جنگ نیروهای ترامپ با هزاران معترض آمریکایی در شهر پورتلند

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

شب گذشته در ادامه اعتراضات و درگیری‌ها، هزاران معترض آمریکایی در شهر پورتلند مقابل نیروهای فدرال صف کشیدند و خروج آن‌ها را از شهرشان خواستار شدند.

 جنگ نیروهای ترامپ با هزاران معترض آمریکایی در شهر پورتلند

S9JiOwdENv7k

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هزاران نفر از مردم شهر پورتلند ایالت اورگن آمریکا جمعه شب بار دیگر به خیابان‌ها آمدند تا علیه نژاد پرستی و خشونت پلیس و همچنین حضور نیروهای فدرال که دولت آمریکا برای سرکوب آن‌ها به این شهر اعزام کرده، اعتراض کنند. 

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس»، جمعیت عظیم معترضان شانه به شانه خیابان‌ها را پر کردند و با حمل پلاکاردهایی در حالی که به سمت دادگاه این شهر می‌رفتند،  شعار «جان سیاه‌پوستان با ارزش است» و «فدرال‌ها به خانه برگردند» سر دادند.  

در طول اعتراضات شبانه پورتلند تاکنون مامورال ترامپ ده‌ها نفر را در برخوردهایی که به خشونت کشیده شده، بازداشت کرده‌اند.

KklsdqeRY3xZ

دادستان عمومی این ایالت شکایتی را در خصوص بردن معترضان با خودروهای بدون علامت مطرح کرده بود که دیروز جمعه یک قاضی آمریکایی درخواست ایالت اورگن برای محدود کردن اقدامات ماموران فدرال در خصوص بازداشت معترضان را رد کرد.

«مایکل مسمان» قاضی منطقه‌ای آمریکا می‌گوید این ایالت فاقد جایگاه لازم برای شکایت از طرف معترضان است زیرا این دادخواست بسیار غیرمعمول با مجموعه‌ای از قوانین خاص است.

3pIrpv8kHOGX

مسمان در همین خصوص در یادداشتی نوشت: اورگن مدتی است که به دنبال مجوز محدودیت (نیروهای فدرال) از سوی ساکنانش است، نه برای مجروحان که قبل درباره آن‌ها این کار انجام شده بلکه برای ممانعت از آسیب زدن افسران فدرال (به معترضان) در روزهای آینده. این ترکیب، استاندارد اعطای چنین حرکتی را خیلی محدود می‌کند و این ایالت ثابت نکرده که در این مورد جایگاهی دارد.

درگیری‌ها در پورتلند باعث خشم بیشتر مردم شده و بحرانی دیگر را برای محدود کردن نیروهای فدرال رقم زده است. این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا درصدد اعزام این نیروها به سایر شهرهای تحت کنترل دموکرات‌هاست.

تاکنون مقامات آمریکایی زیادی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، انجام تحقیقاتی درباره نحوه برخورد مأموران فدرال با معترضان را خواستار شده‌اند.

MN2U5GcRbkGC

در مقابل خشونت نیروهای فدرال در استفاده از گاز اشک‌آور و سلاح‌های کمتر کشنده، معترضان هم ساختمان دادگاه شهر پورتلند را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

شهردار پورتلند هم از این حملات بی‌نصیب نبوده و روز چهارشنبه در حالی که در یک شب دیگر از اعتراضات علیه حضور نیروهای امنیتی فدرال، مقابل نرده‌های محافظ دادگاه فدرال ایستاده بود، با گاز اشک‌آور نیروهای فدرال مورد حمله قرار گرفت.

شهردار پورتلند پیش از این اقدام ترامپ در استفاده از پلیس فدرال برای سرکوب اعتراضات این شهر را «شنیع و منزجرکننده» توصیف و تأکید کرد که این اقدامات دولت ترامپ تنها به بدتر شدن اوضاع این شهر منجر خواهد شد و خواستار خروج نیروهای فدرال شده بود.

«جان سندوِگ» رئیس سابق آژانس گمرک و امور مهاجرتی آمریکا هم روز جمعه استفاده از مأموران فدرال برای سرکوب اعتراضات شهر پورتلند را محکوم کرد.

سندوگ در مصاحبه با  روزنامه «گاردین» گفت رئیس‌جمهور آمریکا از مأموران فدرال به ‌عنوان «جوخه نوچه‌هایش» استفاده می‌کند تا اعتراضات در بزرگ‌ترین شهر ایالت اورگن را سرکوب کند.

این سیاست‌مدار آمریکایی، با اشاره به تلاش ترامپ برای گسیل شمار بیشتری از مأموران فدرال به شیکاگو و آلبوکرک گفت، چنین سیاست‌هایی نشانه «فقدان رهبری در دولت ترامپ» است.

وی افزود: «معتقدم چنین کاری سوء استفاده از وزارت امنیت داخلی است. منظورم این است که رئیس‌جمهور واقعاً از این وزارت به‌عنوان جوخه‌ای از نوچه‌هایش استفاده می‌کند. این همان چیزی است که در حال وقوع است».

قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس سفید پوست این کشور، هفته‌هاست که اعتراضات سراسری در آمریکا و حتی در کشورهای غربی دیگر را علیه خشونت پلیس و نژاد پرستی به همراه داشته است.

AOa5B2Xgta2pyxoMBDd0V3yTm8KIVy2NTtcn8JozaKWC0o40xyv0vNhWqOPltF4TL4UioDNlxtGWv9iDe8JbigJmui8qeSYGm9ODUQ0KfDrO2SlLBuHnY5FuNnUl3NxKY9NaIaJDgpWqXYigD3UTBWlBQBlJsC7Aj8Y3oLRv