وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی، 6 ماه پس از جنگ اسرائیل علیه غزه اعلام کرد که تحریم هایی را علیه مقامات واحد پهپادی حماس و عاملان سایبری آن اعمال کرده است.

آمریکا مقامات واحد پهپادی حماس و عاملان سایبری آن را تحریم کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی، 6 ماه پس از جنگ اسرائیل علیه غزه اعلام کرد که تحریم هایی را علیه مقامات واحد پهپادی حماس و عاملان سایبری آن اعمال کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد: دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) رهبران گروه حماس مستقر در غزه و لبنان که عملیات های تهاجمی سایبری انجام داده و پهپادهای این گروه تروریستی را کنترل می کند، هدف قرار می دهد. همزمان با این اقدام، اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه حماس اعمال می کند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی،گفت: اقدام مشترک امروز تمرکز مداوم و جمعی ما را بر ایجاد اختلال در توانایی حماس برای انجام حملات بیشتر، از جمله از طریق جنگ سایبری و تولید پهپاد، تقویت می کند.

این مقام آمریکایی تصریح کرد:  وزارت خزانه داری با هماهنگی با متحدان و شرکای خود، به هدف قرار دادن شبکه های حامی حماس در هر کجا که فعالیت می کنند، از جمله در حوزه سایبری، ادامه خواهد داد.

پیش از این نیز، وزارت خزانه‌داری آمریکا در تداوم تحریم های خود علیه حماس از زمان حمله این گروه موسوم به عملیات طوفان الاقصی علیه مواضع اسرائیل در هفتم اکتبر ۲۰۲۳  اعلام کرد که کانال تلگرامی «غزه حالا» و موسس آن «مصطفی عیاش» را به اتهام اقدام به جمع‌آوری کمک مالی برای حماس، تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا افزود: «در پی حمله تروریستی ۷ اکتبر ۲۰۲۳ که توسط حماس علیه اسرائیل انجام شد، نهاد موسوم به «غزه حالا » برای حمایت از حماس، تلاش‌هایی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی انجام داد. این نهاد و بنیانگذار آن به نام «مصطفی عیاش»، همچنین شرکت های القریشی اکزکیوتیو و اخیرا القریشی و مدیر این دو شرکت، آئوزما سلطانه برای جمع‌آوری کمک مالی برای حماس تلاش کردند.»

ایالات متحده آمریکا از زمان عملیات هفتم اکتبر ۲۰۲۳ حماس می گوید که هیچ نقشی برای این گروه در آینده قائل نیست.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین به رهبری حماس،  ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد. این وقفه یا آتش بس موقت هفت روز طول کشید و سرانجام  ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳ به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.