منتخبان مجلس یازدهم نماینده نشده تشکیل فراکسیون ها را آغاز کرده اند که این موضوع در جای خود تعجب برانگیز است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مجلس یازدهم هفتم خرداد ماه آغاز به کار میکند اما منتخبین مجلس یازدهم پیش از آنکه اعتبارنامه شان به تصویب برسد تشکیل فراکسیون های متعدد را آغاز کرده اند.

طبق قانون منتخبان هر دوره از مجلس شورای اسلامی بعد از افتتاح مجلس در هفتم خرداد همان دوره و بعد از تصویب اعتبارنامه شان در صحن مجلس، نماینده محسوب می شوند و قبل از آن نماینده نیستند و هیچ تصمیمی برای مجلس آینده نمی توانند بگیرند.

منتخبان مجلس یازدهم از مدت ها قبل از تشکیل مجلس و پیش از آنکه آنها قانونا نماینده شوند (اعتبارنامه های آنها بررسی شود) اقدام به تشکیل فراکسیون های متعددی کردند.

تا جاییکه جبار کوچکی‌نژاد منتخب رشت در رابطه با همین موضوع اعلام کرد که تعداد فراکسیون‌های مجلی آتی خیلی زیاد است.

در اینکه به نظر می رسد منتخبان مجلس یازدهم دغدغه هایی دارند و می خواهند نسبت به مجلس دهم عملکرد بهتری را از خود به مایش بگذارند شکی نیست اما این اقدام منتخبان مجلس یازدهم اشکلاتی دارد. هم از لحاظ قانونی و هم از لحاظ ساختاری.

طبق قانون منتخبان هر دوره از مجلس شورای اسلامی بعد از افتتاح مجلس در هفتم خرداد همان دوره و بعد از تصویب اعتبارنامه شان در صحن مجلس، نماینده محسوب می شوند و قبل از آن نماینده نیستند و هیچ تصمیمی برای مجلس آینده نمی توانند بگیرند.

اعتبار نامه هر منتخب مجموعه اطلاعات و مدارکی است که در ارتباط با سوابق کاری و نحوه انتخاب هر منتخب در پرونده وی قرار می گیرد و بعد از افتتاح مجلس و تعیین شعب پانزده گانه در مجلس، اعتبار نامه ها در این شعب مورد بررسی و نهایتا مورد تایید یا رد شعبه های بررسی کننده قرار می گیرد. بنابراین تا قبل از طی این مراحل مجلس نه مصوبه ای دارد و نه می تواند تصمیمی برای کشور و یا حتی خود مجلس بگیرد.

نکته بعدی این است که وقتی نمایندگان می خواهند در مجلس فراکسیونی تشکیل بدهند، فراخوان می دهند و تشکیل فراکسیون به اطلاع همه نمایندگان می رسد تا هر نماینده ای داوطلب بود، عضو آن شود.

بنابراین در حالی که هنوز مجلس تشکیل نشده و همه نمایندگان فرصت حضور در مجلس و یا تهران را نداشته، اینکه عده ای خود و در غیاب دیگر همکاران تصمیم بگیرند و برای مجلس فراکسیون تشکیل بدهند، محل اشکال است.

از طرف دیگر فراکسیون ها در مجلس یک تشکل غیر رسمی محسوب می شوند و به همین دلیل در هیچ یک از 241 ماده آئین نامه داخلی مجلس اسمی از فراکسیونهای مجلس ذکر نشده است.

فراکسیونها در مجلس بیشتر جنبه مشورتی بین نمایندگان همفکر و هم نظر در خصوص موضوعات مختلف دارند و قابلیت تصمیم گیری جهت اجرا ندارند.

 


 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .