هوشمندسازی مرزهای ایران تا ۳ سال آینده/ فرمانده مرزبانی کشور: از کولبر مجاز حمایت می‌کنیم

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

فرمانده مرزبانی کشور با بیان این‌که از کولبر مجاز حمایت می‌کنیم گفت: برای هوشمندسازی حوزه مرزهای کشور، سند تحولی تدوین شده و طی برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، هوشمند‌سازی مرزبانی طی سه سال آینده باید محقق و اجرایی شود.
هوشمندسازی مرزهای ایران تا ۳ سال آینده/ فرمانده مرزبانی کشور: از کولبر مجاز حمایت می‌کنیم
به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه جام جم گفت‌وگویی با سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده مرزبانی کشور درباره وضعیت امنیت مرزهای کشور انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

وضعیت امنیتی مرزهای کشور

XhzThFgqCe9B

- در حال حاضر در بهترین وضعیت امنیتی مرزهای کشور قرار داریم و مرزهای کشور عزیزمان و همچنین مناطق مرزی آماده و مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف است.

- سرمایه‌گذاری در صنایع کشاورزی و تبدیلی و فرآوری که می‌تواند به ماندگاری جمعیت در مناطق مرزی و شکوفایی اقتصادی و رفاه مردم مرزنشینان که مرزبانان واقعی کشور هستند، منجر شود.

وضعیت انسداد مرز در جنوب استان سیستان و بلوچستان

- استان پهناور سیستان و بلوچستان در جنوب‌شرق کشور، با سه کشور پاکستان، افغانستان و عمان همسایه است و وضعیت سیاسی حاکم بر دو کشور افغانستان و پاکستان و دخالت برخی از کشورها باعث شده تا شاهد نابه‌سامانی در حوزه امنیتی، قاچاق و اقدامات تروریستی باشیم.

- از طرفی کشت و تولید موادمخدر در کشور افغانستان و فعالیت باندهای مافیایی موادمخدر و تلاش برای انتقال آن از مسیر ایران به سایر کشورها یکی از چالش‌های مرزی استان است.

- با درخواست رئیس‌جمهوری و موافقت رهبر معظم انقلاب برای انسداد مرزهای جنوب‌شرق کشور صد میلیون دلار اختصاص یافته که این اعتبار سرعت کار انسداد مرزهای جنوب‌شرق کشور را شتاب بخشیده، اما کافی نیست.

- جمهوری اسلامی ایران به صورت یکجانبه نمی‌تواند انسداد مرز را انجام دهد و در این زمینه توافقاتی با تلاش ستادکل نیروهای مسلح با پاکستان انجام شده که این کشور نیز انسداد مرز را آغاز کرده و با ایجاد موانع سیم خاردار و فنس‌کشی، بخشی از نوار مرزی را مسدود کرده که اگر این روند ادامه داشته باشد، بسیار امیدوارکننده خواهد بود.

هوشمندسازی مرزهای ایران تا ۳ سال آینده

- تحقق مرزبانی هوشمند یکی از اولویت‌های مهم است، این موضوع باعث تقویت و ارتقای توان عملیاتی مرزبانان خواهد شد. تاکنون اقدامات موثری در مرزها انجام شده و اشراف و تسلط بر اوضاع، باعث افزایش کشفیات در حوزه قاچاق و غیره شده است.

- برای هوشمندسازی حوزه مرزهای کشور، سند تحولی تدوین شده و طی برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، هوشمند‌سازی مرزبانی طی سه سال آینده باید محقق و اجرایی شود تا به مرزبانی هوشمند در تراز انقلاب اسلامی برسیم.

- یکی از اولویت‌های مهم هوشمندسازی نظارت و کنترل الکترونیکی و هوشمندسازی یکپارچه مرزهای کشور، بهره‌برداری از فناوری، ابزارهای نوین نظارت کنترلی، سامانه‌ها و سنسورهای هوشمند برای پایش است که استفاده از این تجهیزات باعث کاهش اتکا به نیروی انسانی و ارتقای توانمندی در اجرای مأموریت‌ها، خصوصا در حوزه مبارزه با قاچاق شده است.

وضعیت قاچاق سوخت و کالا و برخورد با قاچاقچیان این حوزه

- متاسفانه تفاوت فاحش قیمت فرآورده‌های نفتی در ایران با کشورهای همسایه و توجه مرزنشینان کشورهای همسایه به بازارهای داخلی و تلاش برای قاچاق کالا به ایران، باعث گسترش پدیده قاچاق سوخت و قاچاق کالا شده است.

- در این زمینه با تلاش و کوشش مرزداران، استفاده از تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی، تعامل و هم‌اندیشی با دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط، برقراری ارتباط با سران ‌طوایف، ریش‌سفیدان و متنفذین محلی و... با پدیده قاچاق کالا و موادمخدر مبارزه می‌شود و این کار یکی از رسالت‌های اصلی مرزبانی نیروی انتظامی در مرزهای ایران اسلامی است.

- از ابتدای سال جاری تا کنون از خروج ۹ میلیون و ۵۳۲هزار و ۳۳۰لیتر سوخت قاچاق که سرمایه ملی محسوب می‌شود، از مرزهای کشور جلوگیری شده و از ورود هزاران تریلیون ریال انواع کالای قاچاق که ورود آنها به کشور ضربه سنگینی به تولیدات داخلی کشور وارد می‌کرد، جلوگیری شده است. 

افزایش ۹۴درصدی کشفیات مواد مخدر

- حضور نامشروع آمریکا در منطقه موجب افزایش تولید مواد مخدر در کشور افغانستان شده است، طی ۲۰ سال گذشته که پای آمریکا به کشور افغانستان باز شده، کشت و تولید مواد مخدر از ۲۰۰ تن در سال به ۹۰۰۰ تن رسیده است.

- جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به همسایگی با کشور افغانستان در واقع در لجمن- خط مقدم- مبارزه با مواد مخدر در مرزهای جنوب شرقی، شرق و جنوبی قرار دارد و مرزبانان نیروی انتظامی در شش ماهه گذشته سال جاری موفق به کشف ۶۸ تن انواع مواد مخدر در مرزهای کشور شدند که نسبت به سال گذشته ۹۴ درصد افزایش یافته است. 

از کولبر مجاز حمایت می‌کنیم

- مرز طبق قانون تعریف دارد؛ هرگونه تردد غیرمجاز در مرز جرم تلقی می‌شود، گاهی مصاحبه‌هایی را شاهدیم که آگاهانه و ناآگاهانه عنوان می‌کنند که مرزبانی با کولبران برخورد کرده، در صورتی که کولبر مجاز مورد حمایت مرزبانی است

- اگر اقدام کولبران قانونی و در چارچوب وظایف باشد، مرزبانی امنیت آنها را برعهده خواهد گرفت تا به شکل قانونی و در کمال امنیت به کولبری خود بپردازند.