فیر روسیه در ایالات متحده نسبت به اتهام‌زنی‌های آمریکا مبنی بر استفاده روسیه از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین واکنش نشان داد.

واکنش روسیه به اتهام‌زنی جدید آمریکا
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

فیر روسیه در ایالات متحده نسبت به اتهام‌زنی‌های آمریکا مبنی بر استفاده روسیه از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین واکنش نشان داد.

روز چهارشنبه ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه نیروهای دفاع رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی روسیه و همچنین چندین مؤسسه، شرکت و مدیران روسی آنها اعمال کرد.

چندین کشور غربی با حملات اوکراین به خاک فدراسیون روسیه موافقت کرده‌اند.

در این اطلاعیه، وزارت خارجه آمریکا مدعی شد روسیه از سلاح شیمیایی «کلروپیکرین» علیه نیروهای اوکراینی استفاده کرده است، گرچه این وزارتخانه هیچ مدرکی دال بر استفاده ادعایی روسیه از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین ارائه نکرده است.

در رابطه با این اتهامات، آنتونوف روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: «در دسته گام‌های "غیر جایگزین" برای مقابله با روسیه، محافل رسمی محلی متنوع‌ترین اقدامات را مطرح می‌کنند. از جمله آنها، اتهامات کاملا نفرت‌انگیز و غیرمستند علیه فدراسیون روسیه مبنی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی است.»

به گزارش راشا تودی و براساس گزارش منابع باز، کلروپیکرین یک ترکیب شیمیایی است که در جنگ جهانی اول به عنوان گاز سمی مورد استفاده قرار گرفت و اکنون به طور گسترده برای کنترل آفات در کشاورزی، آزمایش ماسک گاز و اهداف آموزشی استفاده می‌شود.