سیروس عسگری راهی ایران شد

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر امور خارجه از عزیمت سیروس عسگری به ایران خبر داد و اعلام کرد که هواپیمای حامل این دانشمند ایرانی از آمریکا پرواز کرده است.
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در صفحه اینستاگرامش از عزیمت سیروس عسگری دانشمند ایرانی بازداشت شده از آمریکا به ایران خبر داد و با انتشار یکی از پیام‌های توئیتریش که خواستار آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا شده بود، نوشت: «سلام دوستان یک خبر خوب، هواپیمای حامل دکتر سیروس عسگری از آمریکا پرواز کرد. تبریک به همسر و خانواده گرامی ایشان.»
ظریف هشتم فروردین ماه در توئیتی در این باره نوشته بود: «ایالات متحده، چندین دانشمند ایرانی را بدون هیچ اتهامی و یا با اتهامات ساختگی تحریمی، به گروگان گرفته و آنها را آزاد نمی‌کند؛ حتی در شرایطی که دادگاه‌های خودش این اتهامات پوچ را رد کرده‌اند.ایالات متحده حتی از دادن مرخصی درمانی به افراد بیگناهی که در دوره شیوع کرونا در زندان‌هایی دهشتناک زندانی شده‌اند، خودداری می‌کند.هموطنان ما را آزاد کنید.»

EQ0n4rHjOPsf

 

 

 سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که عسگری ظرف دو سه روز آینده به ایران بازمی‌گردد. وی در این باره عنوان کرد: موضوع آقای عسگری تمام شده است و احتمال می‌دهم ظرف دو سه روز آینده به کشور باز‌گردد. اگر مشکل پرواز و موانع دیگری نباشد، انشاءالله به کشور برمی‌گردد.

وی افزود: برای ما امنیت زندانیان ایرانی که در آمریکا و اروپا حضور دارند و ما آنها را گروگان تلقی می‌کنیم، بسیار مهم است و این رایزنی‌ها ادامه دارد. ما آماده هستیم که زندانیان را تبادل کنیم و آنها را به کشورمان بازگردانیم.

خبرگزاری رویترز ۱۷ اردیبهشت ماه به نقل از یک مقام ایرانی و آمریکایی گزارش داد که واشنگتن «سیروس عسگری» دانشمند ایرانی را که به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا زندانی کرده بود، آزاد خواهد کرد.

محمدجواد ظریف نیز ۲۲ اردیبهشت ماه درباره وضعیت سیروس عسگری گفته بود: آقای سیروس عسگری انشاءالله به زودی به کشور بازمی‌گردد. ایشان آزاد است و مشکل اقامت در آمریکا دارد. از اتهامات واهی که علیه ایشان مطرح شده تبرئه شده است.به شدت فعال بودیم که زمینه را برای پرواز بازگشت ایشان فراهم کنیم و همه اقدامات انجام شده و اگر انشاءالله تست کرونای ایشان منفی بشود، ایشان می‌توانند با اولین پرواز بازگردد.

daM2yLJm2LEn

سیروس عسگری استاد دانشگاه صنعتی شریف توسط دادستانی آمریکا به کتمان حقیقت در گرفتن روادید، دور زدن تحریم‌ها و انتقال فناوری از آمریکا به ایران متهم و در حالی که از این اتهامات تبرئه شد، اداره مهاجرت آمریکا به بهانه نداشتن ویزا و حضور غیرقانونی در خاک آمریکا او را راهی زندان مخصوص افراد دیپورت شده کرده بود.

آیا این خبر مفید بود؟