طرح پرداخت یارانه خرید کالاهای اساسی به ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور برای تایید در شورای نگهبان با اما و اگر مواجه شده است. آیا امیدی به اجرای این طرح وجود دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مجلسی‌ها با آغاز پاییز طرح پرداخت یارانه خرید کالاهای اساسی را مطرح و در هفته اول مهر ماه کلیات آن را تصویب کردند. یک ماه بعد نیز با جزییات آن موافقت شد. در حالی که دولت از ابتدا با این طرح مخالف بود مجلس هر دو بار با رای ۸۰ درصدی این طرح را تصویب کرد.

درحال‌حاضر این طرح به شورای نگهبان رفته و اگر تایید شود برای اجرا به دولت ابلاغ می‌شود. اما و اگرهای اجرا نشدن این طرح چیست؟

سخنگوی شورای نگهبان به تازگی از احتمال رد این طرح خبر داده و گفته است: اگر این منابع قابل تحقق نباشد، طرح «رد» خواهد شد.

به گفته عباسعلی کدخدایی، در شورای نگهبان به نمایندگان تذکر داده شده که در برابر هزینه ثابتی که ایجاد می‌شود، درآمد ثابتی هم در نظر گرفته شود؛ به عبارت دیگر، محل تأمین اعتبار این هزینه‌ها، باید یک «منبع واقعی» باشد.(ایران)

دولت مخالف است

دولت نیز بارها اعلام کرده که منابع کافی برای اجرای این طرح را ندارد. احمد میدری، معاون وزیر کار به تجارت‌نیوز می‌گوید که دولت با این طرح مخالف است و منبع مالی آن را ندارد.

مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌وبودجه کشور نیز اعلام کرد: اجرای این طرح ممکن نیست چون پولی وجود ندارد. ما در هزینه‌ها و مصارف حتی چوب‌به‌چوب هم نیستیم و این طرح هزینه مضاعفی را تحمیل می‌کند.

در متن این مصوبه آمده است که دولت مکلف است به ۲۰ میلیون نفر از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ۱۲۰ هزار تومان و به ۴۰ میلیون نفر دیگر از افراد کم‌درآمد ۶۰ هزار به‌ازای هر نفر پرداخت کند.

این طرح قرار بود در شش مرتبه اجرا شود، حتی نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند که مردم نگران یارانه مهر ماه نباشند و این یارانه از ماه اول پاییز پرداخت می‌شود.

علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه نیز در خصوص پرداخت این یارانهگفت: دولت از هر زمانی که شروع به پرداخت این یارانه کند باید مبنا محاسبه را مهر ماه در نظر بگیرد، یعنی درحال‌حاضر باید یارانه خرید کالا مهر و آبان را بپردازد.

در حالی که کارشناسان نسبت به عدم بودجه کافی برای اجرای این طرح به مجلسی‌ها تذکر دادند، اما نمایندگان اعلام کردند که دولت منابع آن را دارد و باید اجرا کند.

حال که برخی از خانوارها امید دارند یارانه‌ای برای خرید کالاهای اساسی خود دریافت کنند، این احتمال وجود دارد که توسط شورای نگهبان رد شود.