قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات بازارهای جهانی دیروز با ۰.۹۸ درصد افزایش به ۱۹۷۵ دلار و ۸۶ سنت اعلام شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

همزمان با افت شدید ارزش دلار و انتشار آمارهای منفی بی‌سابقه از رشد اقتصادی امریکا که سبب افزایش اقبال سرمایه‌گذاران به سمت بازارهای امن شده است، قیمت طلا روز جمعه افزایش یافت و بزرگترین رشد ماهانه از فوریه ۲۰۱۴ را تجربه کرد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۹۸ درصد افزایش به ۱۹۷۵ دلار و ۸۶ سنت رسید و فاصله چندانی با بالاترین رقم ثبت شده در تاریخ بازار طلا نداشت. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز نیز با ۰.۹۷ درصد رشد به ۱۹۸۵ دلار و ۹۰ سنت رسید. در ماه جولای طلا رشد ماهانه بیش از ۱۰ درصدی را به ثبت رساند.

یکی از عوامل اصلی رشد قیمت طلا کاهش ارزش دلار امریکا بود که بیشترین افت ماهانه در طی حدود یک دهه اخیر را به ثبت رساند.

در هفته اخیر آمارهای منتشر شده نشان داد که بر اثر شیوع گسترده کرونا اقتصاد امریکا در سه ماهه دوم سال شاهد شدیدترین رشد منفی از زمان رکود بزرگ بوده است. وضعیت آشفته سیاسی و مطرح شدن درخواست تعویق انتخابات ریاست جمهوری از سوی دونالد ترامپ نیز بر نگرانی سرمایه‌گذاران و اشتیاق آنها برای حضور در بازار طلا افزوده است.

به دلیل کاهش نرخ بهره در امریکا و سایر اقتصادهای بزرگ و همچنین بسته‌های محرک اقتصادی عظیم ارائه شده از سوی بانک‌های مرکزی جهان قیمت طلا در طی امسال میلادی حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

موسسه گلوبال ریسرچ در گزارشی اعلام کرد: «با توجه به قرار گرفتن نرخ بهره در نزدیکی صفر و حتی زیر صفر، افزایش نرخ تورم سبب بالا رفتن قیمت طلا خواهد شد.» این موسسه پیش‌بینی کرده که قیمت طلا در طی ۱۸ ماه آینده به ۳ هزار دلار برسد.