وزارت امور خارجه ایران دولت و پلیس فرانسه را در مواجهه با تظاهرات صنفی، قانونی، آرام و غیرمسلحانه مردم این کشور به پرهیز از کاربرد زور و خشونت عریان و رعایت حقوق آنها فراخواند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ایران دولت و پلیس فرانسه را به خودداری از کاربرد زور و خشونت علیه تظاهرکنندگان فراخواند.
 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  با انتشار فیلمی از برخورد پلیس فرانسه با تظاهرکنندگان در این کشور در صفحه توئیترش نوشت: «دولت و پلیس ⁧‫فرانسه‬⁩ را در مواجهه با  تظاهرات صنفی، قانونی، آرام و غیرمسلحانه مردم خود به پرهیز از کاربرد زور و خشونت عریان و رعایت حقوق آنها فرا می خوانیم.»
فرانسه و به ویژه پاریس پایتخت این کشور، از اواسط نوامبر ۲۰۱۸ به صحنه اعتراضات جنبش جلیقه زردها تبدیل شده، اگرچه اعتراضات این جنبش در اعتراض به طرح دولت ماکرون برای افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد، اما این اعتراضات به صورت هفتگی همچنان شنبه‌ها در حال برگزاری است.
لازم به ذکر است، دولت فرانسه همچنین پناهجویان و مهاجران را نیز هدف این سیاست قرار داده است.(اینجا بخوانید)

در هفته‌های گذشته نیز درگیری‌هایی بین معترضان و پلیس در پاریس و برخی شهرهای دیگر رخ داده است. معترضان در خیابان‌های پاریس علیه «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و پلیس شعار سر داده اند. 

اتحادیه‌های کارگری در فرانسه خواهان توقف برنامه ماکرون در زمینه اصلاح قانون بازنشستگی هستند، اما ماکرون می‌خواهد که سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش دهد.