نمایندگان مجلس شورای اسلامی آیین نامه داخلی مجلس را برای تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی با حداقل اعضا تصویب کردند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز-چهارشنبه-مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده ۳۸ آیین نامه داخلی مجلس، جزئیات این طرح را تصویب کردند.

بنابر ماده واحده این طرح تبصره یک ماده ۳۸ قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به این ترتیب اصلاح شد؛ در دوره یازدهم، هیأت مشترک روسای شعب و هیأت رییسه مجلس می‌توانند حداقل اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی را تعیین کنند.

با تصویب این طرح، وضعیت کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی پس از گذشت چند ماه از عمر مجلس یازدهم تعیین تکلیف می‌شود.

در همین رابطه صبح امروز محمود احمدی بیغش در جریان بررسی طرح اصلاح آیین نامه داخلی در ارتباط با تشکیل کمیسیون حقوقی در اخطاری گفت: اگر مشکلی هست باید دنبال اصلاح آیین نامه باشیم بسیاری از کمیسیون‌های تخصصی داوطلب عضویت بیشتری نسبت به یکی از کمیسیون‌ها دارند.

وی اظهار داشت: این دوره شاهد هستیم که داوطلبان عضویت یکی از کمیسیون‌های تخصصی به حد نصاب نرسیده است حال باید بررسی کنیم چرا نمایندگان برای عضویت در این کمیسیون رغبت ندارند شاید به این دلیل  است که نهاد یا سازمانی پاسخگوی این کمیسیون نخواهد بود.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به احمدی بیغش گفت: در این دوره هم به این موضوع توجه و بررسی شده است، هم باید آیین نامه اصلاح شود؛ در این خصوص، دستور العمل تبصره یک آیین نامه اصلاح شد و با همین اصلاحات دچار مشکل شدیم که کمیسیونی شکل نگرفته است.

وی افزود: در شرایط کنونی چاره‌ای نداریم جز اینکه کمیسیون حقوقی شکل گیرد، اما آیین نامه به طور اساسی اصلاح خواهد شد که این کار در دستور کار کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس قرار دارد.