دبیر انجمن صنفی صنایع روغن عنوان کرد: به نظر میرسد انتشار برخی اخبار باعث به وجود آمدن جوی برای تهیه و ذخیره روغن شده است و گرنه کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در چند روز اخیر خبر توقف خط تولید یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده روغن در رسانه‌ها نگرانی‌هایی را در مورد تامین این کالای اساسی در کشور ایجاد کرد.

انتشار این خبر در مدت کوتاهی قفسه برخی فروشگاه‌ها را از این کالا خالی کرد و گمانه‌رنیهای متفاوتی در شبکه‌های اجتماعی در مورد این موضوع مطرح شد که از مهم‌ترین آنها افزایش احتمالی روغن و نایاب شدن این محصول بود.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن در گفت‌وگو با گسترش نیوز از رفع مشکل ترخیص روغن خام از گمرکات کشور خبر داد. امیرهوشنگ بیرشک عنوان کرد: درحال‌حاضر با توجه به رایزنیهای انجام شده با بانک مرکزی، مشکل تخصیص ارز برای ترخیص روغن خام برطرف شده و نیاز کارخانه‌های داخلی به زودی برطرف خواهد شد.

بیرشک ضمن اشاره به انتشار خبر توقف تولید روغن بهشهر در اطلاعیه منتشر شده در سایت بورس به دلیل عدم تامین ارز توسط بانک مرکزی برای واردات روغن خام و عدم عرضه میزان مناسب از این مواد اولیه توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران، بیان کرد: با حل شدن مشکل تخصیص ارز و ترخیص روغن خام، خط تولید کارخانه بهشهر نیز در زمانی کمتر از ۹ روز اعلام شده به فعالیت باز خواهد گشت.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن همچنین عنوان کرد: درحال‌حاضر کمبودی در مورد ذخیره روغن خام در کشور وجود ندارد و شرکت‌های تولید‌کننده مانند گذشته در حال فعالیت هستند.

وی گفت: با رایزنی‌های انجام شده و پیگیری در این مورد مشکل خاصی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز گمرک وجود نخواهد داشت و روند تولید در کشور همچون آینده پیگیری خواهد شد.

بیرشک علاوه بر این با اعلام این نکته که فعلا درخواستی برای افزایش قیمت روغن خوراکی در کشور صورت نگرفته است، تاکید کرد: قیمت روغن توسط سازمان حمایت تعیین می‌شود و مولفه‌های گوناگونی در تغییر قیمت آن نقش دارند ولی ما تا کنون به دنبال افزایش قیمت این محصولات نبوده‌ایم.

وی گفت: تا امروز مشکلی در خصوص قیمت‌ها نداشته‌ایم و بر مبنای قیمت‌های موجود کالای مورد نیاز در سطح عرضه را تامین میکنیم.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن در مورد مشاهدات میدانی در خالی ماندن قفسه روغن در برخی فروشگاه‌های بزرگ نیز عنوان کرد: به نظر میرسد انتشار برخی اخبار باعث به وجود آمدن جوی برای تهیه و ذخیره روغن شده است و گرنه کمبودی در این زمینه وجود ندارد. در چند روز اخیر با توجه به جو به وجود آمده در فضای رسانه‌ای، شرکت بازرگانی دولتی حدود ۶۰ هزار تن روغن به کارخانه‌ها تزریق کرد که در چند روز آینده در اختیار تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور قرار خواهد گرفت و مشکل برطرف خواهد شد.