گروهی از ناظران بر این باورند که بایدن با حمایت از تحریکات پرهزینه تل آویو درگیر محاسبه ای نادرست شده؛ محاسبه ای که می تواند برای این بازیگر نتایجی هولناک داشته باشد.

زنگ خطر برای آمریکا به صدا درآمد | هم صدایی پرهزینه واشنگتن و تل‌آویو
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروهی از ناظران بر این باورند که بایدن با حمایت از تحریکات پرهزینه تل آویو درگیر محاسبه ای نادرست شده؛ محاسبه ای که می تواند برای این بازیگر نتایجی هولناک داشته باشد.

اسرائیل با حمله تروریستی به تاسیسات دیپلماتیک ایران در دمشق، زنگ خطر حمله تلافی جویانه احتمالی ایران را به صدا در آورد.با این همه بایدن بار دیگر متعهد شد که در صورت پاسخ  ایران، از اسرائیل حمایت «آهنین» خواهد کرد. طبق گزارش‌ها، ژنرال اریک کوریلا، رئیس فرماندهی مرکزی، روز پنجشنبه برای هماهنگی با رهبران اسرائیل پیش از حمله وارد سرزمین های اشغالی شد. حالا گروهی از ناظران می گویند دولت بایدن در مسیر اشتباهی حرکت می کند. ایالات متحده باید از حمله غیرقانونی اسرائیل فاصله بگیرد، اما در عوض واشنگتن گزینه پرخطر را برگزیده و با تل آویو هم صدا شده است.

پیشتر نیروهای اسرائیلی اهداف محور مقاومت بالاخص در سوریه را هدف حملاتشان قرار می داند، اما حمله به کنسولگری در دمشق که منجر به شهادت رسیدن گروهی از فرماندهان برجسته ایران شد، فصل تازه ای را در خاورمیانه رقم زد. به نظر می‌رسد که اسرائیل می‌خواهد با ایجاد تنش جدید و کشاندن پای ایران به واکنش نظامی ، ایالات متحده را برای پیوستن به جنگ به دام بیاندازد. بایدن حالا داوطلبانه در تله اسرائیل افتاده است.طبیعتا این گزاره در راستای منافع و اولویت های ایالات متحده قابل تبیین نیست.به نوشته ریسپانسیبل استیت کرفت، آمریکا نمی تواند درگیری دیگری را در خاورمیانه تحمل کند و جانبداری از اسرائیل، نیروهای نظامی این کشور را در معرض خطرات غیرضروری قابل توجهی قرار می دهد. ایالات متحده هیچ تعهدی ندارد که با حمله تلافی جویانه ایران در برابر حمله اسرائیل، از این بازیگر دفاع کند، علاوه بر این، رئیس جمهور هیچ اختیاری ندارد که ایالات متحده را به جنگ برای کشور دیگری متعهد کند.

بایدن مدعی است که ایالات متحده برای حراست از اسرائیل به همه اهرم هایش متوسل خواهد شد. اما این واکنش تند در این شرایط اشتباه است. به باور ناظران، تعهد واشنگتن، تعهدی غیر ضروری و غیرعاقلانه است. چنین فعلی زمینه را برای دامن زدن به جنگی فراگیر در منطقه را فراهم می کند، رویارویی که واشنگتن بارها تاکید کرده که خواهانش نیست اما نتانیاهو به دنبال آن است. به گفته ناظران، نیروهای آمریکایی قبلاً به دلیل حمایت واشنگتن از جنگ غزه مورد حمله قرار گرفته اند. پاسخ دولت آمریکا به جنگ در شش ماه گذشته برای منافع ایالات متحده مضر و شهرت آمریکا مضر بوده است. از همین رو تعههد واشنگتن به حمایت از اسرائیل، تکرار یک اشتباه است و اعتبار آمریکا را خدشه دار خواهد کرد.

بنا به ادعای ناظران، فارغ از شکل واکنش ایران، ایالات متحده باید از درگیری بعدی دوری کند.جنگ غزه زنگ خطری برای ایالات متحده را به صدا درآورد تا روابط «آهنین» خود با اسرائیل را بازنگری کند؛رابطه ای که مسئولیتی جدی برای منافع آمریکا به دنبال دارد. جان هافمن از مؤسسه کاتو اخیراً علیه ادامه «روابط ویژه» با اسرائیل نوشت: «روابط ویژه با اسرائیل عملاً هیچ کاری در راستای منافع واشنگتن نیست، این مقوله فعالانه منافع استراتژیک ایالات متحده را تضعیف می‌کند و اغلب به ارزش‌هایی که واشنگتن ادعای آن را دارد لطمه می زند.

شاید زمانی وجود داشت که حمایت گسترده ایالات متحده از اسرائیل براساس منطق استراتژیک قابل تبیین بود، اما از آن زمان مدت ها گذشته است. امروزه حمایت آمریکا از اسرائیل، موجب می شود تا نظامیان ایالات متحده در معرض خصومت شدید منطقه‌ای قرار بگیرند.ریسپانسیبل استیت کرفت مدعی است، وقتی اسرائیل به طور فعال دیپلماسی ایالات متحده با سایر کشورهای منطقه را تضعیف می کند، آشکارا ترجیحات واشنگتن را نادیده می گیرد و درخواست های واشنگتن را زیر پا می گذارد، به شریکی غیر قابل اعتماد و غیر سازنده برای واشنگتن تبدیل شده است.

مقام های ایالات متحده اغلب روابط با اسرائیل را "تزلزل ناپذیر" می نامند و همین گزاره به معنای برآوردن اولویت‌های دولت اسرائیل به قیمت از دست دادن موقعیت آمریکا است. رابطه "تزلزل ناپذیر" تا حد زیادی به این دلیل باقی مانده است که ایالات متحده بدون در نظر گرفتن عواقب پرهزینه، همچنان کنار اسرائیل تعریف شده است. حمایت انعکاسی ایالات متحده از اسرائیل نه تنها فاجعه در غزه را امکان پذیر کرده و ایالات متحده را در جنایات جنگی دخیل کرده ، بلکه افعال خطرناک اسرائیل را تشویق کرده است. حمایت بی قید و شرط ایالات متحده از جنگ در غزه، اسرائیل را به این باور ادعایی رسانده که می تواند با اقدامات تحریک آمیزتر علیه سایر کشورهای منطقه نیز شانس بقا داشته باشد. منافع ایالات متحده و اسرائیل برای چندین دهه متفاوت بوده است، اما بایدن همچنان به نسخه ای از روابط قرن گذشته بپایبند است.