از این پس نیز بانک مرکزی در کنار بخش خصوصی، تمام تلاش خود برای تأمین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از روش‌های مختلف به‌کار خواهد بست و اجازه نخواهد داد از این ناحیه فشار بیشتری بر مردم وارد شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

برخی کارشناسان اقتصادی در واکنش به تحریم‌های ثانویه آمریکا، می‌گویند که این تحریم‌ها شامل بانک‌هایی می‌شود که نقش تعیین‌کننده‌ای در تجارت خارجی ایران ایفا نمی‌کنند. تامین سرمایه امین، بانک کشاورزی، بانک مسکن، بانک رفاه کارگران، بانک شهر، بانک اقتصاد نوین، بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک حکمت ایرانیان، بانک ایران زمین، بانک اسلامی همکاری منطقه‌ای، بانک کارآفرین، بانک خاورمیانه، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک توسعه تعاون و بانک گردشگری» ازجمله 18 بانکی هستند که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته‌اند.

واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی

رئیس‌کل بانک مرکزی در واکنش به خبر فوق، با تاکید بر اینکه تسری تحریم‌های ثانویه به باقی‌مانده بانک‌های ایرانی بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا انجام شده است، گفت: بانک‌های خارجی عملا معافیت‌ها و مجوزهای لازم را برای تأمین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده‌اند. همتی تاکید کرد: هرچند در ماه‌های گذشته برای تامین دارو و غذای مردم به‌خاطر فشار حداکثری به‌شدت در مضیقه بودیم، ولی تاکنون از مسیرها و روش‌هایی اجازه ندادیم هیچ‌گونه کمبودی در کشور ایجاد شود. از این پس نیز بانک مرکزی در کنار بخش خصوصی، تمام تلاش خود برای تأمین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از روش‌های مختلف به‌کار خواهد بست و اجازه نخواهد داد از این ناحیه فشار بیشتری بر مردم وارد شود.

تحریم‌ها تاثیری بر کانال بشردوستانه ندارد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس نیز اظهار کرد: بعید می‌دانم این تصمیم تاثیری بر عملکرد SHTA داشته باشد چون براساس توافقات، تحریم‌ها نباید تاثیری بر آن داشته باشد و حاصل توافق اوفک و وزارت امور اقتصادی سوئیس (سکو) است. شریف نظام مافی در گفت‌وگو با ایلنا افزود: اصلا ماهیت کانال بشردوستانه بر این اساس است که تحریم‌ها بر بخش دارو، غلات و تجارت بشردوستانه بی‌تاثیر باشد. او ادامه داد: باید توجه داشت که 25 روز تا انتخابات آمریکا باقی مانده است از همین روی  بعید می‌دانم در این بازه زمانی دولت ترامپ مانع این مبادلات شود. نظام مافی تصریح کرد: البته سیستم بانکی ما پیش از این قفل شده بود و عملا به دلیل تحریم و FATF ارتباط آنچنانی با دنیای خارج نداشت بنابراین اعلام اخیر تاثیر آنچنانی هم نخواهد داشت. در واقع آمریکا فقط بقال‌های کشور را تحریم نکرده است. نظام مافی این تصمیم دولت ترامپ را در آستانه انتخابات تبلیغاتی دانست و افزود: گروه ضد ایرانی ترامپ زمین بازی را به‌گونه‌ای می‌چیند تا شرایط برای دولت بعدی و حتی تا تحویل دولت در سه ماه آینده دشوار شود بنابراین اقتصاد ایران و فعالان اقتصادی سه ماه سختی را پیش رو دارند. رضا پدیدار - رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران هم به ایسنا، اظهار کرد: با توجه به تلاش ایالات متحده ‌آمریکا و هم‌پیمانانش برای انزوای بیشتر دولت ایران در عرصه تعاملات نفتی جهان، به وزارت نفت پیشنهاد می‌دهیم که با وجود اعمال برخی محدودیت‌ها برای حضور و نقش‌آفرینی نماینده دولت در اوپک، به بخش‌ خصوصی این فرصت و امکان داده شود تا به‌عنوان نماینده ایران در نشست‌ها و تصمیم‌گیری‌های این سازمان بین‌المللی حضور یافته و از تمامیت صنعت نفت ایران در جهان دفاع کند.