سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی به سوء برداشت‌ها از سخنان رئیس‌جمهور و حمله به دولت و روحانی واکنش نشان داد و با بیان اینکه بنای دولت بر تعامل با مجلس شورای اسلامی است، گفت: معاونت امور مجلس و معاونت حقوقی از منظر قانون اساسی موضوع توهین به رییس جمهور را از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری می کند و معتقدیم مدعی العموم باید به این موضوع از منظر عمومی جرم ورود کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مهمترین بخش اظهارات علی ربیعی به شرح زیر است:

واکنش به برداشت‌ها از سخنان رئیس جمهور و حملات علیه دولت

* دو گروه عامدانه به سوء برداشت ها دامن می زنند. 

* یگ گروه اتاق فکر های تحریم و جنگ افروزان کنار کاخ سفید هستند که از هر فرصت، سخن و کلامی برای حمله به دولت جمهوری اسلامی ایران و نیل به اهداف ضد ایرانی و ضد انسانی خود استفاده می کنند.

* اهداف آنها القاء بی ثمر بودن مقاومت ملت و دولت به هم ریختگی امور و تضعیف دولت ایران است و این نتیجه گیری که ایران مسیری جز تن دادن به خواست های قلدرمابانه ترامپ ندارد.

* گروه دوم طیفی از مخالفان و معارضان دولت هستند من از واژه مخالف و منتقد استفاده نکردم ما هم به مخالف و هم به منتقد احترام می گذاریم اینها گویی در یک جنگ خصمانه علیه دولت قرار گرفته اند وگرنه منتقد و مخالف همیشه مورد احترام ما بوده است که از هر سخن و نظر رییس جمهور برای تخریب غیراخلاقی و غیراسلامی و حمله به دولت و ایشان به منظور اهداف کوتاه مدت سیاسی و کسب قدرت و پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات، خود سوءاستفاده می کنند. 

* ایا هدف پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات است.

* بیان اینکه مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح، طرح یک بیان علمی پیرامون واقعه تاریخی صلح حضرت امام حسن (ع) در شب شهادت ایشان بود که گروه دوم تفسیرها و خوانش های محفلی، خطی، سیاسی و جناحی از آن کردند.

* در شرایطی که بیش از هر زمان دیگر تحت فشار بین المللی هستیم ، هدف از این همه دولت زدایی چیست؟

پیگیری موضع توهین به رئیس جمهور از طریق هیئت نظارت

* بنای دولت بر تعامل با مجلس شورای اسلامی است و معاونت امور مجلس و معاونت حقوقی از منظر قانون اساسی موضوع توهین به رییس جمهور را از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری می کند و معتقدیم مدعی العموم  باید به این موضوع از منظر عمومی جرم ورود کند.

* اولا طبق نظر مقام معظم رهبری و حتی بیانات اخیر ایشان که به صراحت و روشنی بیان نمودند، توهین جایز نیست و خلاف شرع است، به نظرم اینگونه افراد به رغم ادعایشان، آموزه های رهبری را اساسا درونی نکرده اند و یا شاید اعتقادی ندارند.

* همینجا هم از بیانات مقام معظم رهبری که فاصله بین نقد و توهین را مشخص کردند تشکر می کنم. این الگو می تواند یک رویه عادلانه برای تشخیص مردم اظهارات دلسوزانه  باشد.

* ثانیا این توهین ها و تهدیدها موضوعی نیست که شاکی خصوصی یا دولتی بخواهد، اهانت به رییس جمهور در حیطه جرائم عمومی قرار دارد و انتظار این است که مثل بسیاری از زمینه های دیگر، مدعی العموم اقدام لازم انجام دهند.

* همچنین هیات نظارت بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اینگونه موارد بوجود آمده است، گزارش همه توهین ها از سوی معاون امور مجلس رییس جمهور به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

تکذیب شایعه نفوذی بودن رئیس جمهور

* این گونه اظهارات یک خجالت ملی است، و به شعور ملت و صندوق رای توهین می‌شود.

* تجربه ما نشان داده که نفوذ همواره در افراط و بهم زدن اوضاع نهفته است.

پایان تحریم تسلیحاتی ایران

* ما از ابتدا اعتقاد داشتیم که تحریم تسلیحاتی ایران غیرقابل قبول بوده، این تحریم مبتنی بر ایران هراسی دروغین بود و توسط ترامپ، نتانیاهو دنبال شده است و از اساس فاقد وجاهیت بوده است. 

* نتیجه این تحریم ها در طول زمان، چیزی جز تقویت خوداتکایی در تولیدات دفاعی کشور نبود.

* نه این تحریم ها، توانایی دفاعی ایران را محدود کرده است و نه امروز با برداشته شدن این محدودیت ها در مسیری که در پیش گرفته بودیم، تغییر تازه ای خواهد افتاد. 

* ما از تبدیل شدن این منطقه به انبار تسلیحات نگرانیم و آمریکا را به خاطر فروش افسار گسیخته تسلیحات به منطقه مسئول و پاسخگو می دانیم. 

* جمهوری اسلامی ایران قصد ندارد که به مسابقه تسلیحاتی در این منطقه که در خدمت منافع مالی شرکتهای تولید کننده تسلیحات است، بپیوندد. 

* شکسته شدن حصر تسلیحاتی کشورمان به نوبه خود نوید بخش عقب نشینی های دیگر از جمله رفع سایر تحریم های ظالمانه در همه عرصه های اقتصادی و مالی و بانکی و سایر اقلام بشری می تواند باشد.

* به بیان روشن تر همان مقاومت و همان ایستادگی بر مواضع اصولی و حقوقی که زمینه ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد در منتهای منطقی خود ثمرات دیگری در عرصه های اقتصادی به دنبال خواهد داشت که از هم اکنون واکنش سراسیمه تحریم گران و سوداگران تنش را بر انگیخته است.

*  هوچیگری تحریم گر در باره رفع تحریم تسلیحاتی ریشه در همین ایران هراسی دیوانه وار دارد‌.

* در حال حاضر در این زمینه برنامه ای خاص نداریم البته هر زمان که بر اساس نیازهای مشروع و معقول دفاعی لازم بدانیم و به همان ترتیبی که بر اساس عرف رایج بین المللی و حق ذاتی هر کشور در دفاع از خود فهمیده می شود، اقدام خواهیم کرد.

* ایران تاکنون هیچ جنگی را به راه نیانداخته و معتقدیم امنیت با اراده مردم و خودکفایی محقق می شود.

* در سال هایی که تحت تحریم تسلیحاتی بودیم چاره ای جز تحقیق و توسعه بر روی صنایع دفاعی بومی نداشتیم. پس از گذشت این سالها، امروز ما مزیتهای بالایی در تولید محصولات خاص دفاعی داریم و حاضریم که در صورت تقاضا از سوی خریداران، به باشرایط خاص خود اقدام کنیم.

* جمهوری اسلامی ایران، خطوط قرمز و ملاحظاتی برای معاملات تسلیحاتی خواهد داشت. دکترین معاملات تسلیحاتی ما جدای از دکترین دفاعی ما نیست.

* آنها خیلی خوب می دانند که ایرانیان در قرون اخیر هیچگاه آغاز گر تهاجم نظامی به هیچ کشوری نبوده اند.

* سلاح ایرانی در این کشور همواره پشتوانه صلح و امنیت سرزمینی و منطقه ای بوده است.

* ایرانی ها عاشق سلاح نیستند عاشق صلح و ثبات و همزیستی و همکاری های منطقه برای توسعه پایدار هستند.

* سلاح ایرانی فقط یکی از مولفه های ضرور در حوزه های دفاعی بوده است.

* قدرت دفاعی ایران یک قدرت ترکیبی و چند وجهی است که در ظل قدرت معنایی و تمدنی آن مفهوم اصلی خود را می یابد.

* ما بر این اساس در همه حوزه های منطقه ای در شمال و جنوب و شرق جغرافیای زیست خود، نقشی سازنده داشتیم.

* طی همین روزها، جهان و منطقه ما شاهد رفتار سازنده و صلح طلبانه ما در مناقشات منطقه ای قفقاز می باشد. 

* در یمن نیز ما توسعه طلبی و تجاوز را محکوم کرده ایم و خواهان مذاکره طرفین برای صلح پایدار شده ایم.

* همه کشورهای منطقه را به پیمانهای صلح دعوت کرده ایم و با تروریسم و خشونت و افراطی گری مبارزه بی امان و واقعی کرده ایم.

* هراس امریکا یک هراس تسلیحاتی نیست هراس از این است که رفع تحریم تسلیحاتی رفع کلیه تحریم های ظالمانه دارویی و بانکی  و اقلام بشری را در چشم انداز قابل رویت قرار داده است.

آخرین وضعیت کرونا و واکسن آنفلوآنزا

* آخرین بررسی از شیوع کرونا نشان می دهد که در شرایط فعلی، روند شیوع کرونا در ۱۲ استان سیر صعودی و ۹ استان هم در شرایط هشدار قرار دارند و تهران هم در مرحله صعودی قرار دارد. 

* به رغم همه تاکیدها رعایت دستورالعمل های بهداشتی از ۴۲ درصد در دو هفته قبل به ۵۴ درصد رسیده است و امیدواریم با همکاری همه مردم عزیز این روند افزایش یابد. و رعایت دستورالعمل ها باید به بالای ۹۰ درصد برسد.

* تزریق رایگان واکسن آنفولانزا برای مادران باردار و مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری سرطان در هفته گذشته دنبال شده است.

* از همه مادران باردار می خواهم برای حفظ سلامت خود و فرزندان در راه، حتما به مراکز بهداشت مناطق خود مراجعه کنند.

* این روزها فشار بسیار زیادی بر کادر درمان ما وارد می شود.

* از همه هموطنان می خواهیم ضمن حمایت خود با مراعات پروتکل ها، به اقدامات حمایتی که توسط آحاد مردم و نهادهای اجتماعی و خیریه ای در روزهای اول شکل گرفته بود ادامه دهند.

تصمیمات دولت در هفته گذشته

* کنترل قیمت ها و افزایش نظارت ها از مهمترین مواردی بود که در جلسات دولت مورد بحث ، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت .

* دولت به هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال، با صدور مجوز سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طرح های رسیدگی جدید و بافندگی در استان خراسان جنوبی موافقت کرد.

* بر این اساس ایمیدرو و نسبت به سرمایه گذاری در طرح های ریسندگی و بافندگی با ظرفیت تولید سالانه 3 هزار و 960 تن انواع نخ و 5.16 میلیون مترمربع پارچه در مناطق توسعه یافته استان خراسان جنوبی از محل منابع داخلی اقدام نماید.

* در تصمیم جلسه یکشنبه دولت به منظور جبران افزایش هزینه های آسیابانی و کمک به صنعت آرد و نان کشور به میزان ۱۱ درصد قیمت آرد طی سه سال اخیر را به محاسبه سازمان حمایت و مصرف کننده میزان ریالی را تعیین می کند. و این افزایش از سوی دولت تامین خواهد شد.

* تحریم گران فکر می کردند با تحریم های بی سابقه و بی نظیر، ایران به زانو در خواهد آمد اما خوشبختانه امروز صنعتگران، کار آفرینان و دیپلماسی اقتصادی فعال ما باعث شده که دولت دوازدهم آرزوی دیرین مبتنی بر درآمد ارزی بدون نفت را تا حدود زیادی  محقق سازند.

* این یک خواست ملی همیشگی دلسوزان ایران بوده است که ارز لازم برای زندگی روزمره و کالاهای اساسی و توسعه کشور ناشی از تولید و کار ایرانی محقق شود نه با ارز حاصل از خانم فروشی از  منابع زیرزمینی.

* یکی از هدفهای اصلی تحریم کاهش صادرات و عدم دستیابی ایران به منابع ارزی برای تامین موارد مورد نیاز بوده است. 

* با این تحریمها، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در کانون تهدید جدی قرار گرفت، اما دولت استراتژی افزایش صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار داد و نتیجه بخش بود.

وضعیت تجارت ایران

* از دشواریهای کار دولت در این دوره، علاوه بر تحریم پدیده کرونا و بسته شدن مرزها هم بود.

* امسال دنیا با شیوع پاندمی کرونا، با بزرگترین رکود اقتصادی ۷۰ سال اخیر پس از جنگ جهانی دوم روبرو شد و تجارت جهانی آسیب شدیدی دید.

* بعضی کشورهای صادرکننده بزرگ تا ۷۰درصد کاهش صادرات را در بعضی ماه‌ها تجربه کردند.

* کشور ما هم در ابتدا با بسته شدن مرزها و اعمال محدودیتهای کشورهای واردکننده با کاهش صادرات روبرو شد که خوشبختانه صادرات شهریور نسبت به مرداد ۲۴ درصد افزایش یافت و با تداوم این رشد، امیدواریم آمار صادرات به سطح مطلوب مورد نیاز برسیم. 

* صادرات کالاهای غیرنفتی در دولت های نهم و دهم در سالهای بدون تحریم یا تحریم سست تجربه کردیم ، در جمع ۲۱۷ میلیارد دلار بود ولی در دولت یازدهم حدود ۱۸۰ میلیارد دلار و دولت دوازدهم به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید که مجموعا با ۳۳۰ میلیارد دلار بیشترین میزان صادرات انجام شده است.

* این آمار بدون احتساب مدت باقیمانده از دولت دوازدهم است که قطعا آمار نهایی را بهبود خواهد بخشید. 

* اطمینان داریم با بازگشت کامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی ثباتیهای ارزی اخیر کاهش یافته و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد.

* این آثار نماد روشنی از اهتمام و تلاش دولت برای فعالیتهای اقتصادی، تجاری و صادرات غیرنفتی است.

* دولت در ماه اخیر سیاست هایی برای تشویق صادرکنندگان و بازگرداندن ارزهای بدست آمده از قبیل سیاستهای مالیاتی اتخاذ کرده است و حمایت خود را از صادرات کنندگان ارائه خواهد داد.

وضعیت تزریق بخشی از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس

* تزریق بخشی از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس، اکنون در فرآیند اجرا است، با توجه به پیچیدگی ها و ابهاماتی همچون نرخ و مدت سپرده گذاری و نحوه بازگشت منابع به صندوق توسعه ملی  وجود نداشت.

* به منظور رفع این ابهامات و نیز برخی ابهامات دستگاههای نظارتی موضوع، در هیات امنای صندوق در مورخ دوم مهر مطرح و  ابهامات آن برطرف شد. بنابر اظهارات رییس صندوق توسعه ملی، و نیز رییس سازمان بورس قرارداد از طرف صندوق امضا و برای امضا متقابل ارسال شده است.

* یکی از نگرانی ها  این بود که اختصاص ارز موجب افزایش پایه پولی می شود که با تدبیر انجام شده، از منابع ریالی صندوق پرداخت ها انجام می شود و در مرحله اول هزار میلیارد تومان تامین و پس از امضای قرارداد توسط صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز خواهد شد و این پرداخت ها در چند مرحله بطور مداوم ادامه خواهد داشت.

وضعیت پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی

* با تفکیک ابعاد کیفری پرونده هواپیمای اوکراینی از ابعاد حقوقی و جبران خسارت خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی، در مورد جنبه کیفری دادسرای نظامی در حال رسیدگی است و با اتمام تحقیقات کیفرخواست صادر و به دادگاه نظامی ارجاع خواهد شد.

* در مورد جبران خسارت خانواده های جانباختگان نیز، معاونت حقوقی رییس جمهور موضوع  پرداخت را بررسی  کرده است.

* پرداخت خسارت براساس عرف و رویه های منصفانه بین المللی، با هدف حمایت از زیان دیدگان براساس رفتار مساوی و بدون تبعیض قطع نظر از تابعیت را مقرر کرده است.

* با همکاری دیگر کشورها و در مذاکرات با اوکراین نتایج نهایی شده و اعلام می شود.

* هیات اوکراینی از دیروز در ایران حضور دارند و مذاکرات پیرامون جنبه های مختلف از جمله غرامت در دست پیگیری است.

موضع دولت در قبال آمریکا

* از طرفی هیچ تغییری در مواضع دولت ایجاد نشده و شرایط تعیین شده جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت آمریکا به مسیر دیپلماسی کاملا روشن است.

* رییس جمهور یک موضع اصولی گرفته اند که هیچگاه تغییر نکرده است و همانطور که بارها گفته شده بدون بازگشت آمریکا به برجام و رفع همه تحریم ها و جبران خسارت هایی که به ملت ایران تحمیل کرده اند شانسی برای موقعیت دیپلماسی با آمریکا وجود ندارد.

توضیح درباره میزان واقعی آمار کرونا

اظهاراتی که در خصوص میزان واقعی آمار کرونا اعلام شد جدید نیست و مکررا توسط مقامات وزارت بهداشت و مسئولین ستاد ملی کرونا اعلام شده است که حساسیت تست ها ۵۰ تا ۷۰  درصد است و این به دلیل نوع خودت تست در کشورهاست و براساس پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی فقط مواردی که تست PCR آنها ثبت بوده، فوت کرونایی محاسبه می شوند و تمامی کشورهای جهان هم براساس همین رویه و با توجه به حساسیت تست ها در مراحل مختلف ضرایب مشابه احتمالی برای آمار فوت کرونا گفته می شود.

میزان استفاده از ماسک

* در خصوص استفاده از ماسک باید عرض کنم استفاده از ماسک نسبت به هفته گذشته افزایش داشته ولی هنوز ناکافی است.

* باید استفاده از ماسک بین مردم به حدود ۹۵ درصد برسد.

* درباره جرایم هم گفته ایم که قصد مچ گیری از شهروندان را نداریم و این جرائم تنها برای بازدارندگی است.

موضع دولت درخصوص نامزدهای انتخابات آمریکا

* ما علاقه ای برای مداخله در سیاست داخلی آمریکا نداریم اما مواضع نامزدهای انتخاباتی را درباره ایران با دقت دنبال می کنیم.

* ما اهمیتی نمی دهیم که کدام حزب و نامزد کنترل کنگره و دولت آمریکا را بدست خواهد گرفت.

* هر دو حزب می توانند سیاست های مخربی را علیه صلح و امنیت جهانی دنبال کند و همینطور می توانند سیاست هایی را در پیش بگیرند که به سود منافع دو ملت باشد. 

* تا وقتی سیاست های آمریکا درباره ایران به همین اندازه خصمانه و کینه توزانه باشد، تغییری در واکنش های ما صورت نخواهد گرفت اما اگر پیروز انتخابات آمریکا اقدامات خضمانه علیه ملت ایران را متوقف و به حقوق جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران احترام بگذارد پیشنهادات آمریکا در چارچوب های بیان شده توسط مقامات ایران و در چارچوب برجام قابل بررسی خواهد بود.

* حال اینکه چگونه دولت آمریکا می خواهد در یک ماه به مذاکره می رسد. بهتر است از خودشان بپرسید و مواضع ما مشخص است.

وضعیت سامانه ثبت حقوق و مزایا

* طبق ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه دولت باید نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات، روسا، مدیران کلیه دستگاههای اجرایی شامل قوای سه گانه، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و سایر دستگاهها اقدام می کرد.

* برخلاف آنچه در این سوال آماده است سامانه در همان سال اول و در موعد مقرر قانونی طراحی را انجام و در ابتدای سال ۹۷ این سامانه مستقر شده است عمدتا اطلاعات قوه مجریه در آن وارد شده است ولی دیگر قوا و نهادها همکاری کمتری داشته اند.

* دولت پیگیری های متعددی را به صورت مکاتبه رسمی با قوای دیگر و نهادهای عمومی و روسای سازمانهای مستقل و سازمان صداوسیما مکاتبه کرده و پیگیر بارگذاری کامل اطلاعات در این سامانه است.

* اکنون اطلاعات بارگذاری شده که عمدتا مربوط به دستگاههای قوه مجریه است و  قابل دسترسی برای نهادهای مسئول و نظارتی هست. البته دسترسی عموم منوط به بارگذاری کامل همه ارکان و قوا و سپس تهیه آیین نامه خواهد بود. البته دولت هیچ مشکلی برای  دسترسی عموم به این سامانه ندارد که نیاز به آیین نامه دارد.

* با  آقای اردکانیان صحبت کردم، آنچه ایشان گفته اند مرتبط با رفتارهای غیراخلاقی و سودجویانه برخی از شرکت های خصوصی فعال در حوزه های مختلف از جمله صنعت برق است که منافع شخصی را بر منافع فردی ترجیح می دهند. اساسا ضمیر صحبت های ایشان مسائل جناحی، گروهی و سیاسی نبوده است.

درخواست دولت از جریان‌های سیاسی

* ما از دولت های انگشت شماری که از همان روز اول با برجام مخالف بودند، انتظاری غیر از این نداریم اما تعجب ما از کسانی است که شاهد شکست های آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه اش در به زانو انداختن مردم ما هستند و شاهدند که چگونه برجام به رغم همه تلاش های رژیم ترامپ موفق به لغو رفع تحریم تسلیحاتی ایران نشد ولی همچنان سعی در نادیده گرفتن این دستاوردها دارند.

* برجام یک میراث ملی است و امروز که می بینیم به رغم فشارهای بی سابقه هنوز می تواند ثمراتش را نشان دهد، باید یک افتخار ملی هم شمرده شود.

* آمریکا به بهای تلف کردن همه قدرت و اعتبارش موقتاً توانسته ملت ما را از فرصت های اقتصاد جهان و آثار اقتصادی برجام محروم کند اما همان برجام که موفق شده تحریم تسلیحاتی ایران که زمانی بیشترین حساسیت جهانی را برمی انگیخت، در هم بشکد، بزودی سایر تحریم ها را نیز در هم خواهد شکست.

* ما همه جریان های سیاسی را دعوت می کنیم که از زمانه ای که به سرعت در حال تغییر به نفع منافع ملی ایران است عقب نیفتند و بخاطر منافع جناحی و محفلی، منافع ملی را قربانی نکنند.

* شرایط کشور اولویت های مهمتری دارد که تمایل نداریم وارد این حاشیه ها شویم ولی مخالفان دولت یادشان باشد دولت زدایی ثمره ای جز به خطر انداختن امنیت ملی ما ندارد.