ایرنا- «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا گزارش دولت دونالد ترامپ درباره به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی را مبهم دانست.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

پلوسی بامداد یکشنبه در توئیتی نوشت: گزارش طبقه‌بندی‌شده رییس جمهور ترامپ درباره «قانون اختیارات جنگی» بیش از آنکه به سوالات درباره زمان، روش و دلیل تصمیم برای خصومت‌ورزی علیه ایران پاسخ بدهد، سوالات بیشتری ایجاد می‌کند.

پلوسی همچنین در بیانیه‌ای که ضمیمه این توئیت کرد، نوشت: تصمیم بسیار غیرمعمول (دولت) برای طبقه‌بندی کردن این سند به بسیاری از نگرانی‌های ما اضافه کرده و حاکی از آن است که کنگره و مردم آمریکا در مورد امنیت ملی ما در بی‌خبری نگه داشته می‌شوند.

وی افزود: اقدام نظامی تحریک‌آمیز، تنش‌زا و نامتناسب دولت ترامپ همچنان نیروهای مسلح، دیپلمات‌ها و شهروندان آمریکایی و متحدان ما را به مخاطره می‌اندازد.

پلوسی در ادامه بیانیه خود نوشت: آغاز خصومت‌ها بدون کسب «مجوز به کارگیری نیروی نظامی» علیه ایران، بدون مشورت با کنگره و بدون ارائه یک راهبرد روشن و مشروع به کنگره یا عموم مردم انجام شد.

وی همچنین اعلام کرد: من به عنوان رییس مجلس نمایندگان بار دیگر تاکید می‌کنم که دولت یک گزارش توجیهی جامع و فوری درباره اقدام نظامی مرتبط با ایران و گام‌های مورد نظر بعدی به کنگره ارائه دهد. دولت باید با کنگره برای پیشبرد یک راهبرد تنش‌زای توام با حسن نیت همکاری کند تا از خشونت بیشتر جلوگیری شود.

پهپادهای آمریکایی بامداد جمعه به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق را به همراه هشت نفر دیگر در مسیر فرودگاه بغداد ترور کرده و به شهادت رساندند.

کاخ سفید با ارسال گزارشی کنگره را رسما درباره علت این اقدام تروریستی مطلع کرد.

طبق قانون اختیارات جنگی که سال ۱۹۷۳ به تصویب رسید، رییس جمهوری باید تا ۴۸ ساعت بعد از انجام حمله، کنگره را از «شرایطی که باعث به کارگیری نیروهای مسلح شده است» مطلع کند.

اقدام تروریستی ترامپ با واکنش شدید جهانی حتی طیف‌های دموکرات در آمریکا روبرو شد. همچنین هزاران آمریکایی روز شنبه در ۷۰ شهر آمریکا در اعتراض به اقدام تروریستی دولت ترامپ در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس تظاهرات کردند.