سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در پی پاسخ ایران با عنوان عملیات نظامی «وعده صادق» علیه اسرائیل به دلیل حمله این رژیم به کنسولگری تهران در دمشق سوریه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست.

وزارت دفاع آمریکا: به دنبال درگیری با ایران نیستیم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در پی پاسخ ایران با عنوان عملیات نظامی «وعده صادق» علیه اسرائیل به دلیل حمله این رژیم به کنسولگری تهران در دمشق سوریه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست.

ژنرال «پاتریک (پت) رایدر» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن افزود: ما نمی خواهیم شاهد یک جنگ منطقه ای گسترده تر باشیم. به دنبال درگیری با ایران نیستیم.

سخنگوی پنتاگون در عین حال گفت: هیچ اطلاعات خاصی از سوی ایران در مورد زمان یا جزئیات حمله به اسرائیل به ایالات متحده آمریکا ارائه نشد.

رایدر بدون اشاره به اینکه آیا ایالات متحده آمریکا از طریق متحدانش از برنامه های ایران مطلع شده است، خطاب به خبرنگاران در پنتاگون گفت: «فکر می کنم آنچه شما می خواهید، بدانید این است که آیا ایران به ما اطلاع داد؟ نه، آنها این کار را نکردند.»

ژنرال رایدر درباره لفاظی های اسرائیل برای پاسخ به عملیات نظامی وعده صادق از سوی ایران به رغم حمایت های واشنگتن از رژیم اسرائیل و تبعیت این رژیم از دولت آمریکا مدعی شد: « اینکه اسرائیل تصمیم به انتقام گرفتن از ایران بگیرد یا نه، تصمیم اسرائیل است.»

سخنگوی پنتاگون برای تقویت روحیه مقامات تل آویو گفت: «ما همچنان بر دفاع از اسرائیل و حفاظت از نیروهای آمریکایی در منطقه متمرکز هستیم» اما به دنبال درگیری با ایران نیستیم.

رایدر همچنین گفت که نیروهای آمریکایی در خاورمیانه ده‌ها موشک و پهپاد پرتاب شده از سوی ایران و نیروهای نیابتی آن به تلافی حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه که منجر به شهادت یک مستشار ارشد نظامی ایران شد، رهگیری کردند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت: اسکادران‌های جت‌های جنگنده ارتش آمریکا که قبل از حمله ایران به اسرائیل، به خاورمیانه منتقل شده بودند، همچنان در منطقه می‌مانند تا در ماموریتهای احتمالی آتی شرکت کنند.

رایدر همچنین گفت:  جت‌های جنگنده نیروی هوایی حاضر در منطقه و همچنین ناوهای نیروی دریایی در دریای مدیترانه، در ماموریت رهگیری و انهدام موشک‌ها و پهپادها در حملات شنبه شب به اسرائیل شرکت داشتند.

سخنگوی پنتاگون در عین حال ادعاها مبنی بر اینکه ۹۹ درصد از پرتاب های انجام شده  توسط اسرائیل و شرکای آن رهگیری شده است، را تایید کرد اما گزارش های ادعایی مبنی بر شکست نیمی از پرتاب ها از زمین را تایید نکرد . او مدعی شد: جنگنده‌های آمریکا ۸۲ پهپاد ایرانی را در جریان حمله اخیر به اسرائیل، سرنگون کردند.

رایدر همچنین گفت: لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا  پس از حمله سه بار با یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل صحبت کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ادامه داد: رهبران آمریکا و اسرائیل در آخرین تماس دیروز خود، عملیات ترکیبی موفقیت‌آمیز ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و شرکای آنها برای دفاع از اسرائیل در برابر این حملات بی‌سابقه توسط ایران و گروههای نیابتی آن را بررسی کردند.

سخنگوی پنتاگون افزود: ایالات متحده آمریکا به دنبال تشدید تنش نیست، اما به انجام تمام اقدامات لازم برای دفاع از اسرائیل و نیروهای آمریکایی ادامه خواهیم داد. ما روز شنبه نشان دادیم،  توانایی و ظرفیت دفاع از اسرائیل و دفاع از نیروهای خود در منطقه را داریم.

این سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا  و ژنرال ارشد نظامی سعودی امروز درباره آخرین وضعیت خاورمیانه صحبت کردند. او گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی مشارکت دیرینه ای دارند و متعهد به صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه هستند.»

سخنگوی پنتاگون همچنین اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا با فروش احتمالی پشتیبانی لجستیکی و آموزش هواپیما به عراق به قیمت تخمینی ۱۴۰ میلیون دلار موافقت کرده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ با انتشار اطلاعیه ای، آغاز عملیات «وعده صادق» و شلیک ده‌ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم اسرائیل را در پی انتقام از تل آویو در حمله موشکی این رژیم به کنسولگری ایران در سوریه و شهادت ۷ تن از مستشاران و افسران نظامی تهران در دمشق اعلام کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه، اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اعلام کرد: اقدام نظامی ایران بر اساس بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در خصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اِعمال حق ذاتی دفاع مشروع مصرح در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن مستشاران رسمی نظامی ایران که به دعوت دولت سوریه در این کشور مشغول فعالیت بودند و به ویژه حمله نظامی مورخ ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق، در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ مجموعه ای از حملات نظامی علیه پایگاه‌های نظامی این رژیم را به انجام رساندند.

وزارت خارجه ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید مجدد بر پایبندی خود نسبت به اصول و اهداف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل، بر عزم خویش برای دفاع قاطع از حاکمیت، تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود در برابر هرگونه استفاده غیرقانونی از زور و تجاوز تأکید می‌کند. توسّل جمهوری اسلامی ایران به اقدامات دفاعی در اِعمال حق دفاع مشروع، نشان دهنده رویکرد مسئولانه ایران نسبت به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی در زمانی است که اقدامات غیرقانونی و نسل‌کُشی توسط رژیم آپارتاید اشغالگر صهیونیستی علیه ملت فلسطین و تجاوزات نظامی مکرر این رژیم علیه دولت‌های همسایه و آتش افروزی در منطقه و فراتر از آن ادامه دارد.

وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در صورت لزوم در اتخاذ اقدامات دفاعی بیشتر در جهت صیانت از منافع مشروع خود در برابر هرگونه اقدامات متجاوزانه نظامی و استفاده غیرقانونی از زور، تردیدی به خود راه نخواهد داد.

۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر اول آوریل ۲۰۲۴ یعنی هفت روز پس از تصویب قطعنامه برقراری آتش بس فوری در غزه در طول ماه مبارک رمضان، رژیم اسرائیل به پشتیبانی آمریکا نه تنها این قطعنامه را اجرا نکرد، بلکه برای جبران شکست خود در عملیات طوفان الاقصی از سوی گروههای مقاومت فلسطینی در ۱۵ مهرماه ۱۴۰۳ برابر با ۷ اکتبر ۲۰۲۳ در حمله هوایی موشکی، ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه را مورد هدف حمله موشکی قرار داد که بر اثر این جنایت سردار «سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی» و «سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی» از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و ۵ تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام، سرلشکر پاسدار محمدرضا زاهدی و جمعی از همرزمان وی بدست رژیم غاصب و منفور صهیونیست، تاکید کردند: آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد، به حول و قوه‌ی الهی.