سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس به مناسبت روز بزرگداشت حافظ در حساب شخصی خود در توییتر نوشت که حافظ به تنهایی یکی از اثربخش ترین شعرای بزرگ جهان بر بسیاری از شعرا، فلاسفه و اهل عرفان و حکمت است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

متن پیام توییتری بهرام قاسمی به شرح زیر است:

سرود مجلست اکنون فلک به رقص آرد

که شعر حافظ شیرین سخن ترانه توست

حافظ این فرزانه لولی وش پر شور و شر عاشق و عارف، سرگردان میان مسجد و میخانه، حریم و حرم در کوچه رندان برساخته، رند و رهپوی هماره و خستگی ناپذیر در گذر و گذار میان زمین و آسمان و همواره در سیر و سلوکی بی همتا که نه در عالم خاکی و جهان کوچک و زمینی تاب آرد و نه در آسمان و فارغ از قیل و قال مدرسه و خانقاه و دیر خرابات تواند ماند، در سعی خود می کوشد جهان کوچک ناچیز پنداشته خود را به اوج بی نهایت ها پیوند دهد.

حافظ در بیان و کلام خود به تمام هنروری و هنرمندی، سرگشته و سرگردان، انسان را به سیری بی منتها در صور خیال می برد و با بهره مندی از ذوق و اندیشه و جهان بینی حافظانه و با وجدانی بیدار و آگاه به هر آنچه در جهان کوچک او در حال گذر است، با معرفت و یاری جستن از سرچشمه دل و جان و از سوی دیگر با آگاهی و بهره مندی از کلام و فلسفه و عرفان و حکمت و همه آثار پیشینیان خود و باهمه ی داشته های خود جهانی را تصویر و تصور می کند که در شعر و ادب و فرهنگ و عرفان و حکمت درخشش و افلاک نشینی خود را دارند. حافظ با بیشترین فاصله ها از  تمامی این قله های بی شمار در هر کجا، جلوه‌گر اندیشه و ترانه و شعر و رندی های متعالی خود خواهد بود. 

حافظ به دوران خود آوازه اش از ایران زمین عبور کرد و رفته رفته جهانی شد. او میراث بزرگ ایرانی –اسلامی سرزمین ماست که در جای جای جهان اشعارش خوانده می‌شود و هرکس به قدر وسع و فهم و همت خود از آن ادراک و احساس بر می گیرد. حافظ خود به تنهایی یکی از اثربخش ترین شعرای بزرگ جهان بر بسیاری از شعرا، فلاسفه و اهل عرفان و حکمت است. نام او برای همیشه ی تاریخ در کشور ما و در هر خانه و کاشانه ای طنین انداز است و با استمداد از دیوان و غزلیات پر رمز و راز او، بسیاری گره از زلف یار می گشایند و از او خاضعانه و از سر دل یاری و مدد می جویند. 

او که قرآن می‌خواند به چهارده روایت، الهام بخش هر فکر و اندیشه ای است و ایهام و ابهام و تنوع و تکرار در سروده های عاشقانه و عارفانه اش از او لسان الغیب آفریده است. حافظ نماد و نمود دیگری از جلوه های تمدن و فرهنگ و میراث عظیم ما و  پندآموز صد معماست. 

روز بیستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ این معجزت و اعجاز بی بدیل، فاخر و ماندگار و به یادگار میراث ایران زمین برای همه ی جهانیان، گرامی باد.