وزارت خارجه آلمان با تاکید بر بیانیه تروئیکای اروپایی یادآور شد آمریکا حق قانونی برای بازگرداندن تحریم‌های ایران را ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دفتر وزارت خارجه آلمان با درج بیانیه تروئیکای اروپایی در رد فعال سازی ساز و کار بازگشت به تحریم‌های گذشته از سوی آمریکا در حساب توییتری خود نوشت: تروئیکای اروپایی یادآور شد که آمریکا در ۸ می ‌سال ۲۰۱۸ با خروج از طرح جامع اقدام مشترک، به مشارکت در آن (برجام) پایان داد. به تبع این مسئله، تلاش آمریکا برای راه اندازی مکانیسم ماشه از هیچگونه اثر قانونی برخوردار نیست. ما همچنان متعهد به حفظ توافق هسته‌ای هستیم.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای ایران به ادعای دولت آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل واکنش نشان داده و اعلام کردند به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متعهد هستند.

در این بیانیه آمده است: سی روز از زمان تلاش آمریکا برای فعال سازی «ساز و کار بازگشت به تحریم‌های گذشته» که به اعضای برجام اجازه می‌دهد تا تحریم‌های چندجانبه علیه ایران را که در سال ۲۰۱۵ مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل لغو شده بود، بازگردانند، گذشته است.

سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس (E ۳) خاطرنشان کردند که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در ۸ می ۲۰۱۸، به عضویت خود در این توافق پایان داد و از آن به طور یکجانبه خارج شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: طبق بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ که آمریکا آن را برای شورای امنیت فرستاده است، اقدامات این کشور [در قبال برجام] فاقد اثر قانونی است. همچنین هر تصمیم و اقدامی که بر مبنای این بند اتخاذ شود نیز نمی‌تواند وجهه قانونی داشته باشد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شب گذشته در بیانیه‌ای با تکرار گزافه‌گویی‌های خود علیه کشورمان، ایران را بزرگترین تهدید برای منطقه خواند و مدعی شد: امروز، آمریکا از بازگشت تمام تحریم‌های سازمان ملل بر ایران از جمله تحریم‌های تسلیحاتی، که پیش‌تر لغو شده بودند، استقبال می‌کند.