در شرایط این روزهای اقتصاد ایران سوال مردم این است که چگونه می توانند سرمایه خود را حفظ کنند .

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

برای پولدار شدن آن هم در این شرایط نابسامان اقتصادی راه‌های مختلفی وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توانند به سرمایه گذاری درست در راه درست مثل بورس و سکه اشاره کرد.

در واقع مردم سوال می‌کنند که با توجه به ریسک بورس آیا باید قطعا در سکه سرمایه گذاری کرد یا اینکه بورس دوباره به حالت سابق خود باز می‌گردد؟

این مصاحبه را بخوانید تا تحلیل درستی از شرایط داشته باشید.

قیمت سکه

علی اصغر سمیعی رئیس اسبق کانون صرافان ایران گفت: افزایش قیمت ارز در کشور دلیل مشخصی دارد و آن هم تفاوت نرخ تورم، بهره و بیکاری در کشور ما و کشورهای حوزه دلار است.

سمیعی در باره نوسانات ناگهانی قیمت ارز گفت: مدیرت نادرست در بازار ارز و وجود نرخ‌های مختلف علت اصلی نوسانات ناگهانی نرخ ارز است البته اختلاف میان قیمت ارز تزریقی از طرف بانک مرکزی و نرخ بازار تاثیر بسزایی بر قیمت آن دارد.

سکه و دلار

او بیان کرد: در حقیقت علت حرکت ناگهانی رو به بالای قیمت ارز، نگه داشتن فنر قیمت به میزانی پایین تر از نرخ واقعی است که باعث جمع شدن انرژی قیمت می‌شود و زمانی که این انرژی از فنر خارج می‌شود باعث ایجاد حباب در قیمت می‌شود که میزان آن به شدت و مدت فشرده نگه داشتن فنر و انرژی ذخیره شده دارد.

رئیس اسبق کانون صرافان ایران تصریح کرد: زمانی که حباب قیمتی در بازار ارز ایجاد شود باید آن را مدیریت کرد که در غیر اینصورت به شرایط موجود در بازار واگذار می‌شود چراکه با وجود دخالت سوداگران و سود جویان و با ایجاد نوسان و تلاطم به وجود آمده در بازار این حباب قیمتی چندین بار پر و خالی می‌شود، به بیان دیگر در روز‌های مختلف قیمت‌ها با نوسانات ۵ تا ۱۰ درصدی مواجه می‌شوند که این تغییرات برای افراد سوداگر سود آور است، اما برای مردم عادی بسیار خسارت بار خواهد بود.

 علت گرانی طلا و ارز مشخص شد

سمیعی در باره نرخ واقعی ارز بیان کرد: قیمت واقعی ارز با وجود چند نرخ در بازار قابل برآورد منطقی نیست، اما اگر نرخ‌های مختلف کنار گذاشته شود و سیستم تک نرخی ارز از طرف مسئولان اقتصادی پذیرفته شود نرخ دلار به قیمت واقعی خود نزدیک می‌شود و چه بسا کاهش میابد.

او تصریح کرد: اگر تفاوت معنی داری در نرخ‌های تورم، بهره و بیکاری بین کشور ما و کشورهای حوزه دلار ادامه داشته باشد، قیمت‌ها رو به افزایش خواهد بود و همچنین بالا رفتن قیمت‌ها اگر حساب شده و طبق برنامه و تصمیم و نظارت بانک مرکزی و با شیب ملایم انجام شود، که باعث ایجاد تلاطم و نوسان بیش از یک تا دو درصد در روز در بازار نباشد بسیار ماکانیسم مناسبی است اما آنچه که برای بازار ارز سبب ایجاد تلاطم و نوسان در قیمت می‌شود چند نرخی و رانتی و دستوری بودن قیمت‌ها است که باعث ایجاد نوسانات ۵ تا ۱۰ درصدی در بازار می‌شود.

چرا قیمت سکه افزایش یافت؟

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر گفت: اونس جهانی طلا در نخستین هفته مهر ۹۹ حدود ۱۰۰ دلار کاهش قیمت داشته است که با کاهش اونس طلا نرخ سکه نیز باید روند نزولی داشته باشد، اما ۲ عامل بسیار مهم سبب شد که قیمت آن در این هفته با روند صعودی همراه باشد.

او افزود: افزایش نرخ دلار و میزان تقاضا در بازار را می‌توان از عوامل تاثیرگذار در افزایش نرخ ارز دانست که در نخستین هفته مهر ۹۹ شاهد افزایش ۲ هزار و ۱۵۰ تومانی نرخ دلار در بازار آزاد بوده‌ایم بنابراین با افزایش قیمت ارز، تقاضا نیز در بازار افزایش یافت که به دنبال در قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید، نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی حباب ایجاد شد.

کشتی آرای تصریح کرد: در این هفته قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با ۳۰۰ هزار تومان افزایش به قیمت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ومان رسید هم چنین هر قطعه سکه طرح جدید با افزایش ۵۳۰ هزار تومانی به نرخ ۱۳ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان داد و ستد شد.

او اظهار کرد: نیم سکه به قیمت ۷ میلیون تومان رسید که این رقم بیانگر افزایش ۲۵۰ هزار تومانی آن در نخستین هفته مهر ۹۹ است. ربع سکه نیز ۲۰۰ هزار تومان گران شد و به مبلغ ۴ میلیون تومان به فروش ‌رسید همچنین قیمت سکه یک گرمی نیز ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

قیمت هر مثقال طلای آب شدهه نیز با ۵۶۰ هزار تومان افزایش به قیمت ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید و نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۳۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

افزایش تقاضا در بازار سبب ایجاد حباب قیمتی در قیمت سکه شده است که این حباب درحال‌حاضر با افزایش نسبت به هفته گذشته به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

روند قیمت طلا و سکه در روز‌های آینده قابل پیش‌بینی نیست چراکه تحولات سیاسی و اقتصادی با سرعت زیادی پیش می‌رود و نمی‌توان نظر قطعی برای آن ارائه کرد، اما پیش‌بینی می‌شود قیمت جهانی طلا با افزایش یا کاهش شدید همراه نباشد.

بازار سرمایه در فاز استراحت به سر می‌برد

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه جواهر در باره وضعیت بازار سرمایه در نخستین هفته مهر ۹۹گفت: روزهای پایانی فصل تابستان مصادف با آغاز هفته بود که به صورت سنتی در انتهای شهریور کارگزاری‌ها اعتبار کمتری اختصاص می‌دهند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در انتهای سال مالیشان بیشتر تمایل به شناسایی سود دارند.

او افزود: در روزهای ابتدایی هفته شاهد اُفت شدید شاخص کل بورس بوده‌ایم اما در آخرین روز معاملات روند بازار تغییر کرد و شاخص کل با رشد مواجه بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به طور کلی بازار سرمایه در فاز استراحت و اصلاح قیمت است و این روند را در روزهای آینده ادامه می‌دهد.

دارابی اظهار کرد: با توجه به اینکه بازار در مرحله اصلاح قیمت است قضاوت برای روند صعودی شاخص زود است اما در روزهای آینده روند نزولی و صعودی را در شاخص کل تجربه خواهیم کرد.

او گفت: زمانی که قیمت سهام‌ها کاهش یابد زمان خوبی برای خرید آن است که معمولا افرادی که در بازار سرمایه حرفه‌ای هستند این وقت را فرصت می‌دانند و آن را شناسایی می‌کنند اما افرادی که تجربه کمی در بازار دارد عجله نکنند تا بازار به دوران رشد خود باز گردد.