کارشناسان متخصص در امور عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس معتقدند که دوره پادشاهی این کشورها و به ویژه حکومت آل سعود به پایان رسیده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری الخلیج‌آنلاین در گذشته بازداشت شاهزادگان و مسئولان بلندپایه عربستان به بهانه مبارزه با فساد صورت می‌گرفت؛ اما اخیرا موج جدید از این بازداشت‌ها در این کشور در ارتباط با احتمال وقوع یک کودتای سیاسی بوده است.
موج بازداشت شاهزادگان سعودی و تشدید تنش‌ها در خانواده سلطنتی حاکم بر عربستان بیانگر فروپاشی ستون اصلی ثبات آل سعود است که بر اساس آن شورای خانوادگی سعودی‌‌ها به اتفاق آراء پادشاه را انتخاب کرده و سایر اعضا به فرد انتخاب شده اعلام وفاداری می‌کردند.

اما دراین شرایط آشفته سعودی‌ها و بی‌کفایتی آل سعود٬ شورای خانوادگی آنها جایگاه خود را از دست داده و امکان انتخاب پادشاه به این شکل وجود ندارد.

ارتباط امنیتی ویژه‌ای که میان عربستان و ایالات متحده در خلال جنگ جهانی دوم شکل گرفت٬ این اطمینان خاطر را به سعودی‌ها داد که آمریکا به دلیل نیاز به نفت عربستان٬ از امنیت نظام سعودی در برابر تهدیدات خارجی حمایت خواهد کرد.

این ارتباط در وهله اول میان دو دولت بود؛ اما در دوره اخیر رابطع ریاض و واشنگتن اغلب حول ارتباط شخصی میان «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «جراد کوشنر» داماد وی می‌چرخد که مشخص نیست به کجا ختم شود.

همچنین در سال‌های اخیر ثبات داخلی نظام سعودی در سایه تنش‌های موجود برای رسیدن به قدرت و به ویژه اینکه ولیعهد جوان قصد نشستن بر تاج و تخت پدر را در زمان حیات وی دارد٬ به کلی دچار آشفتگی شده است.

شماری از کارشناسان در امور مربوط به عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس معتقدند که این پادشاهی‌ها در آستانه فروپاشی قرار دارند. به عنوان مثال پروفسور «کریستوفر دیویدسون» از دانشگاه «دورهام» انگلیس در کتاب «بعد از شیخ‌ها» نوشته که پادشاهی‌های کشورهای خلیج‌فارس به دلیل درگیری‌های داخلی و تحولات آنها در 2011 و میز افزایش فقر و سرکوب‌گری‌ها در آستانه فروپاشی قرار دارند.

این موضوع در رابطه با عربستان به دلیل سیاست‌های افراطی آن نسبت به سایر این کشورها بیشتر صدق می‌کند. درحال حاضر هزاران نفر از فعالان حقوق بشر در زنان‌های سعودی تحت وحشتناک‌ترین شکنجه‌ها قرار دارند و فعالان مخالف نظام عربستان در خارج از این کشور نیز همچون کانادا و اروپا و ایالات متحده همچنان تحت تعقیب مقامات سعودی هستند.

بیشتر بخوانید

عربستان|سوءاستفاده آل سعودا از «کرونا» برای موج جدید بازداشت‌ها

توبیخ عربستان از سوی سنای آمریکا/ تهدید به تغییر روابط به‌خاطر نفت

عربستان|بازداشت تعداد زیادی از فعالان در سایه گسترش کرونا

همچنین ناکامی‌ها و اشتباهات محمد بن سلمان طی این سالها٬ عربستان را در سایه افزایش جمعیت و اقتصاد نفتی آن وارد بحران‌های پیچیده‌ای کرده که هیچ افق روشنی برای خروج از آن دیده نمی‌شود.

پنج سال تجاوز عربستان در یمن که هیچ دستاوری برای سعودی‌ها نداشت و هزینه سیاسی ونظامی سنگینی به آنها تحمیل کرد٬ در کنار جنگ نفتی ریاض با کشورهای تولید‌کننده نفت که عضو اوپک هستند یا نیستند که منجر به کاهش قابل‌توجه قیمت نفت شده به اضافه آشفتگی های مربوط به روابط خانوادگی آل سعود٬ نظام عربستان را بیشتر از قبل به مرز نابودی نزدیک می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .