ماهواره ناسا فردا به زمین سقوط می‌ کند

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

یکی از ماهواره‌های بازنشسته و متروک ناسا که ۵۶ سال از عمر آن می‌گذرد، بامداد فردا یکشنبه ۹ شهریور به جو زمین سقوط خواهد کرد، البته طبق گفته متخصصان، هیچ خطری زمین و ساکنانش را تهدید نمی‌کند.داستان طولانی ماهواره ژئوفیزیک ناسا به پایان خود رسیده است. تصاویری از ماهواره متروک "OGO-۱" متعلق به ناسا در روز سه‌شنبه، ۲۵ اوت توسط پژوهشگران دانشگاه کاتالانیا آریزونا ثبت شده است که حاکی از سقوط قریب‌الوقوع این ماهواره به جو زمین است.

"رصدخانه ژئوفیزیک مدارگرد ۱" یا "OGO-۱" در سپتامبر ۱۹۶۴ به منظور مطالعه محیط مغناطیسی زمین و چگونگی تعامل سیاره ما با خورشید به فضا پرتاب شد. این ماهواره تا سال ۱۹۶۹ اطلاعات را جمع آوری کرد و در سال ۱۹۷۱ رسماً بازنشسته شد و از آن زمان تاکنون در سکوت در یک مدار بیضوی دو روزه شده است.

اما گویا نفس‌های "OGO-۱" به شماره افتاده است. مشاهدات جدید نشان می‌دهد که گرانش زمین سرانجام این ماهواره ۴۸۷ کیلوگرمی را به دام انداخته و پیش‌بینی می‌شود، همین هفته به جو زمین سقوط کند.

مقامات ناسا می‌گویند: پیش‌بینی می‌شود "OGO-۱" دوباره وارد یکی حضیض‌های خود شود، یعنی نقاط موجود در مدار فضاپیما که در نزدیکترین فاصله با سیاره ما قرار می‌گیرد و برآوردهای فعلی نشان می‌دهد که این ماهواره روز شنبه ۲۹ آگوست ۲۰۲۰، در حدود ساعت ۵ و ۱۰ بعد از ظهر منطقه زمانی شرقی(EDT) بر فراز اقیانوس آرام جنوبی تقریباً در نیمه راه بین تاهیتی و جزایر کوک وارد جو زمین خواهد شد.

با توجه به اینکه منطقه زمانی ما ۸ ساعت و نیم از منطقه زمانی شرقی جلو است، این ماهواره احتمالا ساعت ۰۱ و ۴۰ بامداد یکشنبه، ۹ شهریور به جو زمین سقوط خواهد کرد.

مقامات ناسا افزودند: این فضاپیما در جو نابود خواهد شد و هیچ خطری برای سیاره ما یا هر کسی که در آن است، ایجاد نمی‌کند و این یک اتفاق نهایی معمول برای فضاپیماهای بازنشسته است.

ابتدا تصور شد که این شیء یک سیارک است، اما تجزیه و تحلیل پژوهشگران دانشگاه کاتالانیا، پژوهشگران آزمایشگاه JPL ناسا در کالیفرنیای جنوبی و پژوهشگران مرکز هماهنگی اشیای نزدیک به زمین آژانس فضایی اروپا نشان داد که شیء مورد نظر یک سیارک نیست، بلکه ماهواره "OGO-۱" است.

ماهواره "OGO-۱" نخستین ماهواره در برنامه دارای ۶ فضاپیمای "OGO" بود که اعضای دیگر آن در سال‌های ۱۹۶۵، ۱۹۶۶، ۱۹۶۷، ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ به فضا پرتاب شدند. آن پنج ماهواره همگی در سال ۲۰۱۱ به زمین بازگشتند و بر فراز قسمت‌های مختلفی از اقیانوس سقوط کردند.