​رئیس سازمان انژی اتمی اعلام کرد: این سازمان، ۷۸ درصد از سرزمین ایران را پوشش هوایی داده است تا هم‌زمان با اکتشاف اورانیوم، معادن دیگر مانند آهن، مس و عناصر نادر خاکی را نیز کشف کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی اکبر صالحی در گفتگویی با بیان اینکه دانش و تجهیزات ایران در زمینه هسته‌ای در سال‌های نخست انقلاب بسیار اندک بود، گفت: ما شیوه غنی سازی اورانیوم را نمی دانستیم و اطلاعات و دانشی در خصوص آب سنگین نداشتیم.
وی توسعه و موفقیت در حوزه دانش هسته ای را مدیون مقام معظم رهبری دانست و افزود: ایشان امکانات خاصی را برای سازمان انرژی اتمی فراهم کردند یعنی اجازه دادند سازمان بتواند با دریافت تسهیلات کار خود را پیش ببرد. در صورت نبود امکانات؛ پیشبرد اهداف با سرعت فعلی ممکن نبود.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: در زمینه فناوری هسته ای بسیار جلو هستیم و به مرحله اکتشاف هوایی رسیده ایم. همچنین مرحله استخراج نیز توسط نیروهای داخلی انجام می شود و تمام بخش های کار، بومی شده است.
صالحی با یادآوری این موضوع که در اکتشاف و استخراج هیچ گونه کمبودی در داخل وجود ندارد، اظهار داشت : به استثنای هلی کوپتری که برای اکتشاف باید از خارج کشور وارد شود تمام امکانات، خلبان ها و تفسیرکننده نقشه های برداشت شده، ایرانی هستند.

وی در خصوص اکتشافات از طریق هلی کوپتر، گفت : سازمان انرژی اتمی، ۷۸ درصد از سرزمین ایران را پوشش هوایی داده است،  گرچه هدف سازمان یافتن اورانیوم است اما معادن دیگر همزاد با اورانیوم مانند آهن، مس و عناصر نادر خاکی نیز مدنظر قرار دارند.
رئیس سازمان انرژی اتمی از اکتشاف ذخایر بسیار ارزشمند آهن در بخش هایی از کشور خبر داد و گفت : میزان ذخایر کشف شده از طریق هوایی بسیار چشمگیر و کاملا یقینی است. این موضوع با شرکت ایمیدرو مطرح شده است که در زمان مناسب اعلام خواهد شد.
صالحی همچنین به نیروگاه های هسته ای اشاره کرد و گفت: این نوع نیروگاه‌ها بسیار گران قیمت هستند به طوری که ساخت یک نیروگاه هسته ای هزار مگاواتی نیازمند حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری است اما تفاوت آن با نیروگاه عادی این است که طول عمر بالا در حدود ۷۰ تا ۸۰ سال دارند که می تواند سرمایه گذاری اولیه را بازگرداند.

وی تاکید کرد: یک نیروگاه هسته ای هزار مگاواتی سالانه نزدیک به ۱۱ میلیون بشکه سوخت فسیلی نیاز دارد که ۷۷۰ میلیون دلار هزینه در بر دارد، در صورتی که در نیروگاه هسته ای در طول سال تنها ۳۰ میلیون دلار سوخت مصرف می شود.//مهر


 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .