تصمیم بی ملاحظه ترامپ برای درگیری خصمانه با ایران جان آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بیانیه‌ای درباره تصویب قطعنامه محدود کردن اختیارات جنگی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در رابطه با ایران منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: امروز، با این قطعنامه درباره اختیارات جنگی، سنا در کنار مجلس نمایندگان به مسئوولیتی که ما به عنوان کنگره آمریکا برعهده داریم، عمل کرد و آن حفظ امنیت مردم آمریکا است.

تصمیم بی ملاحظه رئیس جمهور مبنی بر درگیری خصمانه با ایران بدون مشورت با کنگره همچنان جان نیرو‌های نظامی، دیپلمات‌ها و دیگران را به خطر می‌اندازد. با این وجود هفته هاست که دولت، کنگره و مردم آمریکا را در مورد اقدامات خود و نداشتن راهبرد و همچنین تهدیداتی که متوجه نیروهایمان است، در تاریکی و بی خبری نگه داشته است. اکنون بیش از ۱۰۰ نیروی ما در اثر حمله تلافی جویانه ایران به صدمات مغزی آسیب زننده مبتلا شده اند. با این وجود رئیس جمهور صدمات‌های ناشی از جنگ را تنها "سردرد" توصیف می‌کند و اعلام می‌کند که این موضوعی جدی نیست.

مجلس نمایندگان قدمی برای محدود کردن اقدامات خطرناک نظامی رئیس جمهور به رهبری الیسا اسلوتکین عضو کنگره و نجات جان آمریکایی‌ها برداشته است. ما همچنین طرح پیشنهادی باربارا لی عضو کنگره را تصویب کرده ایم. این طرح مجوز استفاده از نیروی نظامی ضد عراق را که در سال ۲۰۰۲ تصویب شده بود، باطل می‌کند و بر اساس طرح پیشنهادی رو خانا عضو کنگره هرگونه اختصاص بودجه برای اقدامات نظامی ضد ایران بدون مجوز کنگره را منع می‌کند. اکنون ما آماده می‌شویم تا قطعنامه مشترک سناتور کین (Kaine) را در هفته‌های آینده صویب کنیم.

رئیس جمهور باید به خواست کنگره و مردم آمریکا گوش فرا دهد و با کنگره بر سر یک راهبرد کاهش تنش که از جان و منافع آمریکایی‌ها محافظت کند، تعامل کند. آمریکا و جهان دیگر تحمل جنگ را ندارند.