فارس/ بشار اسد در ارتباط با حضور نیروهای ایرانی در خاک سوریه تأکید کرد: «نیروهای ایرانی نداریم این کاملا واضح است. آنها از سوریه حمایت می‌کنند؛ کارشناس نظامی اعزام می‌کنند و با نیروهای ما همکاری دارند؛‌ در کنار ارتش سوریه حضور دارند».

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

اسد در ادامه گفت: «بگذارید به یک مثال عملی اشاره کنم: حدود یک سال پیش آمریکایی‌ها برای مجاب کردن ایرانی‌ها در خصوص اینکه آنها باید در فاصله هشتاد کیلومتری از مرز با ارتفاعات جولان اشغالی باشند به روس‌ها اطلاع دادند. با آنکه آنجا سرباز ایرانی نبود! با این حال ایرانی‌ها بسیار انعطاف‌پذیر بودند و گفتند: باشد، کادر ایرانی در جنوب آن خط نخواهد بود. آمریکایی‌ها گفتند که اگر بر سر این مسئله توافق کنیم از بخش شرقی اشغال شده سوریه در مرزهای عرب یا منطقه موسوم به "التنف" خارج می‌شویم؛ اما چیزی رخ نداد و آنها خارج نشدند».

اسد افزود: «مسئله ایران بهانه‌ای برای ادامه اشغال خاک سوریه و حمایت از تروریست‌هاست. آنها از این مسئله به عنوان یک ماسک برای پنهان کردن مقاصد حقیقی‌شان استفاده می‌کنند. تنها راه برای اجرای چیزی‌هایی که آنها می‌گویند این است که سوریه یک کشور بازیچه دست آمریکا شود. این چیزی است که آنها می‌خواهند نه چیز دیگری. بقیه چیزی‌هایی که درباره آن صحبت می‌کنند دروغ و ادعاهایی جعلی است بنابراین فکر نمی‌کنم تا زمانی که آنها نخواهند رفتار خود را تغییر دهند، راه حل واقعی در ارتباط با آمریکایی‌ها وجود نخواهد داشت».