان خطای کاربر در ورود اطلاعات اقدام به ایجاد سرویس سرویس بر خط دریافت اطلاعات گواهی ولادت با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کرده است تا اطلاعات متولدین به صورت برخط به سازمان ثبت احوال ارسال شود.

همچنین بر اساس اعلام سازمان ثبت‌ احوال متقاضی ثبت ولادت به واسطه ایجاد بستر لازم برای صدور هوشمند شناسنامه نوزاد می‌تواند با ورود به پنجره سهیم و انتخاب خدمات مورد نظر و سپس وارد کردن کد رهگیری اطلاعات خود اقدام کند .این اطلاعات به محض تایید به صورت هوشمند به کارتابل واحد ثبتی مربوط ارجاع و فرایند صدور شناسنامه ارسال و به نشانی متقاضی طی خواهد شد.

به منظور سهولت شهروندان در تعیین نام نیز سامانه تعاملی نام در درگاه سهیم قرار گرفته که والدین ضمن استفاده از امکان مشاوره بر خط می‌تواند بر اساس جنسیت، دسته‌بندی‌ها، مشاهده معانی نام، ریشه نام‌ها و ... به جستجو و انتخاب نام مد نظر بپردازد.